Jump to content
Hannibal.

[LINUX] Sugestie distro.

Recommended Posts

Am nevoie de o sugestie, de la cunoscatori, in legatura cu o distributie Linux deoarece nu ma pot decide ce sa aleg.

In momentul de fata am instalat Backbox Linux (din pura curiozitate), dar am ajuns la concluzia ca toate acele tool-uri pentru auditing and shit nu imi sunt de niciun folos.

Caut sa instalez o distributie noua, dar nu ceva de care o sa ma plictisesc in prima luna.

Vreau geva gen Ubuntu, ma refer la usurinta cu care se instaleaza si se intretine sistemul, dar ceva mult mai light...ma gandisem la Mint, dar nu l-am mai incercat inainte, nu stiu cum se comporta.

Am un PC destul de depasit, 1 GB RAM, placa video on-board 256 MB deci chestiile fancy cu bari si teme aero imi cam ingreuneaza sistemul.

Ce distributii ati incercat si v-au atras?

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc Fedora si imi place dar intrebarea adevarata este de ce vrei linux?

Ce vrei sa faci pe el? Sa inveti? La ce vrei mai exact sa-l folosesti?

In general da, sa invat sa folosesc un sistem UNIX based. Am 1 an experienta cu BackBox, si in general, sistemele de operare Linux ma atrag mai mult.

Eu aveam de gand sa aleg Linux Mint 15 - "Olivia" cu XFCE ca desktop-environment.

Link to comment
Share on other sites

Aici am vrut sa ajung.

Daca vrei sa inveti de ce mai intrebi ce distro sa folosesti? Daca esti la inteput o sa o inveti pe aia pe care o instalezi deci e cam inutil sa intrebi.

Alege ceva la care gasesti surpot mult online: Debian, Ubuntu, Fedora, OpenSUSE.

Ubuntu, Kubuntu, Linux Mint sunt toate derivate din Debian.

Nu prea conteaza distributia cand vrei sa inveti, toate sunt linux.

La partea cu resursele modeste, poti instala orice distro vrei ca mai apoi sa iti schimbi mediul desktop. Poti alege Cinnamon, MATE, LXDE, Xfce care consuma mai putine resurse.

Astea le poti instala dupa ce ai instalat distributia. Gasesti cu o cautare pe google cum sa faci asta.

La login o sa poti sa schimbi mediul implicit desktop cu noul mediu instalat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...