Jump to content
neagoe

Problema retea wireless

Recommended Posts

stie cineva de ce nu imi mai apare o retea wireless adica aia pe care ma conectam eu. in linux imi apare iar in windows nu mai apare si celelalte retele apar iar asta pe care eram conectat nu mai apare. am venit si cu laptopu unui prieten si lui ii apare.. se conecteaza merge tot.. si are aceelasi windows ca al meu. doar mie nu imi apare si mi-am formatat si laptopu si degeaba. vre-o solutie ceva? multumesc aniticipat

Link to comment
Share on other sites

Fa un update de driver. De acolo pare sa fie problema. Ori semnalul e la limita si probabil windows-ul nu il arata pentru ca oricum nu te-ai putea conecta la ea.

Sau mai exista varianta ca driverul de windows sa nu stie WPA2 si/sau AES iar cel de linux sa stie. Daca e routerul tau schimba metoda de criptare in WPA-TKIP

Link to comment
Share on other sites

Mie mi s-a intamplat sa nu-mi mai apara o retea in windows si in linux sa o vad cu acelasi adaptor wireless.

Tarziu mi-am dat seama ca routerul a fost setat pe automat la canale si din varii motive a migrat pe canalul 12 sau 13.

Nu stiu daca e si cazul tau, dar adaptorul meu, in windows , nu vede decat pana la canalul 11. Si nici nu pot sa-i schimb

in XP ,channel plan-ul, sta doar pe FCC.

Link to comment
Share on other sites

am rezolvat baieti. cred ca era din cauza ca m-am conectat cu aceelasi mac din win, wifislax, bt 5 si wifiway. am dat un rr la router din bt 5 si am stins rpd laptopu si am intrat in win.

ps am mai dat rr la router tot din bt 5 si tot nu mi-a aparut in win reteaua respectiva.. deci : daca o sa aveti vreodata problema asta, intrati in bt 5 dati rr la router si stingeti imediat laptopu. multumesc celor care au raspuns.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...