Jump to content
flower-power

ubuntu in loc de Win??

Recommended Posts

As vrea sa schimb winu cu ubuntu , credeti ca as avea mai multe posibilitati cu ubuntu?? din auzite, ubuntu are mai multe optiuni si te poti ''descurca'' mai bine cu el , eu fiind familiarizat de mic cu bunul win nu stiu dac e o idee prea buna, oare imi va lua mult timp sa ma acomodez cu el? ce facilitati as avea daca as schimba osu? ms anticipat ;)

imi cer scuze daca a mai fost postata intrebarea .

Link to comment
Share on other sites

Deci:

1. Instalare sau LiveCD - sa vezi despre ce e vorba

2. Exista si altceva pe langa Ubuntu, ca de exemplu Fedora, RogentOS, CentOS etc. - ce vreau sa spun e ca mai sunt si alte distributii pe care le poti gasi aici: DistroWatch.com: Put the fun back into computing. Use Linux, BSD.

3. In ceea ce priveste jocurile, daca nu esti un gamer si poti 'rezista' sa nu impusti ceva, atunci e ok. Totusi, trebuie tinut cont si de faptul ca se pot emula jocurile si diverse softuri de pe windows sa poata rula pe un sistem de operare *nix (respectiv Linux, in cazul nostru) cu utilitarul Wine. De asemenea, sunt si jocuri pe linux, chiar daca unii tot o tin pe a lor ca nu exista.

4. Te vei adapta repede daca nu esti pretentios, iar in timp vei descoperi flexibilitatea unui asemenea sistem de operare.

5. Mai putini virusi, mai multa atentie la ce instalezi si pe unde umblii.

6. Pentru orice distributie gasesti un forum, respectiv canal de iRC cu suport romanesc - Daca vrei sa beneficiezi de aceasta, ar fi bine ca dupa ce iti alegi o distributie pe care vrei sa mergi, sa faci putin research sa vezi daca sunt comunitati locale (forumuri, site-uri etc.). In general pentru astea mai cunoscute, cum e Ubuntu in cazul tau, gasesti. (Ubuntu România | Echipa din România - forum, canal irc pe freenode: #ubuntu-ro). Daca stii engleza, atunci nu mai e nici o problema.

Off topic: Pentru MrRip care arunca cu cacat aiurea, ii atrag atentia ca unii oameni sunt dobitoci si asa raman, iar eu nu merit sa fiu penalizat pentru rahatul lor de creier inapt incapabil sa foloseasca google de distrus ce e de la etnobotanice. Ma fut in ea penalizare, gestul m-a iritat putin, dar putin de tot.

LE: Un lucru foarte important pe care nu l-am mentionat e faptul ca PENTRU ORICE SOFTWARE EXISTA ALTERNATIVA. Desigur, e foarte important ca si tu sa vrei sa te adaptezi si sa asimilezi cunostinte noi.

Link to comment
Share on other sites

Atatea discutii despre sistemele de operare; Nu poate nimeni sa-ti spuna ce sistem de operare e mai potrivit pentru tine. Tu stii ce vrei de la viata; Cand vine vorba de ales OS-ul, parerile sunt subiective. Trebuie sa te gandesti ce vrei sa faci, iar de-aici incolo totul depinde de tine.

De ce vrei ubuntu? Pentru ca 'hackerii' folosesc linux? Atunci poti ramane pe windows, pentru ca un sistem de operare nu iti va aduce automat cunostiintele de care ai nevoie intr-un anumit domeniu.

Edited by hades
Link to comment
Share on other sites

e foarte simplu de ales os pentru oricine , spre exemplu (1): windows 7, 8 cel mai bun pentru cei care folosesc un nivel minim de utilizare (chat,torrent,muzica,film,jocuri), in caz ca ai un calculator antic, folosesti xp, in caz ca ai vreo fosila, folosesti ceva gen gos, puppy , strict chat,multimedia, cu interfata prietenoasa.

(2) daca microsoft nu mai este o enigma pentru tine, si vrei sa rezolvi alta enigma, instaleaza linux, recomand ubuntu, incepi cu el, testezi alte distributii, e mult mai complicat decat windows,o sa ia mai mult timp sa inveti sa il folosesti si sa il "dibuiesti".

(3)observ ca tu vrei "sa inveti hacking" , pai apucate mama si invata sa folosesti linux, sa il stapanesti,invata limbaje de programare, apoi sa ai pretentia sa "hackeresti".

ps : hack : protejeaza,securizeaza

crack : sparge,fura,ajunge in iad

eu am dual boot, ubuntu si win8, nu as renunta la win8 pentru nici o distributie linux la capitolul multimedia. dupa cum am spus, daca vrei sa folosesti calculatorul pt muzica,film,joc,chat,etc atunci win8 e mai bun decat toate sistemele de opereare, si alegerea asta nu e discutabila, e batuta in cuie

Edited by zeffy
Link to comment
Share on other sites

@zeffy: Te contrazic.

e foarte simplu de ales os pentru oricine , spre exemplu (1): windows 7, 8 cel mai bun pentru cei care folosesc un nivel minim de utilizare (chat,torrent,muzica,film,jocuri)

Pe linux faci aceleasi lucruri, EXACT aceleasi lucruri cu exceptia jocurilor (dar..DAR: din cate am inteles, curand, Steam o sa intre pe linux - tragi tu concluzia). Totusi, nu evit sa mentionez faptul ca exista WINE care te ajuta sa emulezi orice de pe micro$oft.

+ Ai update-uri pentru care NU PLATESTI (ma indoiesc ca ai licenta).

+ Se poate folosi linux si pentru un 'NIVEL MINIM DE UTILIZARE', cum am mentionat mai sus.

Faptul ca tu nu te-ai interesat sa vezi cam ce poti sa faci pe linux sau ti se pare 'greu', e o opinie personala bazata pe niste lucruri nefondate. Daca te-ai 'obisnuit' cu windows, nu inseamna ca linux e prost. Mai fac o remarca, una chiar buna si adevarata: Linux este cu mult mai usor de utilizat pentru un user obisnuit care se foloseste de pc pentru: chat, browsing, filme, muzica. Pe ce ma bazez cand spun asta? Am instalat linux unor persoane care abia stiau sa tina mouse-ul in mana, iar dupa ceva timp cand am discutat cu ei si i-am mai indrumat cum sa faca un update si pe unde se intra pe net, un chat, o muzica, film ceva nu au avut probleme cu OS-ul DELOC si s-au adaptat FOARTE RAPID.

in caz ca ai un calculator antic, folosesti xp, in caz ca ai vreo fosila, folosesti ceva gen gos, puppy , strict chat,multimedia, cu interfata prietenoasa.

N-are nici o relevanta ce spui. De ce ?

In speta, utilizatorul isi alege un sistem de operare optim pentru el, iar in cazul in care omul are treaba cu 4 lucruri (la modul general) - muzica, filme, browsing, chat - nu vad un motiv intemeiat pentru care sa aleaga windows xp si sa plateasca +$100 pentru ceva nefolositor.

Ca platforma de gaming nu neg faptul ca nu e bun, dar astea s-au intamplat din multe alte motive si normal ca s-a creat un monopol in privinta asta.

2) daca microsoft nu mai este o enigma pentru tine, si vrei sa rezolvi alta enigma, instaleaza linux, recomand ubuntu, incepi cu el, testezi alte distributii, e mult mai complicat decat windows,o sa ia mai mult timp sa inveti sa il folosesti si sa il "dibuiesti".

Linux nu e complicat, e chiar mai simplu decat windows in foarte multe privinte, asa cum am spus mai sus.

Exista 'complicat' in momentul in care vrei sa faci lucruri 'marete' cu el si atunci NU E VORBA DE COMPLICAT ci de faptul ca TU NU DETII NISTE CUNOSTINTE. E ca si cum ti-as zice sa imi faci un site de la A la Z, tot in PHP, tu fiind un utilizator obisnuit care nu l-a interesat aria de web development.

eu am dual boot, ubuntu si win8, nu as renunta la win8 pentru nici o distributie linux la capitolul multimedia. dupa cum am spus, daca vrei sa folosesti calculatorul pt muzica,film,joc,chat,etc atunci win8 e mai bun decat toate sistemele de opereare, si alegerea asta nu e discutabila, e batuta in cuie

Nu, Windows nu e mai bun decat alte sisteme de operare. Ti-am spus mai sus de ce, argumente bune, nu bullshit.

Daca tu prin multimedia intelegi asta - Multimedia - Wikipedia, the free encyclopedia - gresesti.

Prin acest post nu incerc decat sa diferentiez niste lucruri si sa fac niste observatii importante cu privire la sistemele de operare, respectiv Windows si Linux, unde multi nu vor sa priceapa ca Windows nu atat de bun pe cat pare.

(O ultima chestie care mi-a venit in cap si nu stiu unde sa o pun: Unele OS-uri din aria linuxului nu au updateuri/suport pentru drivere video/audio si asa mai departe - asta pentru ca aici nu vorbim de ceva care sa fie platit, sa fie mentinut de o echipa intreaga etc. - cand mana aceea de lucru va fi folosita pentru linux, e alta mancare de peste.)

Numai bine.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...