Jump to content
temp_account

"IP extern"

Recommended Posts

Treaba e simpla:

La scoala camerele de supraveghere->pe calculatorul portarului se conecteaza pe adresa 192.168.1.254 cu un user si parola->am aflat userul si parola, m-am conectat cu un laptop la reteaua wifi a scolii, am accesat 192.168.1.254:8080 am bagat user si parola, si a mers sa ma conectez la camerele de supraveghere.

Intrebarea mea este: Cum ma pot conecta de acasa de exemplu?

Stiu ca 192.168.1.254 e ipul local si m-am putut conecta cu laptopul pt ca eram pe wifi in aceeasi retea.....

Link to comment
Share on other sites

Si ce-ai putea face daca ai acces la camere ? Chiar nu inteleg...

Presupun c? are un feti? cu o profesoar?.. vrea s-o vad? la tabl? în timp ce el d? la manivel?.

Trebuia s? formulezi întrebarea a?a: "Cum ma pot conecta la camerele din ?coal? de acasa? din baie mai precis". :))

Link to comment
Share on other sites

Dac? ?tii ip-ul extern al routerului principal ?i po?i face rost de acces la el, atunci î?i configurezi o mapare manuala a ip-ului respectiv portului prin forwarding. Altfel, doar dac? ai un client de VPN s? te legi de acas? la intranet. Devreme ce ai ridicat întrebarea, nu cred c? are rost s? m? bag în detalii s? te bag în cea?? ?i mai tare(inserting sarcasm here).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...