Jump to content
cAm

Cu ce sa incep...

Recommended Posts

Salut, vreau sa invat sa creez teme wordpress pentru a le putea vinde pe themeforest sau alte site-uri de profil. La partea de design ma pricep dar la partea de programare sunt 0.

Vreau sa stiu ce trebuie sa invat prima data, html, css si php sau sa incep cu html 5, css 3 si php? Daca puteti sa-mi recomandati si niste carti/tutoriale in romana sau engleza v-as fi foarte recunoscator.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

La partea de design ma pricep dar la partea de programare sunt 0.

Chiar nu inteleg unii "designeri" de pe forumuri de cs/metin, ca designul implica programare si scripting, nu doar photoshopul si paint-ul.

Ai nevoie de cunostinte in PHP/JS/HTML si multe alte limbaje care intra in categoria web development.

Deci, in vreo 2-3 ani poate o sa-ti faci propriile teme/siteuri pe care mai apoi sa le vinzi.

Edited by DaLy
Link to comment
Share on other sites

DaLy foarte folositor postul tau...nu stiu de ce ma bagi in aceiasi oala cu cei de pe forumurile de cs si metin.

Eu am cerut niste tutoriale cu care sa incep sa invat programare ca sa pot ajunge la nivelul de a creea teme pentru wordpress. Vreau sa invat baza si dupa sa usor, usor sa avansez.

Link to comment
Share on other sites

M-am referit in general, nu in special la tine.

Si da, este foarte folositor, ti-am spus clar ce cunostinte trebuie sa ai, mai exact ce limbi de scripting,

PHP, HTML, JAVA, ASP.NET si ar mai fi cateva.

Tu decizi cam cu ce incepi, ar fi bine cu PHP/HTML.

Link to comment
Share on other sites

@DaLy; De cand e Java scripting language? Cred 100% ca te refereai la Javascript;

cAm; Cauta tutoriale Lynda despre CSS3 & HTML ( astea sunt de baza ) dupa care te apuci de js ( Aici poti sa inveti si Node.Js, un framework foarte bun) , jquery si PHP ( fiind cel mai "greu" ) ; HTML5 e considerat inca ceva optional desi foarte multi opteaza pentru acesta in realizarea temelor "responsive".

Dupa ce le stapanesti bine, e foarte bine sa ai si niste cunostiinte Photoshop/Illustrator. ( Te ajuta sa "salvezi" niste bani )

SIte-ul pe care iti recomand sa cauti carti ( gratis ) e asta .

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

html+css+photoshop=vei fi capabil sa faci template-uri html statice

html+css+javascript(eventual jquery)+photoshop=vei fi capabil sa faci template-uri HTML dinamice cu animatii si prostii

html+css+javascript+php+photoshop=vei fi capabil sa faci template-uri care implica si cod php eventual teme wordpress

apoi poti sa iti actualizezi cunostintele trecand de la html->html5 apoi de la css->css3 daca incepi direct cu ele nai sa intelegi nimic.

Edited by danyweb09
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...