Jump to content
Kain_12

Cum sa verific daca un port USB este defect?

Recommended Posts

Salut, am un laptop aici ce are doar un port USB ( da, stiu, e ff vechi ) si as vrea sa verific daca chiar este defect portul USB ( s-a desprins cv de la placa de baza ) sau nu e bun vre-un driver, o configurare gresita. Ce solutii "hardware" recomandati? De ex cu un ac, sa il indoi si sa fac scurt intre nu stiu ce pini, de ex faceam asta la sursa de PC, aici nu pot face ceva de genul, macar sa aprind un led mic care il am aici?

Link to comment
Share on other sites

pune un telefon huawei de la RDS la incarcat, cu un cablu miniUSB (de descarcat camera de exemplu), macar vezi daca ai curent. Nu baga sarme in scurt ca poti face sa fii sigur ca e defect, in cel mai fericit si rar caz vei primi doar un reset.

Pune un mouse, ceva, vezi daca reactioneaza. Trebuie sa primesti un mesaj in dreapta jos. Or ca nu functioneaza, or ca USB 2.0, etc. Poti deschide inainte de asta Device Manager sa vezi daca apare ceva nou cand bagi ceva.

Daca banuiesti windows-ul, fa-ti la cineva un stick USB bootabil si booteaza de pe el. Daca il vede inseamna ca portul merge perfect. Da e laptop, e usurel, cara-l pe la un service si roaga-i sa testeze ei ceva pe el.

Edited by loki
Link to comment
Share on other sites

ramane sa alimentezi un telefon. Daca nu reactioneaza pur si simplu nu ai USB.

Da un sleep si baga mouse in USB. Daca iese din sleep atunci iti merge ceva acolo (nu sunt foarte sigur ca e setat la fel peste tot, doar la computerul meu stiu ca face asa)

Poate gasesti un telefon cu un cablu de incarcare pe USB.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat telefonul meu Galaxy S2 cu USB-ul si nu functioneaza....deci concluzia este ca portul este "mort" ? Am vazut pe internet niste placi PCMCIA care au USB 2.0. Merita sa cumpar? Functioneaza ca lumea pentru un utilizator normal sau trebuie facute multe configurari?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...