Jump to content
Kwelwild

Ai incercat sa stergi ceva de pe Facebook? Iata ce se intampla de fapt

Recommended Posts

ai-incercat-sa-stergi-ceva-de-pe-facebook-iata-ce-se-intampla-de-fapt_1_size1.jpg

Un blogger a incercat sa stearga unele postari. Ce s-a intamplat de fapt

Bloggerul isi prezinta povestea simpla prin care a incercat sa-si stearga tot continutul personal de pe Facebook. "N-am vrut sa-mi sterg tot contul de pe Facebook ci doar ceea ce am publicat acolo. Le-am luat post cu post si le-am sters pe toate", povesteste el.

Surpriza cea mare a venit dupa ce s-a conectat din nou dupa 9 luni si a descoperit ca toate posturile sau au fost republicate de Facebook.

Ambitios, le-a mai sters o data, crezand ca e o simpla eroare. Pe 1 iulie, dupa inca vreo 9 luni, s-a conectat din nou. Si toate postarile sale erau inca acolo.

"Facebook nu imi da de ales, probabil ca va trebui sa sterg tot contul. Ideea este ca au acces la tot ce ati publicat voi vreodata. Sa nu va surprinda intr-o zi ca si conturile sterse sa fie reactivate" este ideea pe care bloggerul o sustine in concluzia sa.

Sursa: Ai incercat sa stergi ceva de pe Facebook? Iata ce se intampla de fapt - www.yoda.ro

Link to comment
Share on other sites

Oh, nu!!! "Blogerul" care a redescoperit a mia oara ca facebook nu sterge nimic!!!

Sincer acum. Se stie de celputin 1 an ca facebook NU vrea sa stearga nimic din ce postezi. Si chiar daca ii dai in judecata si etc. datele tale vor ramane ascunse in cine stie ce server.

Totusi politica facebook este: Utilizatorii sa-si petreaca cat mai mult timp pe platforma noasta, lucru convenabil daca aduni, vinzi si procesezi date personale (vrei sa ai cat mai multe). Cum google si-a dezvoltat sistemul de predictii pe baza cautarilor noastre, sunt sigur ca facebook are de zeci de ori maimulte date si foloseste sisteme de sute de ori mai avansate pentru a face predictii (despre noi). Spre deosebire de google, facebook are puterea de a face predictii personale (cu referire la noi ca individ, nu ca grup, rasa, popor, etc.)

Sunt multe studii care au demonstrat ca,pe baza datelor PUBLICE de pe facebook poti stabili cu precizie de 80-90% daca persoana este barba-femeie, Gay-Normal, timid, curajos, cati prieteni are, ce salariu are etc.

Nu imi pot inchipui ce se poate face cu datele PRIVATE.

E un lucru ca facebook strange informatii despre noi, problema e: Ce face cu ele?

si aceasta intrebare inca nu are un raspuns...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...