Jump to content
bc-vnt

Cum se schimbă rapid adresa MAC a plăcii de rețea cu prog Windows 7 MAC Add Changer

Recommended Posts

Salut, în acest tutorial o s? v? prezint o metod? simpl? ?i rapid? prin care putem schimba adresa MAC a pl?cii de re?ea. Dup? cum ?tim exist? anumi?i provideri de internet care folosesc MAC-ul pl?cii de re?ea pentru a oferi acces la internet. De exemplu eu primesc internet pe baza adresei MAC, iar dac? doresc s? conectez un laptop la re?eaua mea, acesta nu va putea avea acces la internet decât dac? voi schimba MAC-ul pl?cii de re?ea al laptopului cu MAC-ul care a fost înregistrat la providerul de internet, dup? care voi avea internet ?i pe laptop.

Mul?i dintre voi probabil ?ti?i cum s? schimba?i adresa MAC, ?i proceda?i în felul urm?tor: Start -> Control Panel -> Network and Sharing Center -> Change adapter settings (situat în partea stâng? sus pe fundal albastru) -> Click dreapta pe placa de re?ea -> Properties -> Configure -> Advanced-> Network Adress, iar la Value introduce?i adresa MAC. Este corect? ?i aceast? metod?, pe care ?i eu o foloseam atunci când vroiam s? schimb MAC-ul, îns? am întâlnit o situa?ie când metoda descris? mai sus nu a func?ionat. Vroiam s? conectez un laptop la re?eaua mea ?i trebuia s? îi schimb MAC-ul cu al meu, am urmat pa?ii de mai sus îns? pe laptop nu aveam la tab-ul Advanced, în acel chenar Network Adress ?i nu puteam schimba MAC-ul. Astfel am g?sit pe internet un mic soft gratuit numit Windows 7 MAC Adress Changer cu ajutorul c?ruia am putut realiza aceast? opera?iune rapid prin câteva click-uri.

http://imageshack.us/photo/my-images/259/capturesdm.png/

Trebuie s? mai precizez faptul c? softul nu necesit? instalare ?i poate fi desc?rcat de aici http://www.softpedia.com/progDownload/Win7-MAC-Changer-Download-191446.html . În interfa?? avem 4 pa?i simpli pe care trebuie s?-i urm?m pentru a schimba MAC-ul. La Pasul 1 trebuie s? alegem adaptorul, sau placa de re?ea din acea list?. La Pasul 2 trebuie s? select?m sistemul de operare pe care îl folosim (nu am folosit softul pe Windows XP, prin urmare nu ?tiu dac? pe acest sistem de operare func?ioneaz? sau nu, dac? v? intereseaz? o s?-l încerca?i voi), ?i la Pasul 3 vom introduce adresa MAC în acele c?su?e. Dac? ap?sam butonul Randomize, o s? ni se genereze în mod aleator o adres? Mac. Acum nu mai r?mâne decât s? ap?s?m butonul Change ?i opera?iunea se va încheia cu succes. Datorit? situa?iei pe care am întâlnit-o în momentul în care am vrut s? schimb Mac-ul pe laptop, m-am decis s? fac acest tutorial în speran?a c? va fi util unora dintre voi care a?i întâmpinat sau ve?i întâmpina aceast? “problem?”.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...