Jump to content
CrisTany

Nevoie carte interesanta

Recommended Posts

Va salut pe toti!

Vreau sa renunt pentru o mica perioada la treburile mele ce tin de calculator, deoarece trebuie sa ma concentrez pe alte lucruri si in acest interval de timp vreau sa citesc o carte.

Cerinta mea este sa imi recomandati o carte foarte, dar repet, foarte interesanta, care sa ma tina langa ea mult timp, sa fiu fascinat de ea. Tipul carti as dori sa fie ceva action, fantasy.

Nu recomandati doar din auzite va rog, doar daca stiti despre ce e vorba in ea.

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Archer Jeffrey - F?r? drept de apel

Tot de la Archer Jeffrey, po?i începe cu Cain ?i Abel. E o trilogie.

Eu am citit tot ce am g?sit tradus în lb român? de la tipul ?sta. Are un stil de scris, te ?ine cu sufletul la gur?. Am p??it s? m? apuc de citit de o carte la 7 seara ?i m-am culcat la 4 diminea?a când am terminat ultima pagin?. :)

Link to comment
Share on other sites

+1 pentru Eragon, e foooarte tare si eu am citit-o pe nerasuflate' am primit-o in engleza de ziua mea si a fost extraordinara (aveam si 16 ani), dar nu garantez ca varianta in romana are acelasi farmec.

Eu sunt fan SF si mi-a placut tot ce am citit din genul asta, as recomanda Fundatia de Issac Asimov. sunt 3 carti. Alta serie SF frumoasa este Odiseea Spatiala, acelea sunt 4 parca: 2001,2010,2061 si 3001.

Link to comment
Share on other sites

Eragon prezinta o frumoasa poveste fantasy, in care un baiat simplu gaseste oul unui dragon. Asta il conduce spre diverse aventuri, va cunoaste o multime de personaje de care si tu te vei indragosti. La moartea/despartirea de unele personaje chiar si mie mi-a parut rau :)) Character developmentul este de zile mari, ajung sa concretizeze un portret fizic si moral foarte complex asupra unor personaje, in timp ce unele sunt tinute "in umbra". Dupa ce am terminat ultimul volum, mi-a parut foarte rau ca nu a continuat.

Daca vrei o serie mai lejera, ti-as recomanda Tara Duncan de Sophie Audin Mamikonian. E o carte mai copilaroasa (cel putin primele volume), apoi devine tot mai serioasa (ceva gen seria Harry Potter). Oricum, punctul forte al acestei serii este umorul. Personajele si situatiile in care se gasesc prezinta un umor original, de nota 10. In romana sunt vreo 8 romane traduse (parca). Oricum, e o serie lejera, usor de citit, foarte interesanta, ce te va captiva. Nu e asa serioasa ca Eragon, nici actiunea dintre cele doua serii nu se poate compara, dar si Tara Duncan are niste intrigi bine tesute si zic ca e o carte foarte interesanta.

De Jeffrey Archer nu pot spune nimic, doarece nu am citit niciuna din cartile sale.

Spor :)

Link to comment
Share on other sites

Alta carte despre care am uitat sa mentionez este Dune de Frank Herbert. O poveste futurista interesanta. Are tot ce ii trebuie, chiar si un grup ocult de lupatoare, yogine si alt cele :)) O intriga foarte interesanta, care te tine cu sufletul la gura pe tot parcursul lecturarii. Oarecum problema "mirodeniei" din universului fictional al romanului mi se pare asemanatoare cu problema actuala a petrolului. Recomand si aceasta carte, chiar merita citita.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...