Jump to content
olimpiulucian

Romania,pe locul 5 in lume la viteza internetului.

Recommended Posts

Romania se afla printre tarile cu cea mai mare viteza a Internetului din intreaga lume, respectiv cea mai rapida conexiune de banda larga (broadband).

Astfel, Romania se afla pe locul cinci in acest clasament, potrivit unui studiu dat publicitatii de Bloomberg.

Printre tarile din top 10, Romania a fost totusi singura a carei viteza medie de varf a scazut fata de trimestrul anterior celui care a fost luat in calcul, adica iulie-septembrie 2012. Media vitezei a scazut cu 3,2 la suta, comparativ cu o scadere globala de 1,4 la suta.

Cu toate acestea, noteaza sursa citata, multe tari si-ar dori sa aiba viteza de banda larga a tarii noastre. Cu o viteza medie de banda larga de 37,4 Mb pe secunda, Romania a fost intrecuta de Letonia cu doar o zecime de Mb pe secunda.

In afara de Letonia, tara noastra mai este depasita in acest clasament doar de Japonia, Coreea de Sud si Hong Kong, micuta regiune autonoma din sud-estul Chinei avand o viteza medie de varf a Internetului de 54,1 Mb pe secunda. La aceasta viteza, un utilizator ar putea descarca filmul "Battleship", in format HD, a carui actiune se desfasoara chiar in Hong Kong, in doar patru minute.

Spre comparatie, China se afla pe locul 123 in acest clasament.

In top 10 mai figureaza, in urma Romaniei, Belgia, Elvetia, Bulgaria, Israel si Singapore. Statele Unite ale Americii sunt de-abia pe locul 14.

Clasamentul se bazeaza pe un raport al Akamai Techonologies, care urmeaza sa fie publicat in decursul zilei de miercuri, si acopera trimestrul iulie-septembrie 2012.

Sursa:http://www.ziare.com/internet-si-tehnologie/viteza-internet/romania-printre-tarile-cu-cea-mai-mare-viteza-a-internetului-1214208

Link to comment
Share on other sites

RDS-ul rupe tot la viteza de net :)

FORZA RDS!!

Vise ... ! De ce?

1) Suport de cacat (am stat pana si 26 minute pana sa imi raspunda un operator)

2) Viteza Down/Upload de cacat ( abonament de 100 mb/s si am 1 mb/s download si 200-300 kb/s upload)

3) Operatori batuti in cap [ le zic ca nu functioneaza internetul bine (sau chiar deloc) iar ei batman batman ca nu e de la ei]

Link to comment
Share on other sites

Vise ... ! De ce?

1) Suport de cacat (am stat pana si 26 minute pana sa imi raspunda un operator)

2) Viteza Down/Upload de cacat ( abonament de 100 mb/s si am 1 mb/s download si 200-300 kb/s upload)

3) Operatori batuti in cap [ le zic ca nu functioneaza internetul bine (sau chiar deloc) iar ei batman batman ca nu e de la ei]

Vise nu stiu majoritatea lumi spune ca RDS ofera cel mai bun internet si sustin acest argument fiindca si eu am si imi merge netu struna scot cu 18mb/s depinde cat de seed-ate is torrentele,upload nu stiu ca nu stau niciodata dar in orice caz merge struna.Acuma servicile difera si de zona zic eu daca stai la tara la sute de km de oras la ce net sa te astepti ..

Link to comment
Share on other sites

Ba nu va mai plangeti in cacat de suport, la pretu' ala , ce pana mea mai vreti?Oamenii au spus si continua sa spuna ca nu ofera suport pentru alt hardware extra care ti-l adaugi in retea, router si altele.

Referitor la bandwith, sunt sigur ca imi intra in cablu in fiecare secunda vreo 60+ de mb , momentan nici n-am nevoie mai mult, dar da, a mai scazut viteza fata de anul trecut.

E normal sa aiba peering cu alte retele mari internationale, doar avem cea mai mare acoperire pe glob de ipv6 din cauza erdeesh-ului.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...