Jump to content
helllboyyy

Amplificare semnal prin casetofon?

Recommended Posts

Salut,cautand pe google diverse,am gasit asta scris asta:

"iti propun sa faci urmatorul experiment, iei un castofon cu casti dinala de la tigani de la taraba din piata il desfaci ii tai capul de amplificare lipesti firele direct pe placuta wireles, vezi ca ti-a lasat fabricantul in interior un punct special pentru treaba asta , incercuit cu un cerc alb , si nu ti-a pus piese prea aproape de el pentru ca sa poti face o lipitura frumoasa. firul cald la acel punct si firul de masa la masa tabla de la usb.

Apoi tai difuzorul casetofonului sau daca nu are te lipesti cu o antenuta de laptop direct de mufa de casti

acum ai amplificat emisia. Amplificarea receptiei se poate face marind antena pentru ca undele radio nu se pierd niciodata , ci doar se disperseaza pe o suprafata mai mare,

este posibil ca eu sa iti captez toate undele tale radio de la placa ta wireles

in mod teoretic

fara sa se fi pierdut apsolut nimic din ele

daca as face o antena mare cat toata planeta iar tu te-ai afla in interiorul ei pe planeta

sau de la milioane de Km iti pot capta placuta respectiva in mod teoretic daca antena mea te inconjoara.

Daca stii cumva ceva electronica te uiti cum se leaga un tranzistor ca sa amplifice, il legi de antenuta si gata

ai facut 500mW si la receptie , Mi-se pare ca , cei de la Motorola au tranzistori care sa merga pe acea frecventa atat de inalta. trebuie gasit un catalog unde sa iti dea puterea si frecventa tranzistorilor.

O alta tampenie pentru care o sa dea multi cu pietre in mine dar eu asa am reusit sa prind zeci de retele wireless, am introdus sub laptop-ul meu o bucata de poleala alimentara folie de aluminiu , si am insirat-o peste draperie peste geam pana pe balcon apoi am lasat-o sa atarne in jos peste sarmele de ruge, dar fara sa se atinga de apsolut nimic care se duce la impamantare , iar acum am 30 de retele wireless din care vre-o 3 sau 4 fara parola care imi merg bine.

iar fara acesta tampenie improvizatie pe care nu o recomand celor ce tin la estetica, aveam doar 7retele si astea cu parola.

--------------------------------------------------

Ai aici schema electronica de principiu ( macar ca sa stii ce sa cauti ) in cazul in care chiar iti doresti si tu 4 W la wireless nu cativa mW ( adica mai putin de cat 1 W )

Si nu mai spuneti ca este ilegal sa emiti in romania pe banda de 2.4GHz , chiar as vrea sa vad si eu legea !

sunt mai multe benzi gratis pentru date , 5GHz si altele care nu imi vin in minte acum."

imagine: http://www.geocities.ws/k7hkl_arv/Olegs_Bi-directional_Amp.png

este posibil asa ceva?

si inca ceva,cum pot scoate limitarea unui adaptor de 500mw de 200mw

Link to comment
Share on other sites

Multumesc hell...ha ha ha,ion reparatorul,moldovean,ha ha ha ha,si zice ca repara din 95,ha ha ha,nu am mai intilnit in viata mea asa ceva,dar mai grav este ca nimeni nu-i da peste nas,si altii la fel de boi ca el vor incerca aiureala aia,ha ha ha.

In legatura cu adaptorul tau,din windows nu poti sa-i maresti puterea,iar din linux nu prea mult,asa ca daca vrei cistig real,fa o antena home made si iti garantez eu ca vei avea semnal dublu,s la receptie si la emisie dintr-o singura antena.

Oricum cu softul original cu care ti-a venit adpatorul nu poti face nimic,nici macar sa treci in FCC standard american.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...