Jump to content
JhonDoe

Ce I7 2nd sau 3rd?

Care i7 ?  

16 members have voted

  1. 1. Care i7 ?

    • 3517U 3rd gen
    • 2670QM 2nd gen


Recommended Posts

Ce ati alege?

Tip procesor:

Intel® CoreTM i7 2nd generation

Model procesor:

2670QM

Tehnologie procesor:

32 nm

Frecventa procesor:

2200 MHz

sau

Tip procesor:

Intel® CoreTM i7 3rd generation

Tehnologie procesor:

22 nm

Model procesor:

3517U

Frecventa procesor:

1900 MHz

mentionez:

2670QM 2nd generation are 4core 8 threads

3517U 3rd generation are 2core 4 threads

In concluzie ce ati alege? 2670QM sau 3517U

Edit: astea sunt configuratiile:

http://www.emag.ro/laptop-asus-cu-procesor-intel-174-core-small-sup-tm-sup-small-i7-3517u-1-90ghz-ivy-bridge-4gb-500gb-intel-174-hd-graphics-free-dos-black-k56ca-xx059d/pd/ET1RKBBBM/?ref=list_p1_l1

http://www.emag.ro/laptop-dell-inspiron-n5110-cu-procesor-intel-174-core-small-sup-tm-sup-small-i7-2670qm-2-20ghz-4gb-500gb-nvidia-geforce-gt-525m-1gb-free-dos-diamond-black-dl-271969871/pd/EVG4DBBBM/?ref=list_p1_l2

Edited by JhonDoe
configuratiile
Link to comment
Share on other sites

Ciudate variantele pentru alegere.

Prima varianta s-ar potrivi foarte bine pe un laptop puternic, dar la care sa mai ai o placa video dedicata si sa nu iti faci iluzii prea mari in legatura cu performantele bateriei.

A doua varianta s-ar potrivi pe un ultrabook, poate lipsi placa video dedicata, iar performantele bateriei pot urca extraordinar.

De ce nu ne dai configuratiile exacte?

Link to comment
Share on other sites

Vai de plm ce alegere.. e greu sati dai seama ivy bridge-ul ala e dual core si sandy bridge-ul ala e quad core ce tie asa greu sa te decizi? 4 nuclee sau 2 nuclee hmm oare? Normal ca 2nd generation 2670QM,btw nu vezi ca asusu ala nici macar nu are placa video dedicata? nu o sati mearga nici un joc fain pe ala si nah pe dellu ala merg jocurile..

Eu personal am avut 3rd gen i7 de 2.3 ghz si aveam nota 7.4 la windows si acuma am i7 2670qm 2nd gen 2.2ghz si am note 7.6 :)) si mi se pare ca se misca mai bine.. oricum la procesoarele astea nu prea se simpt 100mhz+ - ..

deci recomand i7 2nd generation.. e cam de 2 ori mai bun ca ala ivy bridge fiind dual core :(

Puteai sa te gandesti singur fara sa faci postu vedeai 3rd gen 2 core si 2nd gen 4 core.. ;)

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca detin un i5 si un i7 si stiu care si cum merge + partea de overclock.

@lalasong Nenea scule electrice, cautati de treaba.

fiind un laptop nu prea se merita overclock pe viitor mai pun 4gb ram si un ssd de 240gb, am sa merg pe

2670QM 2nd gen plus ca am 3 ani garantie, va multumesc pentru pareri se poate inchide

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...