Jump to content
Dubfx

Intrebare AdSense

Recommended Posts

Zilele trecute am creat un site (wordpress) cu trailere de film (posturi adaugate cu prin php-curl - import imdb). Ieri google mi-a indexat cam 7k pagini si am avut 200 de unici.

Am aplicat pentru un cont la google adsense, insa apare bara rosie cu site under review. Stie cineva cam cat dureaza pana imi da ok-ul ?

Ce alte metode as mai putea folosi pentru a monetiza site-ul ?

Link to comment
Share on other sites

cum topicul asta este bazat pe aceeasi problema ca si a mea prefer sa scriu aici.

Zilele trecute am aplicat pentru adsense cu site.ul ReviewonIT.com insa am fost respins pe baza "Site-ul nu respect? politicile Google" iar continuarea este:

Detalii suplimentare:

Site-ul nu respect? politicile Google: momentan nu putem aproba solicitarea, deoarece site-ul dvs. nu respect? politicile de produs Google AdSense (http://support.google.com/adsense/bin/answer.py?answer=48182,https://support.google.com/adsense/bin/topic.py?topic=1271507) sau nu respect? regulamentul de calitate pentru webmasteri (http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=35769&hl=ro). Obiectivul nostru este s? punem la dispozi?ia agen?ilor de publicitate site-uri cu con?inut complex ?i relevant, care primesc trafic organic ?i care ne permit s? difuz?m anun?uri corect direc?ionate pentru utilizatori. Suntem de p?rere c?, în prezent, site-ul dvs. nu întrune?te aceste criterii.

Sfaturi:

Iat? câteva recomand?ri care v? vor ajuta s? îmbun?t??i?i experien?a de utilizare a site-ului ?i s? respecta?i criteriile AdSense:

- este important ca site-urile care afi?eaz? anun?uri Google s? ofere utilizatorilor valoare semnificativ?. În calitate de editor, trebuie s? furniza?i con?inut unic ?i relevant, care s? le ofere utilizatorilor un motiv de a accesa cu prioritate site-ul dvs.;

- nu plasa?i anun?uri în pagini generate automat sau în pagini în care con?inutul original este nesemnificativ sau inexistent;

- site-ul trebuie s? le ofere utilizatorilor o experien?? bun? ?i prin intermediul unui sistem de navigare ?i al unei organiz?ri clare. Utilizatorii trebuie s? poat? naviga cu u?urin?? în cadrul paginilor ?i s? poat? g?si informa?iile pe care le caut?.

Consulta?i regulamentul de calitate pentru webmasteri pentru ajutor suplimentar cu privire la modul în care le pute?i furniza utilizatorilor o experien?? pl?cut?.

Imediat ce efectua?i modific?rile necesare, vom examina din nou solicitarea dvs.

Nu prea imi dau seama ce nu corespunde cu politicile lor pentru ca pe site se gaseste: privacy policy, about page, contact page, numarul de postari tocmai a ajuns la 50, domeniu .com, traficul creste pe fiecare zi cu 5-10 vizite (astazi trecand de 150 unici), tema este cumparata de pe themeforest, content pun zilnic (media este 2 articole pe zi) iar "value" consider ca ofer in special prin articolele din Operating Systems si Tutorials, dovada fiind ca sunt cele mai accesate.

In cazul in care isi fac trolli aparitia pe aici: Nu, nu consider ca site.ul sau articolele postate sunt perfecte dar o sa avansez cu timpul. Stiu ca de obicei ce am enumerat eu mai sus sunt principalii factori care determina acceptarea/respingerea din partea celor de la google.

P.S. reviewonit are peste 2 luni si domeniul nu a mai fost folosit inainte. Orice sfat e bine primit :)

Edited by vasile.dickulescu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...