Jump to content
aelius

Discutie legata de premii RST si dezvoltarea comunitatii

Ce parere aveti despre aceasta idee ?  

22 members have voted

  1. 1. Ce parere aveti despre aceasta idee ?

    • Zice bine!
      20
    • E praf omul ....
      2


Recommended Posts

Salutari,

Am citit cateva threaduri legate de modalitati de a recompensa intr-un fel sau altul utilizatorii ce aduc un aport benefic comunitatii (tutoriale, carti, posturi de calitate). Cum unele din recomandarile citite imi par greu de implementat m-am gandit la o alta varianta care in acceptiunea mea ar fi mai usor de realizat, fara sa punem in spatele adminilor sau moderatorilor ore intregi de lucru.

Sa incep cu un mic exemplu:

Utilizatorii X, Y, Z au depasit luna aceasta pragul de 30 de tutoriale. Vedem care din ei are like-uri mai multe la acestea, iar castigatorul primeste ca premiu un domeniu gratuit pe un an. Stabilim ceva conditii in privinta tutorialelor (standard, formatare text, precizarea sursei), iar in cazul in care tutorialul este facut chiar de persoana respectiva, sa-i acordam un punct in plus.

Premiile simbolice (domeniile) sunt dispus sa le ofer eu. Fiind vorba de sume mici, cred ca pe viitor putem strange cate ceva din donatii si sa oferim si un pachet de hosting in plus pe langa domeniu.

Cred ca in acest fel am ridica mult calitatea forumului si ar veni mai multi utilizatori care au IQ macar cat dublul numarului de la pantof.

Astept parerea voastra in acest thread.

-

Merci.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

Hai sa nu facem premii simbolice. Facem un fel de concurs la care exista o taxa de inscriere. Oferim unul sau mai multe premii consistente celor care se inscriu si castiga prin vot concursul. Cine e bazat si vrea dineros se baga chiar si cu taxa de inscriere.

Link to comment
Share on other sites

Chestia cu taxa de inscriere, e cu 2 taisuri; Pe de-oparte o sa pierdeti o parte din concurenti, pentru ca majoritatea de pe forum sunt romani sau pur si simplu nu vor sa plateasca pentru a se inscrie intr-o competitie. Pe de-alta parte o sa va loviti de copiii care platesc din CC-uri sau conturi de paypal furate.

Totusi, o data cu implementarea unei taxe, se vor tria si concurentii. Vor fi mai putini dar vor fi 'spuma'. Ca daca nu te ti serios de ceva, nu dai bani.

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit la chestia prezentata de mine pentru a nu implica banii in joc. Sunt de acord ca sunt cativa care au cunostinte destul de solide (nu doar in IT), insa cred ca sunt reticienti cand este vorba sa dea bani. Totusi, ar suna interesant sa se stranga cate 20 de persoane cu taxa de inscriere de 10 euro si la sfarsitul lunii castigatorul sa ia 200 de euro (tot ce s-a strans). Avem multi studenti pe aici si cred ca ar fi interesati de banutii aia.

Ideea este sa aducem pe forum continut de calitate iar utilizatorii ce ne sprijina sa primeasca o mica atentie. Cred ca ati vazut ca in ultima luna, cel putin 5-6 au cerut "imprumuturi" de cativa centi prin paypal pentru a cumpara un domeniu.

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

Ma mai baga in seama cu o idee, si gata:

Va propun sa stabiliti un numar de "like"-uri pe care X-ulescu sa trebuiascsa sa-l obtina la post-ul lui pentru a intra in "competitie"; Urmand ca mai apoi sa se aleaga dintre admini/moderatori 3-4 persoane care sa formeze juriul; Fiecare dand o nota, mai apoi castigatorii fiind alesi dupa medie.

Spun asta in ideea in care numarul de like-uri poate fi strans foarte usor, fiind 'amic' cu mai multi de pe forum; Alegand 3-4 persoane din stuff, cat se poate de obiective, promovatii calitatea continutului produs de utilizator.

Link to comment
Share on other sites

Ok. Hai sa propun si eu ceva.

Daca mergem pe ideea de nevoi. Exista ionel (care inca nu are cont). Vrea sa-si ia un Domeniu/Hosting/Invitatie tracker/Cacaturi de astea mici de care lumea se poate lipsi. Si pentru fiecare buca' de premiu trebuie sa presteze in folosul comunitatii, in functie de premiu.

In acest fel faci rost si de utilizatori noi si de content calumea (verificat bineinteles.)

Pun si eu la bataie 10e lunar.

le: mi-ar placea totodata sa fie si invers. trolling si post huntingul sa fie pedepsit... tot asa, top 5-10.

Edited by turnback
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea userilor sunt minori, multi dintre ei n-au bani, asa ca de ce sa ii impiedici pentru 10 euro cand foarte multi dintre ei sunt extrem de creativi ?

Inteleg ca vreti sa ii premiati in bani si de asemeni salut ideea "200 euro pentru studenti", dar veti limita drastic numarul inscrisilor.

Daca fonduri nu sunt, atunci scoateti la bataie permisiuni pe forum, un custom title, acces in zona VIP sau ceva de genul.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de acord cu chestia asta, insa gresiti eu scriu uneori degeaba pe forum va rog sa cititi aici

https://rstcenter.com/forum/55686-noua-imagine-rst-apocalipsa-rst-4.rst#post370177

Intrati pe pagina asta cu chrome, inregistrati-va si vedeti. Anumite posturi le platesti cu puncte mici care le primesti stand online , posturi, rep like etc, sunt mai mult de o valuta, intr-un final transformi punctele mari in bani.

Intrati sa va faceti o idee: ?????MD5/??/??/??/??????»[????????]??????MD5 - Powered by Discuz!

Eu zic ca e mult mai simplu sa ai niste "valute" sa-i zicem asa, asta ar scoate din joc si userii care crypteaza parolele, vor pune cate punte vor ei pentru un post, sau dl iar cel care doreste cu adevarat acel dl sau chiar postul in sine(sa il vizualizeze) va plati userului care face postul/ threadul din punctele lui, si asa mai departe.

punctele de baza cum am spus mai sus se primesc stand online facand posturi like etc, ele se convertesc in alte puncte care fac si ele ceva, si tot asa pana la cele cu $$.

Nu ar strica o metoda de genul pe rst, intrati unde vam zis stati cateva minute bune sa va dati seama de sistemul lor, si imaginati-va oportunitatile care s-ar oferi acestui forum.

Punctele mari le cumperi cu bani, unii useri investesc in asta daca au neoie neaparat de ceva(orice) iar acele puncte la randul lor le convertesti in puncte mai mici de care vei avea nevoie, fiecare tip de punctaj e folosit pentru ceva.

Intr-un final se vor invarti bani pe bune, din moment ce sa zicem ca Wubi vine cu un tutorial masa despre distrugerea lumii, sau sa prinzi wifi de la obama inc. :)) care costa 2 puncte maxime(sa le zicem coins, silver care le primesti la posturi si ce am zis mai sus, gold pints care le faci din silver si platinium care le faci din gold, sau le cumperi) care le faci foarte greu si iti vine mai usor sa le cumperi sau o alta idee de cumparat acele puncte ar fi bitcoin, iar banii stransi din acele puncte(sa zicem ca eu vreau 20 puncte "platinium" platesc le primesc iar forumul cu banii astia ar putea face concursuri cum a precizat tex mai sus, nu e mult de investit, ganditi-va investesti la nevoie(nu neaparat) nu faci cheta la un concurs, care crezi ca nu ai sanse, eu unu nu cred ca multi ar plati 10$, insa multi cred ca ar accepta metoda asta.

Edited by me.mello
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...