Jump to content

Recommended Posts

Ar trebuii sa cumpar un UPS pt un PC, care ruleaza 24/24, dar nu am idee cum sa ma uit dupa ele.

COnfiguratia:

i7 3770k, 8gb ram, o tona de coolere, sursa de 700W.

Din ce am observat, consumu de curent lunar, a crescut de la 255Kwh, la 340kwh de cand cu PCu asta.

Ceva sugestii, si sa fie uman la pret, asa de salariu unui roman autentic :))

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc V-Mark 1200 VA. La emag costa ~350 ron. Are 2 baterii si la un calculator quad core, 4 gb ram, sursa 600w, 2 monitoare ma tine cam 10 - 12 min.

Sugestie: nu le descarca repetat la maxim ca o sa-ti crape bateriile.Cand se duce jumatate din baterii opreste pc-ul. Cei de la emag ti le schimba daca ups-ul este inca in garantie.

Link to comment
Share on other sites

Am auzit de la cineva plecat la munca in exterior ca ar fi cumparat un UPS la ~ 300 ron si ar fi inlocuit bateria aia mica cu o baterie de masina (adaptata oarecum). si cica 2 calculatoare obisnuite rulau cateva ore pe baterie (avea mari probleme cu pene de curent)

ON: Acum depinde si ce vrei tu. Daca ai des probleme cu pana de curent/ doar vrei sa-ti stabilizeze tensiunea pe sursa/ ai date importante de salvat(si cade curentu).

Cred ca unul la 300-400 lei face fata la "uz casnic".

Link to comment
Share on other sites

Folosesc un Mustek PowerMust 1590 (1500VA, 900W) legat la 2 baterii de masina Varta de 70Ah. A trebuit sa folosesc 2 baterii deoarece bateriile UPS-uluierau legate in serie si trebuia sa am 24V. Acum, ma tine peste 3 ore lejer.

Investitia s-a ridicat la ~ 1100 lei (UPS-ul 570 lei, + 2 x 280 lei ). Poti folosi si baterii mai mici (de 56Ah sau chiar putin mai mici).

Pe UPS am un server Dell, 3 camere de monitorizare + DVR, un switch HP si un calculator normal.

Link to comment
Share on other sites

Calculatorul, serverste drept server, pene de curent sunt, dar rare(6/7 pe an), dar fluctuatiile de curent, sunt exagerat de multe, mai ales vara.

Practic mie imi trebuie mai mult sa stabilizeze tensiunea.

omu..tie nu iti trebuie UPS..tie iti trebuie un stabilizator..e vreo 30 de lei..unu...kaufland...dedeman.oriunde gasesti.

Este mic cat un stecher de priza,...un adaptor.Introduci alimentarea in el..apoi in priza.Are niste cleme mici pe care tu setezi tensiunea de intrare.Poti sa il dai si la ""1""...daca vrei,asta ar rezulta faptul ca nu va trage curent din priza..deci serverul nu va merge..este un fel de limitator. sa zicem asa..In momentul in care vine un boom de tensiune..ala ori :

1.se decupleaza

2.se arde

dar serverul tau nu va avea nimic.

@yoyois are dreptate...sa investesti in UPS e o mare prostie..ca is pisate rau..te tin 5-10 minute maxim...cat sa iti salvezi tu .doc sau ce altceva documente importante ai,nicidecum sa salvezi tu wow...sau alte jocuri de copii.

Si eu stiu pe cineva care a adaptat un ups la o baterie de tractor.Cumperi un ups la 200 de ron,pisat de ups..care te tine 5 minute...legi la o baterie si te tine 2 ore...e interesant dar trebuie sa stii so faci.Din pacate eu nu am access la informatia asta ca sa o impart aici cu toatata lumea.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...