Jump to content
say3er.

Bani din SEO ?

Recommended Posts

dupa mine SEO nu este cine stie ce filozofie, oricine poate face SEO. in rest sunt doar inventii ca sa faca bajetii un ban

motorul de cautare da rezultate dupa cuvintele tale cheie/titluri/continut si cuvintele folosite etc

Daca nu stiti ce vorbiti, macar nu mai umpleti forumu' de aiureli.

Presupune in felu' urmator: Ai un magazin on-line si vrei sa vinzi cam ce vinde e-mag-ul. Sa ai si tu o cifra de afaceri impresionanta. Cum imi vinzi tu mie daca toate cautarile produselor tale imi afiseaza in primul rand pagina e-mag-ului si pe urma pe restu?

Hai sa zicem ca e-magul baga bani de nu stii tu sa numeri in SEO si nu te poti pune cu ei, dar putem presupune ca te bagi pe o nisa accesibila si ai doar 2-3 concurenti. Cum faci tu sa le iei fata si sa vinzi aceleasi produse ca ei, cu toate ca oamenii poate investesc doar 50-100 euro/luna in SEO(adica un nimic)?

Intradevar, oricine poate face SEO, cum oricine poate fi webdesigner sau lacatus mecanic daca invata si are macar o mica pasiune pentru ceea ce va face. SEO nu se face din 2 click-uri cum vand anumite persoane.

Inainte sa spuneti prostii, ganditi.

@ Are mare dreptate ce spune benny in legatura cu clientii romani. Aseara, unul din astia, mai avea putin si mi-o cerea si pe mama pentru 30RON/luna(suma propusa de el pentru foarte multe lucruri, printre care si "SEO" - nu detaliez, dar d-aia zic ca lumea ia in serios ce spuneti voi cu "oricine poate face SEO"). I-am zis ca mai bine ma duc sa lucrez in vreun depozit, ca oricum muncesc mai putin si castig mai mult decat as lua de la vreo 30 ca el.

Edited by Cril
Link to comment
Share on other sites

SEO ca definitie este foarte simplu: titlu, content, tag-uri, sitemap, feed-uri, urls....

Da, chestiile astea sunt basic dar SEO presupune sa stii multe trucuri care nu o sa ti le vanda nimeni intr-un ebook de 2$, ca sa fii intradevar bun(foarte bun) la cea ce faci trebuie sa testezi multe lucruri, sa stii ce sa cauti, SEO presupune o parte de analiza(cap-coada) care v-ar surprinde daca v-as spune ca nu sunt chestiile care le vezi in programe(2 click-uri si ai terminat).

Daca vrei sa te apuci de SEO si sa oferi servicii altora...trebuie sa bagi bani in hardware/programe/host-uri/etc, trebuie sa faci multe teste pe banutii tai, testele trebuiesc facute in asa fel incat rezultatul sa nu fie alterat de vrun alt factor.

E mult de munca dar plm, deja jumatate din romanie ofera "servicii seo", mai e loc si pentru voi :))).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...