Jump to content
Matt

[RST][0] Comportamentul userului intr-o comunitate de hacking si securitate

Recommended Posts

Matt = pupincurist pentru grad pe forum.

Daca imi raspunzi nu faci decat sa imi dai satisfactie si sa imi dovedesti si mai mult asta.

Pace :)>-

M-ai facut sa zambesc . Dupa ce ti-am citit post-ul m-am gandit imediat la asta The.Legend : Montesquieu: „Nu râde?i de pro?ti, fiindc?-?i vor închipui c? au umor.“

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Parerea mea este ca, din fericire, initiativa este mai mult decat laudabila. Probabil fiecare dintre noi ar trebui, la un moment dat, sa intelegem ca limba romana, asa proasta cum este, este chiar FRUMOASA.

Daca stati putin sa urmatiti evolutia structurala, semantica si logic-cognitiva veti vedea ca, din pacate, curentele "democratice" schimba structuri. Printre structuri putem include si limba unui popor(factor principal evolutiv). Ce vreau sa spun de fapt? Ca noi, fiecare, am contribuit prin modul nostru de exprimare(scris, verbal, non-verbal), intr-o masura mai mare sau mica, la evolutia(NEGATIVA) a limbii romane. Ca o "utopie" va rog sa studiati DOOM 2 respectiv Noua Gramatica a Limbii Romane, ambele sub egida ACAD(Academia Romana). Faptul ca s-a acceptat, VOIT, proliferarea prostiei si a incluturii prin acceptarea "lenei" in exprimare, semantica si scriere va duce, fara doar si poate, la o scadere a valorilor(si asa rarefiate) existente.

Scrierea cu diacritice specifice fiecarui fond lexical(roman, germanic, englez, francez, s.a.m.d.) in mediul online nu este o conditie obligatorie dar vine sa conserve individualismul acelui fond lexical. Pentru ca, la un moment dat, tipologia tastaturii acceptate la nivel international a fost US-Keyboard s-a ajuns la rarefierea sau inexistenta diacriticelor native limbii respective.

Ce putem face? Foarte multe si foarte putine. Ar trebui sa incepem cu noi. Diacriticele cred ca, din punctul meu de vedere, ar trebui sa fie ultimul lucru la care sa ne gandim si asta abia dupa ce am reusit sa ne reglementam: continut semantic, greseli mari de punctuatie/ortografie/conjugare/s/a/m/d, lexic si fond lexical personal(totalitatea cuvintelor pe care le stim, la un moment dat, precum si alegerea acestora in vederea folosirii lor la un moment sau altul). Cum putem face o schimbare? Eu cred ca, in primul rand, ar trebui sa punem mana pe carti(virtuale sau hartie).

Existenta sine qua non a unui popor se sfarsete atunci cand cel putin trei elemente ce il caracterizeaza dispar: istoria, limba si copiii. Ar trebui sa ne punem intrebari simple: eu ce ma voi face cand voi fi mare? eu cum pot sa schimb ceva? copiii mei vor injura si vor scuipa pe strada? imi place ca eu, roman, in toata lumea sa fiu numit ALTFEL?

Edited by tedeus
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...