Jump to content
begood

Cum as putea configura un server cu masini virtuale -> laborator doar cu monitoare

Recommended Posts

Taking Advantage of Multiple Monitors

Trebuie sa fie o solutie cu VMware presupun...

VMware workstation ?

Pai da .. pe supercomputer creezi X masini virtuale( cate statii fizice ar fi trebuit sa ai ) si de la fiecare desk un cablu catre supercomputer( la asta nu prea stiu cum ai putea sa le conectezi pe toate 15-20-30 presupun, cred ca exista un adaptor ceva ..... ) si de acolo in VMWare pentru fiecare statie selectezi cate un monitor( are optiune jos de tot parca ).

Cea mai grea treaba este cum sa conectezi toate monitoarele la supercomputer, dar cred ca este posibil daca placile video au support pentru 5-10-20 monitoare( cel putin a mea ).

LE : +MultiUSB pentru periferice( tastatura, mouse ).

Link to comment
Share on other sites

Arunca o privire peste Eyefinity, tehnologie dezvoltata de AMD.

Cu o singura placa video de la ATI poti sa iti construiesti un mega monitor format din pana la 24 de monitoare normale.

Daca folosesti monitoare touchscreen (banuiesc ca nu vrei tastatura si mouse pentru fiecare monitor in parte, nu?), atunci fiecare monitor va putea fi folosit in scop propriu, ca si cum ar fi statie proprie. Tu, de la statia ta de lucru, trebuie insa sa pui pe fiecare monitor in parte ce ai nevoie. Asta e singura solutie care-mi vine in minte.

Oricum, e complicat, multe cabluri, multe limitari, etc. De ce ai nevoie de asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Depinde pentru ce vrei. O solutie profesionala este ZeroClient sau ThinClient: ai un monitor care se conecteaza la un server WmWare sau HyperV de la MS.

Un zeroclient de la Fujitsu te costa in jur de 3-400 de Euro. Tu vrei virtualizare de fapt ... nu ?

Pe "super serverul" tau instalezi VmWare sau Hyper-V si iti faci masini virtuale la care te conectezi cu ZeroClientul

Ce buget ai ? http://www.fujitsu.com/fts/products/computing/pc/zero-clients/advanced/index.html

Edited by redox
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...