Jump to content
bruttus139

USB wifi L-Link LL-1002 2w Rtl 8187L cu doua mini-parabolice-30db reali

Recommended Posts

Una dintre pasiuni,ca electronist si radioamator,este constructia de antene.

In cazul de fata antenele sint pentru internet wireless in banda de 2,4Ghz,adica internetul wifi normal.

Antenele pot fi modificate pentru banda de 5 Ghz care stiu ca este destul de utilizata in Romania.

In continuare va prezint cel mai reusit ansamblu contruit si folosit de mine adaptor usb-antena.

Adaptorul wifi prezentat prezinta citeva caracteristici speciale:

1-are doua antene lucru care permite conectarea doua antene exterioare homemade si un unghi de 360 grade.

Fata de o antena omni,care capteaza semnal wifi din toate partile,acest ansamblu capteaza din doua unghiuri diferite si amplifica semnalul cu pina la 30 db.

Adaptorul este fabricat cu chipul rtl 8187L de 2w putere,merge perfect in mod monitor(spart parole wifi) si are un raport calitate/semnal foarte bun.

2-Antenele sint de fabricatie homemade,si folosesc dipolul Belgrano,un proiect spaniol la care romanii au fost prezenti si au colaborat intr-un mod esential,dezvoltarea lui fiind publica pe EL GRAN FORO DE WIRELESS DE ZERO13

Ca sa scurtam prezentarea,cu o astfel de antena,eu personal am putut sa ma conectez la aproximativ 40 km distanta,realizind o viteza de download direct de vreo 45kb/s pe o linie de internet de 3Mb/s

Cel mai important lucru este posibilitatea pe care o ofera de a scoate parole wifi de la distante de pina la 2 km distanta in conditii de vizibilitate directa si atmosfera 45% umiditate.

Fata de adaptoarele care au canal ,,N" acest adaptor nu poate downloada cu viteze mai mari de 54Mb/s dar are marele avantaj ca poate focaliza un punct de semnal cu acesta antena,sau doua,in acelasi timp,intr-un unghi de 360 grade.

Ce inseamna asta,de exemplu,pot pune o antena indreptata spre primaria din fata,si alta spre internet-cafe care se afla in partea opusa.

Acest adaptor costa aproximativ 30 euros si este fabricat numai in Spania.

Antenele si datele constructive.

Antenele au fost realizate din materiale reciclabile.

Reflectoarele sint din tabla de fier recuperate de la ,,veioze" cu picior,si au 32cm diametru exterior,si 8 cm profunzime.

Discul care are rol de dipol,este de 6,4cm diametru.

Mufa este de tipul ,,N"

Cablurile sint din comert,dar pot fi realizate de fiecare in parte,unul are 0,50 cm lungime si al doilea 3m lungime.

Dipolul este fabricat din tabla de conserva dar am si din tabla de cupru,si poate fi din orice tip de material daca puteti sa-l cositoriti,inclusiv din carton cu polei.

Va las citeva poze pentru ca nu am timp sa le comentez pe fiecare in parte,si astept intrebari,sau comentarii,sper decente....injuraturile pe PM.

antena originala

index.php?action=dlattach;topic=1572.0;attach=3414;image

index.php?action=dlattach;topic=1572.0;attach=3416;image

adaptorul wifi in discutie

index.php?action=dlattach;topic=1572.0;attach=3420;image

antenele in discutie

index.php?action=dlattach;topic=1572.0;attach=3422;image

realizarea unui alt user dupa forumul meu

index.php?action=dlattach;topic=1572.0;attach=3432;image

alte poze

index.php?action=dlattach;topic=1551.0;attach=3338;image

Link to comment
Share on other sites

Nu se gaseste decit in Spania modelul asta,nu cred ca are mai mult de 1 an de la aparitie.Pentru a achizitiona asa ceva e nevoie sa aveti pe cineva in Spania,sa va trimita,sau sa incercati pe ebay,cu riscurile cunoscute.Persoanele care traiesc in RO si au intrat in posesia acestui adaptor wireless,le-au obtinut prin intermediul userilor dupa forumul meu,dar inteleg ca exista costuri de transport,si pot ajunge la 10 eur prin Atlasib,

Link to comment
Share on other sites

Nu exista doar un site oficial,poate 1..2 intermediari,intre fabricant si restul magazinelor online.Nu se vinde in magazine fizice,numai pe comanda,si numai cu plata ca la orice online,adica anticipat.

Nu se livreaza decit in Spania,probabil puteti gasi pe ebay,nu am cunostinta de asa ceva.

Aparatul oficial costa aproximativ 30 euros cu TVA inclus,problema apare la transport,atit de la intermediar la client in Spania,cit si de la client la al doilea in Romania.

Trimiterea unui pachet aici costa 6 eur,iar pentru a trimite in Romania,exista mai multe variante,prin cunoscuti,prin posta (foarte scump) sau Atlasib(10 eur).

Un cablu de antena cu mufele corespunzatoare,de 3 metri, aici costa in jur de 10 eur(nu mai stiu pretul exact,10...11eur)

Oricare dintre variante mie personal mi se par scumpe,aparatul ajunge la 45 eur,si nu stiu cita lume este dispusa sa dea acest pret.

O varianta mai ieftina ar fi ca cineva sa vi le cumpere de aici,si sa le bage intr-un pachet cu alte lucruri,gen haine,sau orice altceva,si in felul asta ar iesi la 1,50 eur kilogramul(aparatul are doar citeva sute de grame) numai ca tot va va costa in plus fata de pretul oficial de 30 eur,ar fi posta de aici,si posta din tara daca cine cumpara ia pentru mai multe locatii.

In putine cuvinte numai cei foarte impatimiti isi permit sa cumpere asa ceva din pacate.Aici cine il ia,si il foloseste,are scuza internetului gratis care nu scade sub 20 eur lunar,la nici-o companie,deci merita cheltuiala,dar in RO inteleg ca preturile sint mai accesibile.

Eu personal nu vind,de obicei cumpar astfel de placi,le probez,fac teste cu ele cit mai extinse,dupa care,le pun in vinzare pe forumul meu,dar asta se intimpla destul de rar,nu imi permit sa inchid banii in ceva care nu imi foloseste decit pentru a face un manual despre un adaptor wifi.

Daca aveti cunoscuti in Spania,puteti sa-i rugati sa va ajute,au nevoie de cont bancar pentru ca nu se vind la magazin,doar online.

Link to comment
Share on other sites

Daca aveti cunoscuti in Spania,puteti sa-i rugati sa va ajute,au nevoie de cont bancar pentru ca nu se vind la magazin,doar online.

Tin sa te contrazic, le g?se?ti la aproape fiecare magazin de informatica sau la bazarele chineze.( Chinos de toda la vida :)) )

In legatura cu postul, frumos si felicitari pentru timpul dedicat.

Link to comment
Share on other sites

Poti sa ma contrazici cit vrei,va trebui sa si demonstrezi,eu nu vorbesc de chinezarii,ci de un anumit adapator,si ca si Alfa,chinezarii cu miile,aparate originale care rezista si isi fac treaba mai putine.

Poti sa demonstrezi ca o chinezarie tine la fel de mult ca un original?care este diferenta intre cele doua?Nu vreau afirmatii,vreau teste,chestii reale,ca nu scriem aici ca sa ne umflam ca sintem destepti,ci ca sa-i ajutam si pe fratii nostri de peste Europa.

Nu uita ca romanul din Spania cistiga minim 40 eur pe zi,si in tara poate nu-i ia nici in 3 zile,asa ca sa nu le vindem gogosi,au nevoie de ajutor si informatii reale,testate pe pielea noastra,nu de mesaje care sa-i induca in eroare,....in rest nimic,ai un buton de like,foloseste-l.Gracias por tus buenas palabras!

ps:

Daca vrei sa faci un pustiu de bine la fratii nostri din tara,mergi si cumpara de unde stii tu,dupa care spune aici pe forum la ce pret le-a iesit afacerea...telefon(daca trebuie sa suni inainte)metrou,masina,tren,plus inca un drum sa le trimiti,pina unde vrei tu,Atlasib,sau unde ti se pare mai comod si mai aproape,si fa un pret total pentru un original sau o chinezarie.

Intrebarea de baraj este daca tot efortul tau,merita numai sa trimiti un astfel de aparat in tara,la care nu scoti profit,si la care este posibil sa primesti foarte multe reclamatii pentru ca nu a mers,sau pentru ca cei care-l cumpara nu stiu ce sa faca cu el,sau il strica si tu esti de vina.

Edited by bruttus139
Link to comment
Share on other sites

L-Link,model LL 1002 2w

Cred ca sunt primul posesor al acestui adaptor in Romania :D

Datos GeneralesCaracteristicas

Wireless: IEEE 802.11b/g

Interfaz: Mini USB 2.0(compatible USB 1.1)

Frecuencia:

2412-2462 (USA) 11canales

2412-2472 (EU) 13canales

2141-2482 (Japón) 14canales

Modulación: BPSK, QPSK, CCK yOFDM

Conector Antena: SMA

Tipo de Antena: 2 antenas de7dbi RP SMA

Seguridad:

WEP 64/128.802.1Xsupport.

WAPA,WPA-PSK-WPAII

Velocidad: 54Mbps para802.11g

LED: Link / Activo

Compatible: XP, Vista, Win7,Linux y MAC

Temperatura de uso: -20ºC -+70ºC

Temperatura de almacenaje:-40ºC-+ 80ºC

Potencia de salida: 33 dBi(2000mW)

Plug-and-Play

Chipset 2000mW: Realtek8187L

E exceptional adaptorul ! bruttus139 are dreptate, e ceva deosebit :)

index.php?action=dlattach;topic=1356.0;attach=2572;image

Edited by sorelian
Link to comment
Share on other sites

@bruttus139 ma intereseaza si pe mine un adaptor din ala dar si mai mult m-ar interesa antena din poza. As dori sa cumpar un astfel de adaptor+antena(home made). Tin sa precizez ca sunt in uk deci costurile de curierat nu sunt prea exagerate. Platesc transportul + pachetul adaptorul si antena in avans ! Ms astept un raspuns.. eventual un ID pe prv

Link to comment
Share on other sites

bruttus139 vorbeste prea mult

sunt 1000 de comparatii intre antene ALFA si CHINEZARII unde rezultatele sunt aproape identice (am vazut antene kasens obtinand rezultate mai bune in teste decat alfa)

Nu am vazut mesajul tau pina acum,din graba probabil,dar vreau sa te contrazic,eu am folosit multe adapatoare wifi,si chinezarii,o gramada,dar ca acest LL 1002 nu exista,si eu nu vorbesc despre teste realizate de pagini spaniole care au sus pe pagina publicitate cu magazinele proprii care vind aparate de 2 lei,eu vorbesc ca un roman care a cheltuit sute de euros din pasiune,ca sa afle ce este mai bun,mai convenabil pentru un muritor de rind.

Stii care este diferenta dintre publicatiile unora care zic ca un aparat este bun,si au si magazin online unde vind asa ceva si eu care nu vind nimic si pierd ore si zile pretioase din viata mea ca sa aduc la cunostinta anumite rezultate?

Daca vrei sa purtam o discutie pe aceasta tema,si sa imi dai posibilitatea sa iti demonstrez cu date si fapte,te rog sa ma anunti,vei descoperi ca si mine dealtfel,lucruri noi,si nu vei avea decit de cistigat.

Saludos cordiales!

Link to comment
Share on other sites

Aceasta antena,a fost construita special pentru a proba adaptorul LL-link si a-i vedea adevarata putere. Adaptorul ,cum are doua antene de 5db, nu am vrut sa fiu limitat la doar ce prinde din interior.Cu aceasta antena retelele s-au triplat si semnlalul a cresut .Acum sunt conectat la un orasel aflat la 5 km ( viziune directa). Nu fac reclama mascata, dar din toate adaptoarele pe care le-am probat , pot spune ca e printre cele mai bune in audit wifi.

Cateva observatii:

Antena este foarte directionala. O simpla derivatie de 2-3 cm stanga ,dreapta scade sau creste semnalul cu 10-15 db fata de Ap-ul selectat.

19122012227.jpg

19122012228.jpg

Edited by diablo69
Link to comment
Share on other sites

eu chestia ca ai prins de la 40 de km nu o cred... daca ziceai 2-3 km te credeam dar 40km sunt exagerati... mai ales cum spui tu ca te-ai conectat la un router wireless normal , si plus ca nu ai de unde sa stii la fix unde era router-ul ala poate ca erai tu pe deal si orasul la 40km de tine dar poate ca mai era si vro casa intre tine si oras...

a si vezi ca chipset Rtl 8187L are si alfa awus036h asa ca e cam acelasi rahat

Link to comment
Share on other sites

eu chestia ca ai prins de la 40 de km nu o cred... daca ziceai 2-3 km te credeam dar 40km sunt exagerati... mai ales cum spui tu ca te-ai conectat la un router wireless normal , si plus ca nu ai de unde sa stii la fix unde era router-ul ala poate ca erai tu pe deal si orasul la 40km de tine dar poate ca mai era si vro casa intre tine si oras...

a si vezi ca chipset Rtl 8187L are si alfa awus036h asa ca e cam acelasi rahat

Din cite observ tu nu crezi pe nimeni nimic,si in afara de ai contrazice pe toti,nu faci decit bisnita,cumperi dupa okazii si vinzi pe ebay,deci cunostinte in domeniu zero.

Link to comment
Share on other sites

Din cite observ tu nu crezi pe nimeni nimic,si in afara de ai contrazice pe toti,nu faci decit bisnita,cumperi dupa okazii si vinzi pe ebay,deci cunostinte in domeniu zero.

macar fac ceva , si incerc sa ma limitez cat mai mult sa scriu aberati , dar oricum 40 de km nu ai cum sa prin asa usor... ma joc cu retele wireless de aproximativ 3 ani si am probleme si cu retele la 200-300 metri distanta asa ca nu imi spune tu ca prinzi la 40 de km...

Link to comment
Share on other sites

Da,se vede ca faci,bisnita,dar sa stii ca mai sint si oameni care merg la servici,si nu le este rusine,si dupa cum scrii cred ca esti doar un pustan,un zmeulet iesit din ou de foarte putin timp,probabil dupa 89'

Apropo,eu sint mai batrin,si nu mai stiu gramatica,as putea spune chiar ca sint la un pas de pensie,dar din cite imi aduc aminte aberati se scrie articulat ,,aberatii" si mai scrii tu ,,40 de km nu ai cum sa prin asa usor... " si banuiesc ca vroiai sa scrii ,,prinzi"

Revenind la tine,daca spui ca ai probleme cu retelele la 200...300 metri,cel putin nu mai spune ca te joci de 3 ani cu retele wireless,asta este un nonsens,nu-ti dau mai multe detalii in sensul asta ca poate te prinzi de figura.

Ce sa mai zic,din astia care nu fac decit sa-si dea cu parerea fara ca macar sa aiba idee despre ce este vorba am mai vazut,chiar as putea spune sa sint satul sa tot intilnesc astfel de specimene la tot pasul.

Daca esti interesat de domeniul wireless,si nu stii care sint recordurile in domeniu,iti recomand google,chiar ti-as putea pune eu citeva linkuri,dar sint in alte limbi si nu cred ca ai intelege,asa ca fa tu o cautare dupa cum stii.

Pentru cei interesati care mai citesc aici,recordul in conexiuni wireless in banda de 2,4Ghz depaseste 300 Km cu aparatura normala,si antene parabolice.

Link to comment
Share on other sites

Din ce intilnesc mai multi,de aia ma comport mai rau,adica ca ei.Uitasem o vreme de cum sint romanii.Aici prima chestie pe care o inveti este sa te feresti de romani,si fara nici o exceptie,sfatul este cel corect.

Dar totusi am si eu o intrebare pt tine , esti Roman ?

Eu ti-am spus parerea mea , eu cred ca este imposibil asa ceva si iti spun parerea mea tocmai pt ca sunt nascut dupa '89 , oricum hai sa o lasam balta ca nu are rost sa ne certam pe o chestie de 2 lei ca asta ,tu find mult mai in varsta fata de mine ar trebui sa iti dai seama

Link to comment
Share on other sites

Nu sint Roman,sint Bruttus.

Toata lumea are dreptul la o parere,si pe deasupra e liber sa creada ce vrea,diferenta este cind iti dai cu parerea intr-un domeniu pe care nu-l cunosti,sau pe care crezi ca-l cunosti,dar de fapt stii din auzite.

Daca tu ai probleme cu wirelessul,si nu poti sa te conectezi la 200 metri,asta nu inseamna ca asta este adevarul final si de necontestat,asta inseamna ca atit ai reusit tu,ca doar atita ai cunostinte.

Daca eram in locul tau,nu afirmam ca nu se poate,intrebam cum este posibil,si verificam in practica daca raspunsul este sau nu viabil.

Cauta pe google,pe youtube,si unde mai stii tu,ai sa afli ca da se poate,si nu este mare scofala,iar cu ocazia asta poate vei intelege de ce unii reusesc si tu nu.

In frecventa asta de 2,4 Ghz undele nu se transmit dupa colt ca la radio,probabil ca tu,in cei 200...300 metri aveai copaci,case,etc,si este normal sa nu te poti conecta la un AP.

Daca aveai antena din comert,batul ala mic si negru,la placa de retea,iar este foarte posibil sa nici nu poti vedea vreo retea decit pina la maxim 10 metri distanta,dar scoate antena afara,sau pune una cu cistig mai mare,ori o placa de retea de putere,si vezi ce se intimpla.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...