Jump to content
sudobash

Propunere - Linux?!

Recommended Posts

Pai, cum de exemplu zona TOOLS are mai multe subforumuri ex: programe hack, securitate, tools. Asa sa existe o categorie si despre Linux, cu tutoriale, securitate, hack, tools.

Eu unul cred ca ar prinde bine, sunt multi care folosesc Linux si cauta sa invete lucruri noi.

Discutiile specifice sistemelor de operare printre care si Linux se pot purta in categoria "Sisteme de operare".

Tutorialele "Linux" pot fi dezvoltate in categoriile pentru Tutoriale, in limba romana, in limba engleza sau video.

Termenul "securitate" este mult prea vast si in acelasi timp nu prezinta nimic concret.

Prin "hack", sincer, nu inteleg ce vrei sa zici. Aici pot intra multe lucruri, de la comenzi tricky in shell scripting pana la exploit development - local privilege escalation exploits (dezvoltarea acestora).

Pentru Tools, asa cum spuneai chiar tu, exista de asemenea 3 categorii speciale.

Problema principala este faptul ca nu se poarta foarte multe discutii legate strict de sistemul de operare Linux. Mai bine zis, se vorbeste destul de putin despre Linux pe aici. In plus, eu as vrea sa evitam crearea unei categorii in care pot sa jur ca 90% dintre discutii ar fi despre Shitubuntu si ar fi probleme intampinate de utilizatorii acestui "colorat" sistem de operare Linux, mai exact ne-am abate de la tema forumului, securitatea IT, si am acoperi ceea ce acopera deja forumuri specializate.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...