Jump to content
Usr6

Google va folosi numele si fotografiile utilizatorilor in scopuri comerciale

Recommended Posts

In curand, mai precis din 11 noiembrie a.c., utilizatorii serviciilor Google isi vor putea vedea numele sau fotografia de profil, sau comentariile in reclame online.

Compania si-a actualizat termenii si conditiile de utilizare permitandu-le sa adauge numele utilizatorilor, fotografiile acestora si comentariile intr-o serie de reclame numite Shared Endorsements.

Acestea vor apare in cadrul serviciilor Google incluzand Google Play, Maps si Search. De exemplu, daca ai evaluat un album sau cantec pe Google Play, prietenii tai vor vedea aceasta activitate intr-o reclama; orice +1 dat companiilor poate fi inclus in reclamele din Google Search.

Demersul Google este similar celui facut în luna august de reteaua de socializare Facebook.

Utilizatorii pot opta sa nu permita acest lucru dand click AICI.

Sursa: Google va folosi numele si fotografiile utilizatorilor in scopuri comerciale

engleza: http://www.usatoday.com/story/tech/2013/10/11/google-terms-web-ads/2965507/

Edited by Usr6
Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare cine stie ce daca promoveaza doar ce tu ai apreciat.

Facebook face asta de mult timp si nu vad pe cineva ca se plange. Dar na, doar e facebook, acolo se da share la „hacker de sentimente” nu pe google...

Ganditi-va daca ar trebui sa va platiti serviciul de mail, daca ar trebui sa platiti pentru statistici ale vizitelor si multe alte servicii ale google.

Link to comment
Share on other sites

Nu mi se pare cine stie ce daca promoveaza doar ce tu ai apreciat.

Facebook face asta de mult timp si nu vad pe cineva ca se plange. Dar na, doar e facebook, acolo se da share la „hacker de sentimente” nu pe google...

Ganditi-va daca ar trebui sa va platiti serviciul de mail, daca ar trebui sa platiti pentru statistici ale vizitelor si multe alte servicii ale google.

moloz si tu acum...Trebuie sa avem si noi ceva beneficii pentru ca am ales sa folosim Google ca motor de cautare. Gandeste-te ca totul pleaca de la utilizatori, nu de la Google si datorita noua Google face miliarde din AdSense, GDrive, Android, ChromeBook si toate cele.

No users that search on Google = No AdSense Programs = No Money = No Way to Evolve and Develop New Features <- It's that simple :))

Da, stiu ca este imposibil ca cineva sa mai detroneze Google si cred ca acesta este principalul motiv care sta la baza acestor decizii comerciale. Din moment ce utilizatorii nu pot sta fara Facebook, cu siguranta ca nu exista foarte multe persoane care vor renunta la Google.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...