Jump to content
ionu7z

Programare de la 0

Recommended Posts

Pentru a dezvolta pe android ai nevoie de Java.

Iti recomand sa inveti java, sa stii chestiile de baza. Se recomanda sa stii si ceva OOP(paradigma de programare, nu limbaj).

Ai aici o carte buna despre java. Este scrisa in limba romana: JAVA De la 0 la Expert[RO][stefan Tanasa][Cristian Olaru][stefan Andrei][Ed. Polirom - 2003].pdf

Am uitat sa zic ca pentru a dezvolta pe android iti trebuie un calculator puternic deoarece emulatorul in care iti testezi aplicatiile e absolut ORIBIL de lent.

Desigur, cel mai bine e sa ai un device pe care sa faci deploy in loc de emulator.

Link to comment
Share on other sites

omg, Java e DOAR OOP.

C++ sucks nowadays

Cartea care ti-a recomandat-o M2G buna cartea pana la un punct, chestii basic.

Deja Jdk (Java Development Kit, framework-ul specific) ajunge pe la versiunea 8.Degeaba inveti toata cartea aia fiindca daca exersezi in Eclipse o sa-ti apara mai multe erori ca firele din cap.

Incearca :

Java the Complete reference - Herbert Schildt

Ivor Hortons Beginning Java ( Java 7 ed.) Wrox 2011.

Sunt site-uri cu care poti cauta pdf-uri , Ebook PDF Search Engine , etc.

PDF-uri care se axeaza pe programare Android nu stiu fiindca nu m-am interesat si nici nu ma intereseaza, dar presupun ca gasesti la tot pasul pe google

Gasesti pe thenewboston - YouTube cum a zis si florin_darck.

Link to comment
Share on other sites

omg, Java e DOAR OOP.

C++ sucks nowadays

Cartea care ti-a recomandat-o M2G buna cartea pana la un punct, chestii basic.

Deja Jdk (Java Development Kit, framework-ul specific) ajunge pe la versiunea 8.Degeaba inveti toata cartea aia fiindca daca exersezi in Eclipse o sa-ti apara mai multe erori ca firele din cap.

Incearca :

Java the Complete reference - Herbert Schildt

Ivor Hortons Beginning Java ( Java 7 ed.) Wrox 2011.

Sunt site-uri cu care poti cauta pdf-uri , Ebook PDF Search Engine , etc.

PDF-uri care se axeaza pe programare Android nu stiu fiindca nu m-am interesat si nici nu ma intereseaza, dar presupun ca gasesti la tot pasul pe google

Gasesti pe thenewboston - YouTube cum a zis si florin_darck.

C++ sucks ?

De ce ? Argumenteaza, C++ rupe tot orice ai face, totul e facut din C++.

P.S Daca ma loghez pe robert1995, zice ca m-am logat dar nu imi salveaza sesiunea.

Link to comment
Share on other sites

c++ sux pentru ce ii trebuie lui.

E mult de invatat ca sa ajungi sa programezi cu adevarat ca sa se vada rezultatele.(GUI)

Spre exemplu , cunoscand doar Java poti sa-ti faci un joc 2D, 3D.

Iar in C++ iti trebuie librarii suplimentare, directX, XNA, etc.

Stiu ca C++ e mai puternic, dar pe parte de mobilitate ( rularea aceluiasi cod pe o gramada de platforme) Java (prin JVM ofc) este peste C++ , plus ca el vrea programare pe Android.

Personal as prefera sa scriu mai mult ( asta doar de mantuiala, daca nu am un IDE bun) decat sa stau sa ma incurc in semne si alte sintaxe mai "aiurea".

Daca inca imi amintesc bine, diferenta intre C++ si Java era doar de securitate, C++ fiind mai unsafe .(Wiki)

Acum nu o sa stam sa ne certam care si cum , fiecare alege ce-i place si ceea ce crede ca i se potriveste.

Link to comment
Share on other sites

omg, Java e DOAR OOP.

C++ sucks nowadays

Cartea care ti-a recomandat-o M2G buna cartea pana la un punct, chestii basic.

Deja Jdk (Java Development Kit, framework-ul specific) ajunge pe la versiunea 8.Degeaba inveti toata cartea aia fiindca daca exersezi in Eclipse o sa-ti apara mai multe erori ca firele din cap.

Incearca :

Java the Complete reference - Herbert Schildt

Ivor Hortons Beginning Java ( Java 7 ed.) Wrox 2011.

Sunt site-uri cu care poti cauta pdf-uri , Ebook PDF Search Engine , etc.

PDF-uri care se axeaza pe programare Android nu stiu fiindca nu m-am interesat si nici nu ma intereseaza, dar presupun ca gasesti la tot pasul pe google

Gasesti pe thenewboston - YouTube cum a zis si florin_darck.

Poti sa scrii Java si procedural daca vrei. Cam inutil dar se poate.

Daca vrei sa programezi pe android in viitor, cea mai buna alegere e sa inveti java.

Sunt de acord ca sa cam schimbat JDK-ul de cand a aparut cartea si pana acum dar esentialul se poate inca invata foarte bine de acolo.

Ca nu mai ai o clasa care se numeste Conn si Connection sau stiu e ce schimbari, nu e prea relevant. Asta se gasete pe net cu un simplu search pe google.

In acea carte te ia de la 0 si te duce prin toti pasii pana in stadiul in care o sa poti sa scrii singur un program complex.

Dupa ce stii cat de cat Java, te poti apuca si de android.

Sa zici ca C++ sucks in zilele aste e o aberatie foarte mare!

Ca sa nu deviez de la subiectul cu android. Incearca sa implementezi doar in java un algoritm de procesare a imaginilor. Chiar daca telefoanele din ziua de azi se apropie de performantele unui calculator desktop, timpul in care faci o operatie costisitoare cum este extragerea si crearea unui vector de trasaturi dintr-o poza sau video pentru detectia fetei, este mai mare decat timpul in care aceasi operatie ar fi fost facut utilizand C++ cu ajutorul NDK pentru android si folosind JNI.

Mai mult, citisem undeva(nu mai am linkul) ca microsoft vor sa investeasca in viitorul apropiat multe resurse pentru a readuce la actualitate programarea C++. In 2015 se preconizeaza ca se va lansa o noua versiune de C++ de la microsoft care va schimba foarte multe in ceea ce priveste limbajul.

Sa nu mai zic si de embeded programming...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...