Jump to content
daNNy.bv

Evaluare Laptop Asus

Recommended Posts

Intreb pe cei din domeniu.

Cam la ce pret se poate evalua Asusu' asta :

------------------

System Information

------------------

Time of this report: 6/17/2013, 18:04:00

Machine name: DOT-PC

Operating System: Windows 7 Ultimate 64-bit (6.1, Build 7600) (7600.win7_gdr.120503-2030)

Language: English (Regional Setting: English)

System Manufacturer: ASUSTeK Computer Inc.

System Model: K50ID

BIOS: Default System BIOS

Processor: Pentium® Dual-Core CPU T4400 @ 2.20GHz (2 CPUs), ~2.2GHz

Memory: 4096MB RAM

Available OS Memory: 4096MB RAM

Page File: 2191MB used, 5997MB available

---------------

Display Devices

---------------

Card name: NVIDIA GeForce GT 320M

Manufacturer: NVIDIA

Chip type: GeForce GT 320M

DAC type: Integrated RAMDAC

Device Key: Enum\PCI\VEN_10DE&DEV_0A2D&SUBSYS_13121043&REV_A2

Display Memory: 2770 MB

Dedicated Memory: 978 MB

Shared Memory: 1791 MB

Current Mode: 1366 x 768 (32 bit) (60Hz)

Monitor Name: Generic PnP Monitor

Monitor Model: unknown

Monitor Id: LGD01E8

Native Mode: 1366 x 768(p) (59.973Hz)

Output Type: Internal

2uj3wah.jpg

Rog fara offtopic, si fara sa va dati cu parerea nefiind in cunostinta de cauza.

si fara EVILPROXY

Edited by daNNy.bv
Link to comment
Share on other sites

Asus bun

Procesor mediu spre low( ia în considerare faptul c? T4400 are doar 1MB de cache)

Placa video... scuza-ma un integrat i3,i5,i7 hd 4000 banuiesc ca scoate mai mult ca nvidia aia

Hardul ai uitat sa specifici ce viteza are.

Un pret ar fi FARA WINDOWS LICENTIAT in jur de 16 milioane NOU, iar cu win mai pune vreo 3 milioane in plus

La mana a2-a nu as da 10 milioane decat daca ar arata tipla sa nu mai zic ca pare butucanos.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Ce upgrade sa faci la laptop in afara de ram? Doar laptopurile scumpe, (Alienware si unele de la Dell care tot Alienware sunt, sau mai bine zis Alienware tot Dell sunt) au componentele separat sau nelipite de placa de baza. In rest, la laptopurile "usual" componentele sunt lipite de placa de baza => schimbi procesor + placa video + multe altele.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

In primul rand, el a pus o intrebare si-n al doilea rand

"I finaly bought an core 2 quad q9000, i swap it and first time worked for a few minutes, it is showing it in bios with all its config. and is booting but when windows is opening, afeter e few minutes the screen is freezeing. I reinstaled the windows for three times and the problem persist. What do you think? Is it because of the mainboad or of the cooling sistem? Its just not working What sould I do?

Thanks a lot"

Link to comment
Share on other sites

Omu..deci asculta ce iti zic...

1.indiferent de ce firma e laptopu tau...este un simplu dual core cu 4 gb ddr...toate au acelas pret...ca e hp..ca e asus..si pretul lui daca ar fi sa il vinzi..este pe undeva pe la 1000 de ron.

Asta e pretul real,poti intra sa verifici diversele anunturi de pe internet,ca sa nu spui ca mananc eu rahat sau altceva.

-dual core..1000 de ron

-i3..4threds...1300-1500

-i5..1700-2000 ron

cam asa se invart.

2.baietii mai sus au dreptate.la laptopuri se face upgrade la rami si hard disk(in caz ca vrei sai bagi ssd)..ATAT.Asta nu datorita faptului ca nu se poate....ci datorita faptului ca nu se merita..de asta nu face mai nimeni upgrade la procesor.

Pui pe dacie..motor de de bmw....inteleg...merge mai repede..mai bine..dar tot o dacie o sa ramana,dar pentru ca are motor puternic..e posibil ca rotile sa nu faca fata,e posibil sa ii sara caroseria...etc.

La laptopu tau ii pui un quad core...merge mai bine..dar e posibil sa nu iti mai faca fata coolerul..se incinge rau,blue screenuri..etc..pot aparea probleme de genu.deci nu se merita.

numai bine.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Eu nu va inteleg ba oameni buni. Va luati laptopuri ca sa il tineti pe masa ca un desktop? Ia-ti procesorul ala, ca e posibil ca la ce pret are sa fie o cutie de pateu, sa iti dea bsod-uri si mai mult ca sigur(mai sigur decat ca eu scriu cu majuscule) o sa trebuiasca sa schimbi cooleru. Si ai grija, ca la cum vorbesti nu mi se pare ca ai stii cum sta treaba. Vezi sa-ti incapa, ca la laptopuri este totul ingramadit si s-ar putea sa-l cumperi si sa stai cu el pe birou.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu va inteleg ba oameni buni. Va luati laptopuri ca sa il tineti pe masa ca un desktop? Ia-ti procesorul ala, ca e posibil ca la ce pret are sa fie o cutie de pateu, sa iti dea bsod-uri si mai mult ca sigur(mai sigur decat ca eu scriu cu majuscule) o sa trebuiasca sa schimbi cooleru. Si ai grija, ca la cum vorbesti nu mi se pare ca ai stii cum sta treaba. Vezi sa-ti incapa, ca la laptopuri este totul ingramadit si s-ar putea sa-l cumperi si sa stai cu el pe birou.

M-am uitat pe forumuri de specialitate unde baietii au facut acest upgrade exact pe laptop ca asta.

Daca nu citeam acolo ce model e compatibil nici nu cautam.

In momentul de fata merge si asta bine, dar o sa am nevoie de mai mult in viitorul apropiat.

Nu il tin pe masa ca desktop. L-am luat tocmai din dorinta de a avea portabilitate. Plec cu el foarte des.

edit// https://www.google.ro/#safe=off&output=search&sclient=psy-ab&q=upgrade+from+t4400+to+t9600&oq=upgrade+from+t4400+to+t9600&gs_l=hp.3...356.7672.0.7836.27.19.0.8.8.0.171.1970.13j6.19.0...0.0.0..1c.1.17.psy-ab.pYKksJmmchg&pbx=1&bav=on.2,or.r_cp.r_qf.&bvm=bv.47883778,d.bGE&fp=7dd876cc31f08264&biw=1366&bih=667

Edited by daNNy.bv
Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg ideea de a veni aici si a cere o parere, cand tu vii si contrazici cam orice se discuta. Laptopul tau e upgradabil din orice punct de vedere. Iei din dezmembrari, da exista asa ceva, piese. Iar ca pret final poti sa il pui la 1100RON sa ai de unde negocia.

Mult success

Link to comment
Share on other sites

Nu prea inteleg ideea de a veni aici si a cere o parere, cand tu vii si contrazici cam orice se discuta. Laptopul tau e upgradabil din orice punct de vedere. Iei din dezmembrari, da exista asa ceva, piese. Iar ca pret final poti sa il pui la 1100RON sa ai de unde negocia.

Mult success

Nu am facut topicu asta ca sa contrazic toate parerile.

Pur si simplu am adunat de la fiecare o idee si am ajuns la o concluzie:

Laptopul asta e bunicel, dar procesorul strica tot.

Si asa m-am decis sa ma documentez mai mult despre un posibil upgrade la CPU si sa nu-l mai vind ci sa il pastrez pt mine [ atata timp cat isi face treaba nu ma deranjeaza]

Deci nu vreau sa fiu contra nimanui. Chiar ma bucur pt informatiile aculmulate si acu stiu ce am de facut.

Eu pe partea de hardware nu am fost prea interesat, dovada fiind carenta de informatie pe care o am.

Multumesc tuturor!

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Am un laptop cumpărat nou din magazin în noiembrie 2019, în stare perfectă de funcționare, pe care vreau să îl vând. Las mai jos caracteristicile lui și poate mă ajutați cu o evaluare de preț, cam cât aș putea să iau pe el. Merci!

Laptop Asus VivoBook X540UB-DM824 (Procesor Intel® Core™ i7-8550U (8M Cache, up to 4.00 GHz), Kaby Lake R, 15.6" FHD, 8GB, 256GB SSD, nVidia GeForce MX110 @2GB, Endless OS

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...