Jump to content
tudor13mn13

Fedora sau Ubuntu

Recommended Posts

tie ti se pare ca un calculator cu configuratia Intel Dual Core, 4Gb Ram, 1Gb Video e "muci"? linux nu este nici macar pe jumatate resurce hungry asa cum este windows, deci nu ai de ce sa iti faci probleme pentru specificatii.

Referitor la alegerea ta intre cele doua sisteme, pot spune ca depinde de nivelul tau:

1. Ubuntu: incepatori, predomina aplicatiile GUI, gasesti raspunsuri la oricare intrebare sau problema ai avea folosing google

2. Fedora: pentru cei care au mai folosit deja o distributie, asadar cei care stiu cu ce se mananca linux. Totodata Fedora == Free RedHat (cea mai folosita distributie de linux la nivelul companiilor)

Eu le folosesc pe amandoua, si personal recomand Ubuntu.

@1337 GRUB-ul nu se duce din senin, cel putin asta am constat eu dupa cateva luni de folosinta. De fiecare data cand am avut probleme cu GRUB-ul a fost din cauza ca am modificat partitile folosind windows sau nu am tinut cont de anumite sfaturi necesare atunci cand esti incepator. Orice problema ai avea cu GRUB-ul, nu e nimic ce un LiveUSB nu poate rezolva :))

Edited by vasile.dickulescu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...