Jump to content
ovidelu47

Eroare windows

Recommended Posts

Salut baieti,

Un vecin m-a chemat sa arunc o privire la PC-ul lui- e cam in varsta, nu se pricepe. Mi-a zis el ceva la telefon si venisem pregatit cu un CD de Win XP SP3 bootabil.

La power on PC apare asta:

Windows could not start because the following file is missing or corrupt : \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM

You can attempt to repair this file by starting Windows Setup.

Select 'r' at the first screen to start repair.

Am setat din BIOS ca first boot drive sa fie DVD ROM si am introdus CD-ul bootabil. La aparitia mesajului "Press any key to boot from CD..." apasam orice tasta dar PC nu boota de pe CD ed paca nu luase comanda; tastatura e ok pentru ca intrasem in BIOS cu ea. Ma gandesc ca problema mea face ca de la tastatura sa nu fie trimisa nici o comanda atunci cand apare "Press any key to boot from CD...".

Am cautat pe google dupa "Windows could not start because the following file is missing or corrupt : \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTEM" dar la toti le aparea optiunea cu "repair", la mine nu booteaza.

Ce as putea sa fac?

Mentionez ca inainte a avut tot windows sp3 pus de mine si la tinut cam 8 luni si azi am venit cu acelasi cd.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Ma oameni buni da ce dracu e aici, forum de securitate si programare sau support windows.

Da nici unu frate sa faca ceva, toti postati aceleasi cacaturi, primiti aceleasi raspunsuri, si se aduna zeci de pagini cu ACELASI MARE CACAT.

Nu se mai gasesc pe google raspunsuri la intrebarile stupide de genu ?

Uite ce frumos, cred ca 75% dintre topic-urile tale sunt la Cereri si Ajutor

25p0rrt.png

Edited by Vlachs
Link to comment
Share on other sites

Alta tastatura. Una veche, de preferabil sa nu fie pe USB.

LOGICA: BIOS-ul are in special dreiver-e pentru tot ce e pe USB, port de tastatura/mouse, doar ca in varianta minimala (fara macro-uri, briz-briz-uri si alte cele). In momentul in care Windows-ul se incarca, el renunta la driver-ele incarcate de BIOS si trece la cele cu full-suport. Problema e momentul in care se initializeaza aceste drivere, moment care e prea tarziu. Crede-ma si eu pot sa intru cu Sidewinder X6-le meu in BIOS, dar nu si in Safe Mode.

Edited by bcman
Link to comment
Share on other sites

Din cauza tastaturi e aceasta problema,nu se poate rezolva ?

Si da tastatura e cu cablu usb.

Nu. Tastatura are nevoie de drivere instalate de pe CD (sunt aproape sigur) si incarcarea acelor drivere se face destul de tarziu (dupa ce ai trecut de Boot Menu).

Link to comment
Share on other sites

Deci ce sa-i fac ?

Sa ii pun tastatura cu legatura directa la mufa ca sa mearga si dupa ce sa-i fac?

Foloseste o tastatura pe care sa o poti folosi si sa boot-ezi de pe CD (dai un Enter acolo la Press any key to boot from CD). Cand vezi ca tastatura lui (cea pe USB care nu merge la ora actuala) are driverele incarcate si functioneaza, nu mai ai nevoie de cea pe mufa normala.

Link to comment
Share on other sites

Tastatura ar trebui sa mearga,chiar daca e pe usb.Verifica si tu enabled devices prin bios,eventual un reset bios si abia apoi incearca sa bootezi.

@bcman ma indoiesc ca e o tastatura care necesita drivere,mai noua sau mai performanta ca X6...tot x6 d-aia am si eu si merge brici in orice.

@Ovidelu' dupa ce ca ii iei omului 50 ron sa i-l faci....iti dai si cu firma-n cap.

Press any key to continue

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...