Jump to content
Cor3Quad

Carcasa

Recommended Posts

Eu as merge pe prima varianta pentru ca este mai spatioasa si permite ventilatoare mai mari.

Ai grija ca ambele au sursa pozitionata jos, dar banuiesc ca ai observat si tu asta.

Nu mai planuiesti sa-ti construiesti singur o carcasa? Cel putin una de test? Mi s-a parut un gand interesant, mi-ar fi placut sa vad de la tine un review cu cat mai multe poze pe tema asta.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma am cumparat carcasa asta :

Carcasa Super Flower EVO SF-800R Black Fara Sursa sf-800r-bk

Am primit-o in 2 zile la pretul de 340 de lei , cu tot cu transport.Arata destul de bine , ventilatoarele sunt destul de silentioase pentru marimea lor si surprinzator de incapatoare.Componentele le-am montat destul de usor , cu cable management o fost mai greu , dar ii acceptabil.Am pus mai jos niste poze :

scgwsn.jpg

111jf5k.jpg

2saibn5.jpg

dhac5d.jpg

Nu mai planuiesti sa-ti construiesti singur o carcasa? Cel putin una de test? Mi s-a parut un gand interesant, mi-ar fi placut sa vad de la tine un review cu cat mai multe poze pe tema asta.

Nu prea am timp necesar sa construiesc eu una + ca acuma mi-am cumparat carcasa asta , deci nici bani nu mai am :)

Link to comment
Share on other sites

Vezi ai grija cu ventilatoru lateral de obicei strica flow-ul carcasei ( aer rece prin fata - cald prin spate ) s-ar putea ca aerul acela bagat tot acolo sa strice , poate creea turbulente iar aerul cald sa stagneze mai mult decat trebuie prin carcasa sau sa se'nvarte aiurea prin ea.De obicei e bine sa se creeze un "vid" 3 ventilatoare scot si 2 baga astfel ai o racire buna iar prafu nu mai e ca la mama lui acasa.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ai grija cu ventilatoru lateral de obicei strica flow-ul carcasei ( aer rece prin fata - cald prin spate ) s-ar putea ca aerul acela bagat tot acolo sa strice , poate creea turbulente iar aerul cald sa stagneze mai mult decat trebuie prin carcasa sau sa se'nvarte aiurea prin ea.De obicei e bine sa se creeze un "vid" 3 ventilatoare scot si 2 baga astfel ai o racire buna iar prafu nu mai e ca la mama lui acasa.

Nu mi se pare ca ii o problema , temperaturile la CPU si GPU au scazut si sunt aerisite bine , poate cand o sa ma pliptisesc si o sa mai am ceva bani o sa ii mai montez un ventilator , asta dupa ce studiez dinamica aerului - cum ar trebui sa circule acesta.

Link to comment
Share on other sites

Sub sursa ii un filtru de praf de vreo 10cm x 10cm si nu cred ca o sa intre prea mult praf + ca ii destul de curat :) .Nu mi se pare foarte scumpa , normal pretul ei era de 290 de lei , cel mai mic pret pe care l-am gasit pe net , restu o fost transportu si mai stiu eu ce prostii.

Cum se poate regla viteza FAN-urilor daca ele is conectate la sursa ? ca daca erau legate la placa de baza era mai usor.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...