Jump to content
ch_

Cum faci rost de poza originala pe 500px!

Recommended Posts

Salut, probabil nu sunt multi pe aici (sau poate sunt :P) care stiu de 500px, site bazat pe fotografii profesionale.

Am descoperit acum ceva vreme un mic "trick" cu care poti gasi poza originala (la 2048px, nu cea afisata la dimensiune mica).

Exemplu: 500px / King Subway Station in Toronto by Roland Shainidze (afisata e doar de 650px). Cum faci sa o vezi/downloadezi la dimensiunea de 2048? Click dreapta oriunde pe pagina (nu pe poza, pentru ca are restrictii de copyright) — View Page Source si cautam "2048.jpg", link-ul cu pricina. De aici incolo e floare la ureche sa dai Save As si sa-ti setezi imaginea drept background, etc..

M-am gandit ca pentru unii care vor imaginea la o calitate mai buna (sa-si puna background, etc etc) este de folos. La unele poze nu veti putea gasi dimensiunea originala deoarece asa (la dimensiune mica) a urcat-o posesorul. :)

Link to comment
Share on other sites

De mers nu are cum, c? n-are picioare

mere oleac?:

387754770.jpg

PS: ca s? ajungi în dev tools po?i ap?sa ?i f12..

Aoleu....ce aveti.Eu ma-m referit la deviantart.com.

La 500px merge,merge si cu codul lui @gecko,si ca sa nu mai deschid al topic am pus si eu intrebarea aici....

Deci la deviantart.com,se poate sau nu ?

Link to comment
Share on other sites

Aoleu....ce aveti.Eu ma-m referit la deviantart.com.

La 500px merge,merge si cu codul lui @gecko,si ca sa nu mai deschid al topic am pus si eu intrebarea aici....

Deci la deviantart.com,se poate sau nu ?

Sincer nu prea cred ca se poate, este un site destul de mare si nu prea merge. Sa ma contrazica cineva daca se poate. Eu am incercat si nu am gasit nimic in cod.

Link to comment
Share on other sites

Pai prima este premium si a doua free. E normal ca cea premium sa nu fie adaugata in sursa niciunde. Singura posibilitate in astfel de cazuri este sa ghicesti URL-ul imaginii originale (daca seamana cumva cu cel de la imaginea de preview).

da, pe dA trebuie sa ai cont premium sa downloadezi pozele alea platite, odata ce platesti iti genereaza si codul. prin urmare pe dA nu se poate lua poza originala decat daca e pusa free de owner.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...