Jump to content
jetus

Romania Grecia

Recommended Posts

Acuma hai sa scriu si eu un mesaj dupa acest meci interesant Romania-Grecia 1-1. Am auzit si primit multe opinii legate de acest meci. Multe dintre ele, majoritatea, ca sa nu spun ca toate, au fost multe critici aduse jucatorilor, antrenorilor, cu privire la aceasta calificare ratata la Campionatul Mondial din Brazilia. Toate acestea au sunat din perspectiva mea ca si cum daca intrau ei pe teren Romania castiga la scor, se califica, era spectacol pe teren si am fi macelarit Grecia.

Si totusi, hai sa fie cineva care vine si cu un mesaj de incurajare pentru acei jucatori, antrenori, care au incercat, au facut tot ce le-a stat lor in putinta ca sa obtina aceasta calificare, sa le spuna cineva CAPUL SUS si drept inainte, urmeaza Campionatul European. Voi credeti ca ei au intrat pe teren cu gandul: "hai sa jucam si noi ca ne vede lumea, ca oricum grecii castiga." Pentru ca am mai auzit voci care spuneau ca nu au vrut sa se califice, pai cum poti sa crezi sau sa spui ca suporter asa ceva, cand pana la urma si ei ca fotbalisti si antrenori daca se califica le vin niste bani, le cresc cotele pe piata, vor fi vazuti de alte cluburi, ceea ce deschide usi spre transferuri la cluburi mai importante din strainatate, plus ca erau si ei fericiti pentru calificare, aduceau o bucurie suporterilor, petreceau cu suporterii aceasta calificare.

Si acest baraj de calificare obtinut cu ajutorul Olandei, corect, se uita totusi munca depusa de acesti antrenori si jucatori, pe tot parcursul calificarilor prin efortul depus pe teren, accidentarile suferite pe teren, munca din spatele meciurilor, antrenamente zilnice, studii asupra adversarului, etc. Ca la teatru, noi spectatorii nu vedem decat rezultatul final, piesa finala de pe scena, asa si la fotbal, noi vedem doar meciul, si rezultatul, dar efortul, timpul, munca, suferinta, din spatele cortinei o vedeti?

Eu propun sa nu mai blamam atat de mult acesti jucatori si antrenori, cei drept, am vazut si eu ca nu au fost 2 meciuri foarte reusite, asta nu inseamna ca acuma trebuie sa le sarim in cap si sa scoatem in evidenta tot raul, pentru ca la urmatoarele preliminarii tot ei vor fi pe teren, tot ei vor juca, si tot ei vor incerca sa ne aduca o calificare.

Hai Romania. Capul Sus si drept inainte.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...