Jump to content
Twiff

Componente PC.

Recommended Posts

Salut baieti.

As vrea sa imi cumpar un procesor si o placa video dar as vrea prima oara sa imi spune-ti daca le pot folosi pe placa mea de baza. Nu ma pricep deloc la ce e legat de hardware si m-am gandit sa cer un sfat inainte sa cumpar, nu as vrea sa dau banii aiurea. Placa mea de baza este : ASRock N68-VS3 FX ( descriere ). As vrea sa cumpar aceasta placa video ( link ) si procesorul acesta ( link ) . Vreau doar sa stiu daca le pot folosi pe aceasta placa de baza. Va multumesc frumos.

Link to comment
Share on other sites

In mare parte ar trebui sa fie compatibile.

Pe pagina cu procesoare compatibile cu placa ta de baza aici spune ca procesorul este compatibil, acesta fiind trecut cu denumirea FD6300WMW6KHK(este denumirea data procesorului care se vinde singur, fara cooler si fara alte accesorii(aka tray)).

Denumirea procesorului box este FD6300WMHKBOX

Informatii suplimentare despre procesor aici. Cat despre placa video, nu este o placa videoa extrem de puternica, deci slotul pci-expres al placii de baza ar trebui sa fie suficient.

Link to comment
Share on other sites

Deci imi recomandati sa schimb si sursa ? Cred ca o sa las deocamdata placa video onboard si voi cumpara procesorul si sursa si va ramane pe viitor placa video.

Glumesti, nu? Nu lasa placa video onboard, ca faci celelalte modificari degeaba. Am fost in situatia ta, am mers cu placa video onboard mai bine de un an, si dupa ce mi-am luat alta deja eram in rai.

Ia-ti neaparat placa video, o sa vezi diferente mari.

Link to comment
Share on other sites

Daca iti iei placa video, ia una cu ddr5.Momentan placile video radeon seria 7xxx ofera cel mai bun raport calitate/performnta/pret/consum. Daca iti iei un radeon 7750/7770 cu ddr5, nu va fii nevoie sa schimbi si sursa.

Daca ai nevoie de CUDA, mergi pe nvidia, nici seria 6xx nu consuma mult, iti duce sursa, chiar asa pleznitoare cum este.

Ca si idee, mai asteapta putin, vine black friday, si vor fii ceva reduceri de pret.

Edited by Sithalkes
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...