Jump to content
Cheater

Joculet de logica.

Recommended Posts

Un sultan, din orientul indepartat avea 2 fii.

Batran fiind, iata ca a sosit timpul ca sa decida un mostenitor.

Isi cheama fii si le spune;

Vreau sa va intreceti calare si cel ce va iesi castigator ma va urma la tron, iata ce aveti de facut:

Linia de sosire este intrarea in curtea palatului, intrecerea incepe dintr-un sat apropiat, va puteti alege ce cal doriti, iar cel ce trece ultimul linia de sosire ma va urma la tron.

Ajung pretendentii nostri la start, cam nedumeriti, si dintr-o data incep sa goneasca nebuneste in directia opusa palatului, fortand caii cat mai mult cu putinta...

Astfel, ratacest acestia, astfel multi ani, prin tari indepartate de multe nici nu s-a auzit...cand intalnesc un intelept, caruia ii spun supararea lor, acesta le spune ceva, in urma acestul lucru ei incep a se intrece nebuneste spre linia de sosire.

Ce le-a spus inteleptul?

__

Rog ca cine a mai auzit problema de logica sa se abtina, am redactat-o putin, astfel sper sa nu gasiti nimic pe google, sinceritatea este esentiala pentru ca satisfactia castigului sa fie autentica.

Raspunsul meu, il voi posta sambata. Tot sambata veti sti cine a gasit raspunsul corect!

Mult succes!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Vreau sa va intreceti calare si cel ce va iesi castigator ma va urma la tron, iata ce aveti de facut:

Linia de sosire este intrarea in curtea palatului, intrecerea incepe dintr-un sat apropiat, va puteti alege ce cal doriti, iar cel ce trece ultimul linia de sosire ma va urma la tron.

:-?

Link to comment
Share on other sites

ala de mai sus e raspunsul corect? daca da...sa imi dea cineva mesaj privat.

Din moment ce

am mai auzit-o ... :D multumiri profesorului de logica. ma indoiesc ca cineva o sa-ti dea un raspuns corect fara google sau sa nu fii stiut dinainte .

sunt curiooos

a zis asta , dupa logica mea de cacat inseamna ca nu s-a dat inca raspunsul corect!

eu inca ma zbat :))

Link to comment
Share on other sites

Sultanul spune de fapt "Cel a carui cal va trece ultimul linia de sosire..."

De fapt, in problema de logica propusa spune: "iar cel ce trece ultimul linia de sosire ma va urma la tron". Mi se pare o diferenta majora de ce ai spus tu.

Stiu ca nu va corespunde cu solutia, insa...

a. si eu m-am gandit ca inteleptul le spune ca sultanul a murit

b. linia de sosire e la poarta curtii, deci ar putea sa intre prin spate, primul ajuns ramanand sa conduca; chiar daca va pasi apoi peste linia de sosire, conditia nu mai e valabila pt ca nu mai e tatal lui la tron, e altcineva, iar in conditie spune "imi va urma la tron"

c. se sfatuiesc intre ei si se alege conducatorul si vizirul, in asa fel, unul asteapta ca celalalt sa treaca linia, urmand mai apoi sa ii dea functia cea mai inalta dupa el, de vizir. It's the same fucking high life.

Avand in vedere reinterpretarea ta cu calu', mi-a mai venit in minte:

d. trec amandoi pe acelasi cal (ma gandesc ca tara se va imparti in doua)

e. calaresc pana la linia de sosire apoi descaleca, caii ramanand afara. Primul care trece este castigator, pentru ca nu calul lui a trecut linia de sosire. Inca. Desi intrecerea e "Calare", cazul asta ar putea fi considerat necompatibil cu regulile intrecerii, dar nu poti sa ai certitudinea asta. Pentru ca traducerea e de-a dreptul ambigua. Ala de zicea ca a editat de a futut tot jocu avea dreptate.

daca ma gandesc mai bine, e. s-ar putea apropia mult de solutia adevarata... pentru ca e cam ciudat sa nu isi fi dat seama de asta pe drum, fii sultanului si-ar fi schimbat caii in momentul in care au coborat sa vb cu inteleptul...

Edited by fulminator
Link to comment
Share on other sites

^ OP a alterat problema logica de-a facut-o ilogica. abraxyss l-a corectat ( asa e defapt in problema logica si raspunsul se leaga numai de propozitia aia )

Pai atunci e clar. Ma simt oarecum... mandru. :)

@ phreak edit sa nu fac post: nu e chiar ala. Mi-am dat seama dar eu nu o spun, nene.

Edited by fulminator
Link to comment
Share on other sites

Daca asta e enuntul corect atunci inteleptul le spune sa schimbe caii intre ei, in acest fel cel care va ajunge primul va castiga automat deoarece calul sau va ajunge ultimul.

raspunsu' tau e corect dar recunoaste ca l-ai luat dupa google :))

ca nu are cum sa iti treaca prin minte pur si simplu

Link to comment
Share on other sites

raspunsu' tau e corect dar recunoaste ca l-ai luat dupa google :))

ca nu are cum sa iti treaca prin minte pur si simplu

Nu l-am luat 'dupa' google. Imi plac problemele de logica am si postat cateva in trecut. Recunosc ca am rezolvat una asemanatoare acum cativa ani era ceva cu 2 fantani si 2 galeti si la fel trebuiau schimbate intre ele.

Edited by Mandrake1942
de pe => dupa
Link to comment
Share on other sites

sincer sa fiu nu te cred

de unde ai dedus tu ca erau ei asa fairplay incat sa isi schimbe caii intre ei ?

pana la urma ei se lupta pentru putere recurg la orice sa castige numai la fairplay nu te astepti din partea lor :))

Sincer sa fiu nu-mi pasa ce crezi.

Nici nu e vorba de fair play aici. Eu initial m-am gandit ca unul din ei il da jos pe celalalt de pe cal, ii fura calul si pleaca cu el spre finish line.( Asa era in problema pe care mi-o amintesc).

Doar pt ca tu nu gasesti rezolvare la ceva nu inseamna ca altcineva nu poate.

I'm smarter than you... get over it.

Link to comment
Share on other sites

raspunsu' tau e corect dar recunoaste ca l-ai luat dupa google :))

ca nu are cum sa iti treaca prin minte pur si simplu

nu mai vb prostii. Ce e asa de greu sa iti dai seama de rezolvare? Eu mi-am dat seama de raspuns dupa ce am trecut in revista toate posibilele solutii ce mi-au venit in minte. Si eu nu sunt chiar asa de bun la probleme de logica... Dar e adevarat ca anul trecut am rezolvat o gramada din ele pe internet pe un site, Logica lui Demostene (am si facut post pe forum cu el) pentru ca trebuia sa particip la un interviu unde se puneau intrebari de logica. Nu am rezolvat si aceasta problema pana acum, insa eram intrucatva "antrenat" pentru asa ceva.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...