Jump to content
gicu.kent

TTL Spoofing

Recommended Posts

Dragii mei, e primul meu post aici asa ca va rog sa fiti intelegatori.

In primul rand vreau sa spun ca nu am gasit o categorie corespunzatoare unde sa propun discutia asta, daca vreunul dintre moderatori considera ca exista, rog sa fie mutat unde trebuie.

Vreau sa propun o disctutie despre ceva ce unii considera imposibil.

Din cate stiu eu, TTL face parte din headerul pachetelor, are o valoare prestabilita si scade cu o unitate cu fiecare hop pe care il parcurge (daca gresesc, astept completari/lamuriri de la cunoascatori).

As vrea sa stiu daca exista vreo metoda prin care se poate modifica valoarea initiala la o valoare custom(nu cele prestabilite 64/128) si care sunt implicatiile unei astfel de practici.

Exemplu de situatie unde ar fi utila o astfel de practica: Te afli in spatele unui proxy care raspunde la ping, pachetele tale au un TTL, pachetele de ping pe care le trimite serverul de destinatie catre ip-ul proxyului au TTL foarte diferit. Asa se poate afla ca te afli in spatele unui proxy. S-ar putea face ceva in legatura cu asta?

Va multumesc si astept rapsunsurile voastre.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...