Jump to content
SilviuSDS

[Android] Java TCP Socket

Recommended Posts

Deci titlul spune tot, ceea ce vreau sa realizez este o conexiune TCP, aplicatia Android fiind client. Serverul l-am facut, nu am nevoie de asa ceva.

Ceea ce vreau sa stiu este ce importari trebuie sa fac pentru a folosi clasa Socket pe care am vazut-o fiind utilizata in mai multe exemple oferite de domnul Google.

Am incercat si cu Eneter Messaging Framework dar din download-ul de la ei nu primesc decat un amarat de .jar care nu ma ajuta cu nimic.

Link to comment
Share on other sites

Amaratul ala de jar e o librarie pe care o poti folosii in proiectul tau pentru a apela diverse metode din clase deja scrise. Trebuie sa setezi acel jar in proiectul tau ca sa poata sa iti vada acele clase inpachetate acolo. Nu am prea lucrat cu android. Foloseste Eclipse ca si IDE si iti zice el ce posibilitati ai de importuri (use ctrl+space). Nu prea inteleg ce vrei sa faci si de ce nu iti merge, ce exceptii iti arunca? Un printscreen cu stack-ul ar ajuta foarte mult.

Da mai mult detalii, pune println-uri. Pune breackpointuri si intra in debug mode sa vezi unde ajung mesajele si ce ajunge. Cauta pe google si incearca sa intelegi logica programului in cazul in care ai gasit acolo exemple pe care doar le rulezi.

Da-mi in pm un exemplu de cod daca nu reusesti si incerc sa te ajut.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...