Jump to content
Valium

VPN gratuit

Recommended Posts

de curand am cumparat un server din Anglia si l-am facut VPN, stiu ca multi chiar au nevoie de un VPN bun, dau gratis 5 vpn-uri pentru 5 membrii.

avantaje:

- viteza la internet nu-ti va fi afectata daca ai conexiune sub 150 Mbps ca la alte VPN-uri, deci poti sta conectat la vpn mereu fara sa iti fie afectata viteza la internet

- firewall activat

- ip dedicat (de anglia) 37.220.9.xxx

- conexiune gbit

- toate functile specifice unui VPN

- fara restrictii

dezavantaje:

- eu ca administrator al retelei pot vedea tot ce accesati, era normal sa specific si asta (nu stau sa ma uit ce accesati voi, dar e normal sa va spun dinainte, defapt asa este peste tot, de oriunde cumparati VPN administratorul retelei poate vedea ce a-ti accesat)

Vreau sa-mi aratati niste proiecte facute de voi sau ceva..nu vreau sa dau oricarui pusti care stie sa intre doar in cpanele/ftp-uri prinse pe la stealere, dau cui vreau. cine vrea sa-mi lase mesaj privat.

va puteti conecta la vpn prin intermediul programului Kerio VPN client.

Edited by Valium
Link to comment
Share on other sites

Nu e nici un sniffer, eu din panoul de control al vpn-ului pot vedea tot ce acceseaza utilizatorii, am vreo 5 MB loguri zilnice care le sterg saptamanal, nu m-am uitat niciodata ce acceseaza lumea dar am precizat ca o pot face, asa este peste tot stai linistit, orice VPN ai folosi tu (de exemplu HMA) administratorul retelei poate vedea ce ai accesat tu si de pe ce IP (ip-ul real) doar ca nimeni nu va preciza asta vreodata pentru ca n-ar mai avea clienti.

Bineinteles ca nimeni nu sta sa se uite, ti-ar trebui o zi sa analizezi tot ce a accesat cineva intr-o zi, pierdere de timp. Nu-i treaba mea ce faceti voi pe VPN, eu am vrut sa ajut pentru ca sunt multi ce au nevoie si n-au bani sa-si cumpere, eu ma simt mai safe cu vpn si este cea mai buna metoda de a te proteja de ddos.

Un VPN cu tot ce ofer eu (trafic nelimitat, 1 gbps, fara restrictii, ip dedicat) te duce undeva la 5 E/luna, gasesti si mai ieftin dar fara gbit si ip dedicat, adica pot fi si 100 de persoane pe ip-ul respectiv si descarci cu maxim 100kb/s

am dat 2 vpn-uri, au mai ramas 3 vpn-uri.

Edited by Valium
Link to comment
Share on other sites

Fara suparare dar eu unul chiar nu as putea sa imi desfasor activitatile zilnice pe un VPN care retine loguri si oricand administratorul (in acest caz tu) are mereu acces la log-uri (chiar daca zici ca nu le accesezi si nu te intereseaza, e ca si cum ai sti ca un X_ulescu are cheia ta de la casa dar el iti spune ca nu va intra niciodata). Daca erai reprezentatul unei firme probabil imi puneam toata increderea in vpn-ul tau, caci daca se intampla sa raman fara vreun cont stiam pe cine sa trag la raspundere. Dar de tine nu stiu nimic, asa ca e putin probabil sa intru pe vreun cont pe VPN-ul tau. Gestul oricum e de apreciat.

Link to comment
Share on other sites

Toshib4 eu nu pot vedea ce tastezi tu, pot doar sa vad pe ce site-uri ai intrat. (exemplu: IP : SITE : DATA)

unde IP este IP-ul tau real, site este website-ul accesat de tine si data este data si ora cand ai accesat site-ul. daca stii ca nu dai in cc-uri n-ai de ce sa-ti faci griji cu vpn-ul, majoritatea folosesc un vpn sa intre pe un server, ftp sau cont ce nu-i apartine, mai este util impotriva ddos, un plus de siguranta ca ip-ul nu-ti ramane pe orice site si altele, pentru asta se foloseste in majoritatea cazurilor vpn-ul.

asta-i panoul de administrare. http://s24.postimg.org/ac5zokbet/vpn.jpg

edit: putine firme iti spun "ia vpn-ul sa faci ce vrei pe el", multe le vand sub masca unei retele ce permite computerelor la distanta sa se conecteze unul cu altul, multe ti-l suspenda daca primesc reclamatii cum ca IP-ul X a facut nu stiu ce cacat.

Edited by Valium
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...