Jump to content
begood

Problema de matematica #3

Recommended Posts

Se da :

x,y,z > 0

x + y + z = xy + yz + zx

Sa se demonstreze ca :

1 / (x^2 + y + 1) + 1 / (y^2 + z + 1) + 1 / (z^2 + x + 1) <= 1

Astept mesaj privat cu demonstratia completa.

Primii trei vor primi un set de puncte, acum ma gandesc la un joc care sa va motiveze sa postati probleme de orice natura si sa va faca placere sa le rezolvati :D

Edited by begood
Link to comment
Share on other sites

Am dovedit prin inductie matematica, adica, inlocuind cu valori 1,2,3... x, y, z. Cum sunt > 0, e clar ca si puterile lor (2 si 3) sunt pozitive. Devine logic atunci ca pt orice valoare cu care inlocuiesti x, y, z, vei dovedi cerinta.

Oricum, nu este solutia asteptata, desi e corecta, se numeste "matematica de mahala" si nu este acceptata in lucrari.

Mai pe sleau, e logic, dar nu gasesc unde sa reduc.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am reusit sa rezolv pentru numere intregi (defapt naturale, pentru ca x,y,z > 0).

Inmultim inecuatia cu x^2+y+1 si ajungem la 1 < x^2+y+1, adica x^2+y+1 > 1. Scadem un 1 si ramanem cu x^2 + y > 0. Aceasta propozitie matematica e adevarata pentru ca x si y sunt strict mai mari decat 0. Analog si pentru celelalte fractii. Astfel ajungem la o suma de 3 numere mai mici ca 1. In N si Z suma a trei numere mai mici ca 1 e si ea mai mica decat 1. In Q problema se complica. Doar atat am reusit sa fac.

Link to comment
Share on other sites

Cril, nu e corect. Nu ai demonstrat nicaieri ca x^2 + y^2 >=2, nici nu ai cum.

Pentru x=1, y=1/2, z=2, ai x^2 + Y^2 <2.

e x^2+y >= 2.

Am incercat sa sterg, dar vad ca la scanare se vede stersura.

// mda, tot nu e bine(cred).

Edited by Cril
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...