Jump to content
The.Legend

Acte pierdute în stăinătate. Cum te poţi întoarce înapoi?

Recommended Posts

Am un prieten foarte bun care a plecat de curând în Germania ?i i-au fost furate actele dup? ceva timp. El vrea s? se întoarc? înapoi în România. Cum poate face acest lucru dac? nu are copie dup? absolut nici un act?

Am în?eles c? trebuie s? ajung? la cel mai apropiat sediu de poli?ie s? îi de-a o foaie (în baza a c?rei dovezi c? el este cine este?), cu care s? se duc? la un consulat s? îi întocmeasc? ni?te acte provizorii valabile 30 de zile (dar dac? a r?mas ?i f?r? bani când i-a fost furat portofelul? C? am în?eles c? ar costa undeva între 50-100 Euro).

Dac? cineva este la zi cu vreo situa?ie de genul, îl rog s? lase mai multe informa?ii aici. Mul?umesc.

Link to comment
Share on other sites

Ii trebuie bani pentru poze . Merge la consulat si ei il indruma ce sa faca.

Din cate imi amintesc actele care ti le fac cei de la consulat necesita poze si ei nu au fotograf.

Consulatul e deschis doar 1 zi pe saptamana , bani de drum trebuie sa se descurce.

O sa fie tratat ca un infractor ,cei de la consulat banuie ca a facut magarii si vrea identitate falsa .

De la politie ii trebuie nr de inregistrare al plangerii de furt/ pierdere.

Dar consulatul trebuie consultat primul,fiecare tara are alta regula.

Edited by daatdraqq
Link to comment
Share on other sites

Da iti da o hartie pe 24 ore de la consulat, acuma un an a costat 80€, nu trebuie sa te duci la politie.

Face cum am facut eu m-am dus acasa si la unguri vama mam trezit ca nu mai am actele, si nu ma lasat sa trec, ma trimis inapoi m-am dus in viena si am cautat consulatul german, dar a fost departe si m-am dus la cel romanesc alctele ro nu le-am pierdut dar au fost expirate de vreo 3-4 anii si am platit si mia dat foaia consulara cu poza si asa mai departe.

Problema este ca la consulat romini sint scrbosi si trebuie asteptat mult pina o primesti foaia au multe pauze si asa mai departe nu stiu cum este la consulatul din germania dar cred ca tot asa ro ramine ro :)

Link to comment
Share on other sites

Sa iti zic eu cum sta treaba :)

Te duci la ambasada Romaniei din Germania :) acolo ceri o foaie care iti vine in 7 zile , daca bagi la urgenta dar platesti iti vine in 24 de ore parca

Pe langa asta se poate intoarce linistit in romania chiar si fara acte DOAR CU 50 DE EURO SPAGA LA VAMA PE CARE NU EL O DA, EL DA BANII SOFERILOR DP AUTOCAR SI SOFERII VOR DA SPAGA IN LOCU LUI :)

Nimic mai mult :) si tot cu 50 de euro spaga la vama poti iesi din tara fara acte :)

Si nu iti fa griji ca trebuie dat 50 de euro la unguri si 50 de euro la romanii vamesi , doar 50 de euro trebuie dat,ca impart ei intr'e ei

Eu ti'am zis variantele pe care eu le cunosc, sau cel mai simplu Buletin fals cu datele lui personale totu in regula numai data de valabilitate schimbata :)

Link to comment
Share on other sites

Sa iti zic eu cum sta treaba :)

Te duci la ambasada Romaniei din Germania :) acolo ceri o foaie care iti vine in 7 zile , daca bagi la urgenta dar platesti iti vine in 24 de ore parca

Pe langa asta se poate intoarce linistit in romania chiar si fara acte DOAR CU 50 DE EURO SPAGA LA VAMA PE CARE NU EL O DA, EL DA BANII SOFERILOR DP AUTOCAR SI SOFERII VOR DA SPAGA IN LOCU LUI :)

Nimic mai mult :) si tot cu 50 de euro spaga la vama poti iesi din tara fara acte :)

Si nu iti fa griji ca trebuie dat 50 de euro la unguri si 50 de euro la romanii vamesi , doar 50 de euro trebuie dat,ca impart ei intr'e ei

Eu ti'am zis variantele pe care eu le cunosc, sau cel mai simplu Buletin fals cu datele lui personale totu in regula numai data de valabilitate schimbata :)

Si uite asa ajunge la puscarie.

Link to comment
Share on other sites

Asta e parerea ta frate chestiile astea se fac decand e lumea si pamantu insa nu multa lume stie ce se invarte prin vama, daca ai sti tu cati au iesit asa si cati au intrat si multe altele :)

Unii nu au ie?it din ?ar?, vorbesc doar din auzite ca ?i cu iOS vs Android...

Zicea unu mai sus c? l-a trimis înapoi de la vam?, p?i cu banii da?i pe motorin? sau benzin? trecea vama f?r? probleme.

Link to comment
Share on other sites

eu nu vorbesc din auzite , daca nu stiam cum e treaba prin vama si etc, sincer chiar nu imi bagam nasu aici sa imi dau eu cu pararea ca sunt eu miezu din banana etc

Eu am tovarasi care au intrat in romania asa , am tovarasi care au iesit din romania asa , multi cu belele din anumite motive si plus de asta acum cv timp ma invarteam cu tigari rom-ita practic comert luam tigari de contrabanda din ro si le aduceam aici, iar aici erau altii care se ocupau cu vandutu, am un tovaras ce face curse rom - ita el imi aducea multe , nu de mult un tovaras de al meu a pus o masina furata pe rampa si a trimiso in ro , drumu masinii pusa pe rampa 250E plus inca 75 E spaga la vama nu sunt lucruri complicate DAR DE RETINUT VAMESII NU IA SPAGA DE LA ORICINE

As avea multe de spus, dar dupa cum sti chestiile astea rar se vorbesc si tot rar se afla , la fel ca hackingu

Edited by gangster43v3r
Link to comment
Share on other sites

eu nu vorbesc din auzite , daca nu stiam cum e treaba prin vama si etc, sincer chiar nu imi bagam nasu aici sa imi dau eu cu pararea ca sunt eu miezu din banana etc

Eu am tovarasi care au intrat in romania asa , am tovarasi care au iesit din romania asa , multi cu belele din anumite motive si plus de asta acum cv timp ma invarteam cu tigari rom-ita practic comert luam tigari de contrabanda din ro si le aduceam aici, iar aici erau altii care se ocupau cu vandutu, am un tovaras ce face curse rom - ita el imi aducea multe , nu de mult un tovaras de al meu a pus o masina furata pe rampa si a trimiso in ro , drumu masinii pusa pe rampa 250E plus inca 75 E spaga la vama nu sunt lucruri complicate DAR DE RETINUT VAMESII NU IA SPAGA DE LA ORICINE

As avea multe de spus, dar dupa cum sti chestiile astea rar se vorbesc si tot rar se afla , la fel ca hackingu

Culmea e c? eu nu m? refeream la tine... nu ?tiu ce ai citit tu

Link to comment
Share on other sites

eu nu vorbesc din auzite , daca nu stiam cum e treaba prin vama si etc, sincer chiar nu imi bagam nasu aici sa imi dau eu cu pararea ca sunt eu miezu din banana etc

Eu am tovarasi care au intrat in romania asa , am tovarasi care au iesit din romania asa , multi cu belele din anumite motive si plus de asta acum cv timp ma invarteam cu tigari rom-ita practic comert luam tigari de contrabanda din ro si le aduceam aici, iar aici erau altii care se ocupau cu vandutu, am un tovaras ce face curse rom - ita el imi aducea multe , nu de mult un tovaras de al meu a pus o masina furata pe rampa si a trimiso in ro , drumu masinii pusa pe rampa 250E plus inca 75 E spaga la vama nu sunt lucruri complicate DAR DE RETINUT VAMESII NU IA SPAGA DE LA ORICINE

As avea multe de spus, dar dupa cum sti chestiile astea rar se vorbesc si tot rar se afla , la fel ca hackingu

Culcate si lasa aspiratiile:))

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...