Jump to content
scytalevsbijaz

salutare

Recommended Posts

Salutare, ma numesc Cezar si sunt pasionat de securitatea informatiei la fel de mult ca si voi probabil ... am deja peste 20 ani de experienta in computere, programare, webdesign si hacking ... primul computer lam spart la 14 ani, era un HC85 am dat cu el de pereti ca nu se incarca "A day in the life" .. hehehe

Acum incerc sa fiu discret si sa nu calc in starchini cu un backtrack 5 personalizat (astept cu nerabdare kali), sparg cam orice prind de la servere de firma pe masini linux pana la Xp-uri care inca nu au service pack 3 - mai greu merge cu telefoanele astea noi, sunt complet depasit ... ma mai pricep sa scriu in Python, Perl sau Cortana dar in general sunt un script kid, ma folosesc de orice cod care imi pica pe mana si am mult timp liber pe care il folosesc pentru audit, testing, documentare si iar audit ... nu fac chestii illegale decat dupa ce setez un tor+proxychain pe netu vecinului de unde sta prietenul meu si nu sparg nimic fara sa fac audit in prealabil ... parca am mai zis ca fac audit toata ziua, nu? :)

Sper sa cunosc lucruri noi si oameni seriosi deasemenea si mai vreau sa fac schimb de informatii cu cei care merita sa stie chestii delicate sau cei care chiar cauta dar din varii motive nu pot gasi ... ma intereseaza topicuri de genu GPU brute force, TLS, w7/8 exploits, increase wireless range sau dictionare romanesti.

Link to comment
Share on other sites

Da, am citit cartea pe la tinerete si am ramas socat de ce am citit :)) ... mai tarziu am inteles ca scytale era folosit in decriptare iar bijaz era un pitic xenophob criptat care avea intentii criminale :)

Pe urma m-am gandit ce e mai bine sa ai, cheia de decriptare sau un fuzzer valabil ... in carte se pare ca a castigat scytale desi a murit primu l-au clonat de mai multe ori de bun ce era iar saracu bijaz a ramas mort fara nici o posibilitate de a reveni :))

Deci ce crezi ca e mai bine sa cauti cheia (gen brute force) sau exploit rapid prin fuzzere, maglere si alte dastea? Nici o solutie nu pare sa castige in nici o situatie desi o situatie poate parea mai aparenta decat alta da nu se stie niciodata cu ce ai de a face !

Link to comment
Share on other sites

La fel este cand vrei sa pleci la mare si nu sti cu ce: trenul sau masina?

Cu trenul stai linistit pe locul tau, dar ajungi cu cateva ore intarziere. Cu masina, la cum se conduce la noi, te agiti, te enervezi, injuri de mama focului si cand ajungi (chiar daca ajungi mai devreme) esti obosit si ai nevoie de un somn de cateva ore sa poti incepe distractia! :)

Pana la urma depinde de fiecare: eu prefer trenul ... chiar daca dureaza mai mult drumul, cateva beri il "scurteaza". Neme sigur ar alege masina, ca trenul opreste si in Costinesti!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...