Jump to content
bruttus139

Cum se sparg parolele wifi WEP-WPA-WPA2,manual pentru incepatori

Recommended Posts

gresesti ... daca are o placa wifi mai noua este posibil sa nu aiba driverele necesare ... De exemplu eu am INTEL CENTRINO WIRELESS-N 2230 si backtrack 5 R3 x64 nu are driverul iwlwifi-2030 si trebuie instalate si driverele compat wireless ca sa functioneze injectia calumea si pana la instalarea acestora nu iti vede placa wifi !!

@Karl zi marca si modelul laptopului si ce iti afiseaza dupa comanda : lspci

Edited by co4ie
Link to comment
Share on other sites

asta in windows? Daca incerci sa folosesti placa wifi dintr-o masina virtuala nu o sa reusesti ... masinile virtuale nu iti vad decat placile wifi conectate prin usb ca network adaptor pe cele incorporate nu poti sa le folosesti !!

De aici reiese ca ai putea avea placa wifi ralink, intel sau atheros ... uitate pe fundul la latop ... pe unele scrie si modelul placii wireless ... daca nu uitate in windows ce drivere ai instalate sau foloseste aida ca sa vezi modelul placii !

Edited by co4ie
Link to comment
Share on other sites

Da karl,si trebuie sa ghicim cum se numeste placa ta,ce chip are,si restul?Nu crezi ca este mai rapìd sa ne spui tu cum se numeste decit sa o cautam noi pe google dupa marca laptopului?Si cine ne garanteaza ca laptopul tau nu are alta placa wireless decit ce gasim noi pe google?

edit:

As prefera sa nu mai discutam de asa ceva intr-un topic care trateaza cu totul si cu totul alt subiect.Pina invata el sa ne dea informatii,si sa uite prin cp sa vada ce are la indemina,mai scriem 100 de mesaje offtopic.Sa deschida alt topic si sa intrebe ce vrea acolo.

Edited by bruttus139
Link to comment
Share on other sites

Karl ... tot nu ai spus daca incerci sa il faci sa mearga intr-o masina virtuala sau nu ..

Daca nu incearca asta :

Dear populus taringuero:

This is my first post, and I consider it fundamental to who we are moving in Ubuntu and most of what we use to "audit" wifi networks ...

The case is the following: in my Dell Inspiron 1420 with Intel wifi card to make it work is the simplest and smallest aircrack, no problem, but acquired an Acer Aspire One (netbook) and brought the "bandage" Broadcom BCM4313 and run the aircrack .. .. nothing.

So I searched and found this info (for copy + paste, so I recognize) and boys, works!

here goes:


After purchasing my new netbook, a Compaq Mini CQ10-120LA, and install Ubuntu 10.04, I realized that despite recognizing the wireless card, this was not authorized, much less did scan.
At least the search was quite short, and quickly gave the solution, as this I have decided to pass English to Spanish instructions and share, this mini-tutorial is useful for this broadcom chip regardless of the brand of your computer, it works chips for bcm4311, bcm4313, bcm4321 and BCM4322.

Just follow the instructions to the letter and all will be well.

1 - Enter [url=http://www.broadcom.com/support/802.11/linux_sta.php]802.11 Linux STA driver | Broadcom[/url] page, download the driver file as each case, 32 0 64 bits.

2-After downloading *, create a folder to copy the operation where the driver and will make, open a terminal.

We create our driver folder

# Sudo mkdir hybrid_wl

Copy the driver to the folder you just created

# Cp-hybrid-portsrc x86_64.tar.gz / hybrid_wl

We entered the driver folder

# Cd hybrid_wl

Unzip the contents of this

# Tar-xzf hybrid-portsrc x86_64.tar.gz

(Here, in my case, I opened Nautilus and copy "by hand" in XD)

3. Now we make the driver the

# Sudo make clean
# Sudo make

When the command is complete, it will produce a file called wl.ko.
If no file is created reviews the steps and be sure you downloaded
the correct driver.

4. Now to install the driver:
First we must remove any other driver for broadcom devices
that is installed in the system.
We look to the next command that drivers are installed.

# Lsmod | grep "b43 | ssb | wl"

If we remove any with the following commands.

# Rmmod b43
# Rmmod ssb
# Rmmod wl

Then put in the blacklist to prevent the load again
future.

# Echo "blacklist ssb" >> / etc / modprobe.d / blacklist.conf
# Echo "blacklist b43" >> / etc / modprobe.d / blacklist.conf

Then add the security module
New systems lib80211 use but can also be the ieee80211_crypt_tkip
To see what the our digitamos


# Modprobe lib80211
or

# Modprobe ieee80211_crypt_tkip
The error is not ours

Finally digitamos

# Insmod wl.ko

And with that we have activated our card BCM4312 can
take a while to start working so you have to have
patience.

* The driver can download from linux windows if you do not have internet, put it in your user home folder and follow the instructions

Traducerea e facuta cu google translate in engleza ca in romana e dezastru .. Postul oficial il gasesti Aici si e in spaniola ... poate te ajuta bruttus ...

Link to comment
Share on other sites

Bineinteles ca il ajut,dar sa deschida alt topic,ca sa nu incurcam una cu alta,si acolo pot sa-i dau orice informatie pentru placa lui,cu toate ca sincer sa fiu,nu va face mare lucru cu cea pe care o are acum.

Cu o placa care are chip rtl8187L totul este automatizat,3 clickuri si uite parola.Eu printre modelele de placi care le am la dispozitie,am si renumitul rt3070 cu canal N,dar nu face nimic fata de o placa cu rtl 8187,cu toate ca are acel canal N.

Toate placile cu canal N sint bune pentru navigat,download,si cam atit,dar aici vorbim de spart parole,si cel mai bun este rtl 8187,asta de care tot vorbesc.

Link to comment
Share on other sites

In concluzie nu pot face nimic, cu placa pe care o am ?

Dupa sesiune voi merge acasa o saptamana, aveam nevoie. Nu vreau sa investesc intr-un stick, din cauza vitezei. De rds nici nu se pune problema, imi cer 120 ron taxa de conectare pentru un contract pe o perioada determinata. Sa zicem ca o sa ma descurc eu, insa ce voi face la vara ?

O sa stau 2 luni si jumatate, as vrea rds, dar nu-mi surade sa le platesc lor taxa aia de 120 de ron plus inca 60 ron pentru doua luni de internet.

Edited by Karl
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu la ce fel de stick te referi,banuiesc ca la alea 3G,eu in schimb vorbesc de stickuri sau adaptoare wireless in banda de 2,4 Ghz care se conecteaza la retelele wifi din zona,nu ca cele 3G care merg prin centralele telefonice,alea in care trebuie sa introduci si un SIM.

Astea merg in 2,4Ghz si poti scoate parole cu ele,dar mai sint si alte modele,nu le stiu nici eu pe toate...asa ca dai 2 lei si ai internet in orice zona,sau tara,daca stapinesti bine acest wifislax... https://rstforums.com/forum/46353-lista-hardware-care-merge-mod-monitor-injectie-pachete.rst

Cel mai bun adaptor wireless usb probat vreodata de mine USB WIFI L-LINK LL-1002 2W 54MB USB + 2ANT 7DBI (REALTEK 8187L) pret 30 eur in magazin.

index.php?action=dlattach;topic=1092.0;attach=1919;image

Edited by bruttus139
Link to comment
Share on other sites

@Karl ... daca nici nu raspunzi la intrebari ... nici nu citesti ceea ce ti se propune sa incerci ... daca nici nu stii diferenta intre un stick 3g si in adaptor wireless prin usb ... nici noi nu te putem ajuta ...

@bruttus incerc de 3 luni sa imi cumpar un adaptorul ala ... din spania nu trimite in romania si oamenii mei de acolo zic ca nu il gasesc prin magazine (nu le au cu netul asa ca o comanda online iese din discutie) ...

Link to comment
Share on other sites

@Karl ... daca nici nu raspunzi la intrebari ... nici nu citesti ceea ce ti se propune sa incerci ... daca nici nu stii diferenta intre un stick 3g si in adaptor wireless prin usb ... nici noi nu te putem ajuta ...

@bruttus incerc de 3 luni sa imi cumpar un adaptorul ala ... din spania nu trimite in romania si oamenii mei de acolo zic ca nu il gasesc prin magazine (nu le au cu netul asa ca o comanda online iese din discutie) ...

Stiu ca nu se pot achizitiona usor,asa ca hai sa incerc sa te lamuresc,de fapt sa iti spun punctul meu de vedere.

Eu traiesc in Madrid,ceva mai mare ca Bucuresti,si mult mai aglomerat.Ca sa comand asa ceva,intre telefon pentru comanda,drum cu masina dus intors vreo 5 km(total 10) pina la cel mai apropiat Atlasib,pe mine ma costa vreo 15 eur,repet,traiesc in Madrid,si motorina este 1,45 litrul.

Deci vreo 16 eur m-ar costa pe mine deranjul,dar,ca sa primesc banii de la cineva din Romania sau orice alta tara,este nevoie sa le dau numele meu,si adresa mea,lucru INTERZIS din punctul meu de vedere(nici nu permit comentarii in sensul asta,sper sa intelegi ratiunea)

Pe linga toate astea am si eu viata mea,munca mea,si nici nu imi place sa fac pe taxiul gratis pentru nimeni,caz in care ori ar urca pretul aparatului,ori asa cum se intimpla de cite ori am cereri de acest gen,raspunsul este mereu ,,imi pare rau,nu ma ocup cu asa ceva"

Daca ai pe cineva in Madrid,ma contactezi pe PM,imi dai numarul lui,eu il sun,el vine si imi aduce banii,si in maxim 24 de ore vine iar la mine acasa sau unde stabilim sa ne intilnim,si eu ai inminez aparatul,nou,cu garantie 2 ani,iar restul face el,treaba lui cum se descurca,si cit il costa.

Nu exista alta forma de a te putea ajuta,si sincer prefer sa nu ma bag in asa ceva,si motive am destule,am avut si ,,experti" care nu le-a mers in 3G sau au bagat antene homemade in scurt circuit pe ele si le-au ars,...asta nu este o problema ca le arde,le pot schimba,dar daca rupe mufa sau le strica vopseaua dupa ele nu le pot schimba.

Apropo,Madrid este foarte mare,daca ai amici in Alcala de Henares,sau Coslada,ori alte zone din astea,e un chin,si scump sa vina pina la mine in centru,vorbim de zeci de km distanta,deci nu stiu cum sa te sfatuiesc,sau daca merita efortul pentru tine.

Cel mai ieftin ar fi sa va uniti mai multi,sa cumparati la gramada,asa costurile de transport ar iesi mai ieftin.Atlasib iti ia 10 eur pe asa ceva,pe un pachet sub 1 kg, dar daca trimiti citeva kg,iti ia 1,50 eur pe kg.

In putine cuvinte,eu prefer sa nu ma bag in asa ceva,e multa bataie de cap si nu am nimic de cistigat,cu toata parerea de rau.

@danger2u

daca zice ca nu il gaseste,adica nu il recunoaste,consider un nonsens sa mai ma intrebi daca il poti folosi pe ala,nu crezi?

Link to comment
Share on other sites

Karl,multe placi si chipseturi sint recunoscute,dar din experienta iti spun ca oricare care are chipset rtl8187L este compatibil cu orice sistem operativ,dar nu ma intreba ce gasesti in RO,aia este treaba ta,cauta pe google nu se poate sa nu gasesti.

Vezi ca pe linga chipset,unele mai au si putere,1w,2w,etc,si cu cit mai mult cu atit mai bine.

@danger2u inteleg ca vrei sa spargi o parola wep,si daca este asa,trebuie sa zicem un minim de 50.000....100.000 DATA,dar la viteza care spui ca scoate DATA la tine,cred ca nu este bine,asteapta pina se conecteaza un client,si vei obtine pe putin intre 1000 si 5000 DATA pe minut,altfel e imposibil sa scoti parola.

Link to comment
Share on other sites

daca imi iau un usb de ala care ai spus tu mai sus e mai bine?

cred ca are semnal mai mare

le gasesc aici la25 de euro chiar modelul ala

poate fi de la semnal ca e un pic mai departe de aia primesc asa putin data?

Pentru a scoate o parola WEP trebuiesc indeplinite minim doua conditii:

1-obiectivul (AP-ul) sa fie la o distanta cit de cit apropiata,se urmareste Rx cit si Tx (PWR)

2-sa existe un client conectat care sa faca trafic

Exista cazuri,cum este in Spania,unde se cunosc anumiti ,,patroni" adica altgoritmii dupa care este creata o parola WEP,si in felul asta nu mai este nevoie de client conectat.

Pentru parolele WPA,este nevoie sa se obtina handshake si asta nu este posibil fara client conectat,sau WPS activat,si in cazul asta nu mai conteaza daca are client.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...