Jump to content
Dragos

[RST] Insecuritatea newsletterelor

Recommended Posts

  • Moderators

Majoritatea dintre noi ne abon?m la diverse servicii online pentru a primi ultimele nout??i sau oferte. Dar nu toate serviciile ce ofer? newsletter sunt ?i sigure.

Am descoperit întâmpl?tor aceast? metod? când citeam newsletter-ul de la academia de Cisco unde am f?cut cursurile. M-am uitat s? v?d dac? apar email-urile cursan?ilor în câmpul de destinatar. Am fost suprins s? v?d c? în loc de emailurile cursan?ilor a ap?rut un alt email: cursanti[at]techadviser[dot]ro. De curiozitate, am trimis un mail cu titlul test la acest email ?i în câteva zile am primit zeci de mailuri de la cursan?i, întrebându-m? ce e cu mesajul trimis de mine.

Am luat ulterior la puricat toate newsletterele pe care le primesc ?i, spre surprinderea mea, am g?sit aceea?i modalitate de trimitere a mailurilor la câteva firme mari din lume. Am luat leg?tura cu ele, explicându-le de ce nu e bine s? fac? acest lucru. De la unii am primit r?spuns cu mul?umiri, de la al?ii nu am primit nimic.

Aceast? tehnic? pe care v-am prezentat-o este folosit? la ora actual? de spammeri, îns? dac? o pune?i ?i voi în aplicare, o face?i pe barba voastr?.

http://dragosgaftoneanu.com/insecuritatea-newsletterelor.dg

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...