Jump to content
S.R.I

Build mesa 10 pentru Ubuntu 12.04

Recommended Posts

Salut.Stie cineva sa faca un build de mesa 10 pentru Ubuntu 12.04?

Incerc sa joc Dota 2 pe Ubuntu dar se pare ca din cauza mesei,copacii si eroii sunt invizibili.In momentul de fata folosesc versiunea 9.1.6 iar cineva de pe github mi-a spus ca trebuie sa instalez ultima versiunea.Aceeasi problema au avut-o mai multi si au rezolvat intr-un fel sau altul.Linkul de pe githubhttps://github.com/ValveSoftware/Dota-2/issues/264,userul "getodacian",care apare la sfarsiul paginii sunt eu.

Am descarcat de aici ftp://ftp.freedesktop.org/pub/mesa/ ultima versiune de mesa insa nu stiu ce trebuie sa fac pentru a-l instala.

Multumesc anticipat,o seara buna.

Link to comment
Share on other sites

Poti incerca exemplul de aici Mai caut si mai postez, daca mai gasesc.

Le: Cred ca asta este mai potrivit. Din cate se pare, detine build-uri speciale pentru ubuntu, incluzand versiunea ta.

Salut.Stiam de linku-rile care mi le-ai oferit insa nu a mers.

Infine,am rezolvat.A trebuit sa instalez versiunea de Ubuntu 13.10 si oibaf PPA.Jocul merge relativ bine acum.Copacii si erorii se vad,nu mai am nici o problema vizuala insa am fps foarte mic.Sper sa rezolv si chestia asta in curand.

Mersi mult oricum,bafta!

Link to comment
Share on other sites

Asta s-ar putea sa fie tocmai din cauza faptului ca folosesti driverele mesa. Din cate stiam(ultima oara cand am incercat si citit despre ele era acum vreo 2-3 ani) acestea aveau rolul de a fii niste drivere generice care sa tina locul driverelor proprietare(care inca nu erau lansate) sau unor drivere mai optimizate. S-ar putea sa ma insel totusi.

Link to comment
Share on other sites

Asta s-ar putea sa fie tocmai din cauza faptului ca folosesti driverele mesa. Din cate stiam(ultima oara cand am incercat si citit despre ele era acum vreo 2-3 ani) acestea aveau rolul de a fii niste drivere generice care sa tina locul driverelor proprietare(care inca nu erau lansate) sau unor drivere mai optimizate. S-ar putea sa ma insel totusi.

Sincer,nu stiu.Sunt nou in Linux,am fost utilizator Windows pana acum.Am deschis un issue pe github si un developer mesa mi-a spus ca poate vor gasi o solutie sa imi mearga mai bine.Momentan joc asa,se misca mai greu dar nah,asta e.Bafta

Edited by S.R.I
Link to comment
Share on other sites

ce tip de placa video ai?

Asta e sistemul meu.Destul de slab insa Dota imi mergea mai bine pe Windows decat pe Ubuntu.

Processor Information:

Vendor: GenuineIntel

CPU Family: 0x6

CPU Model: 0xf

CPU Stepping: 0xd

CPU Type: 0x0

Speed: 2001 Mhz

2 logical processors

2 physical processors

HyperThreading: Unsupported

FCMOV: Supported

SSE2: Supported

SSE3: Supported

SSSE3: Supported

SSE4a: Unsupported

SSE41: Unsupported

SSE42: Unsupported

Network Information:

Network Speed:

Operating System Version:

Ubuntu 13.10 (32 bit)

Kernel Name: Linux

Kernel Version: 3.11.0-15-generic

X Server Vendor: The X.Org Foundation

X Server Release: 11405000

X Window Manager: Compiz

Steam Runtime Version: steam-runtime-release_2013-10-23

Video Card:

Driver: Intel Open Source Technology Center Mesa DRI Mobile Intel® GM45 Express Chipset x86/MMX/SSE2

Driver Version: 2.1 Mesa 10.1.0-devel (git-1c5e296 saucy-oibaf-ppa+curaga)

OpenGL Version: 2.1

Desktop Color Depth: 24 bits per pixel

Monitor Refresh Rate: 59 Hz

VendorID: 0x8086

DeviceID: 0x2a42

Number of Monitors: 1

Number of Logical Video Cards: 1

Primary Display Resolution: 1280 x 800

Desktop Resolution: 1280 x 800

Primary Display Size: 13,03" x 8,15" (15,35" diag)

33,1cm x 20,7cm (39,0cm diag)

Primary VRAM Not Detected

Sound card:

Audio device: Intel Cantiga HDMI

Memory:

RAM: 3963 Mb

Miscellaneous:

UI Language: English

LANG: en_US.UTF-8

Microphone: Not set

Total Hard Disk Space Available: 71030 Mb

Largest Free Hard Disk Block: 46776 Mb

Link to comment
Share on other sites

Da, in cazul asta nu cred ca ai ce ii face. In general performanta pe linux cu drivere generice este mai mica decat pe windows. Din ce am citit se pare ca intel inca nu dezolva drivere proprietare pentru linux, asa cum fac ati si nvidia. Din ce se pare ce ai instalat tu acum este driverul cel mai actual.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...