Jump to content
IMAGINARY

Samsung Galaxy SIII - Cyanogen Mod 10.1

Recommended Posts

Ma confrunt cu un lag enervant (in meniuri si pe browserul Chrome), ce ma deranjeaza, adaugand si faptul ca nu imi place interfata TouchWizz UI. Doresc sa imi schimb ROM-ul, si am auzit peste tot ca CyanogenMod ar fi varianta cea mai buna pentru SIII-ul meu. Am auzit ca telefonul meu are nevoie sa fie rootat ca sa poata fi modat.

Vin sa va cer un tutorial despre cum se rooteaza SGSIII (unul bun), link-ul pentru ClockWorkMod Recovery pentru telefonul meu ( m-am uitat si pe xda-developers dar ma pierd prin forumul lor…:D ). Gapps si CM10.1 pentru telefonul meu le am deja, iar pentru modare o sa ma uit din nou la tutorialul asta.

Inainte de a trece la treaba, as vrea sa stiu ce pierd daca trec pe CM. Stiu ca garantia se va duce, insa telefonul nu are probleme, deci oricum nu am ce face cu garantia. Se vor pierde functii importante (S-beam sau mai stiu eu), daca o sa trec pe CM?

Daca este cineva interesat sa imi explice tot ce am intrebat aici, astept cu cea mai mare placere.

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Am bagat cyanogenmod pe SII. Rootarea am facut-o cu Odin 3.85(parca) si dupa instalarea a decurs usor. Telefonul se misca intradevar foarte bine :) (in comparatie cu softul original)

Am incercat si pentru un SI(cu package diferit, pentru el) dar l-am brickuit si a durat ceva timp sa-l refac(undeva pe la 2-3 ore prima oara, iar la a doua incercare l-am rezolvat in 2 minute).

Link to comment
Share on other sites

Caut? pe XDA Forum c? ai tot ce e nevoie. Sfatul meu este s? încerci mai multe distribu?ii timp de 1-2 s?pt?mâni fiecare. Vei vedea care î?i place mai mult. Fiecare are propriile nevoi.

Dup? rootare oricum po?i instalat foarte u?or o alt? distribu?ie.

Important:

Nu încerca OS-uri dac? nu vezi c? este exact pentru telefonul t?u. i9300 ?i s? fie pentru versiunea ta (m? refer la re?ea. vei vedea c? pe SUA sunt unele, pe EU altele ?i tot a?a).

Folose?te TWRP în loc de CWM.

Caut? ?i despre Triangle Away!.

! Înainte de a da flash asigur?te de mai multe ori c? ai f?cut exact ce scrie ?i ai respectat tot ce spun cei de pe tutorialul ales.

Spor!

Link to comment
Share on other sites

Pot obtine acces root foarte simplu si rapid cu CF-Auto-Root (sau CF-Root daca vrei si custom recovery pentru a flashui ROM-uri custom) si Odin (o sa iti modifice statusul telefonului in Custom, dar dupa cum a zis si tromfil, poti folosi Triangle Away pentru a-l "face sa para" neatins). Ca si recomandare, mai ales ca urmeaza sa te joci cu ROM-urile, iti recomand sa faci un backup partitiei /efs pentru ca au fost multe cazuri in care fisierele au fost corupte/sterse la procesul de instalare a ROM-urilor. Aici se stocheaza tot ce tine de retea (IMEI, Radio etc. - adica nu o sa iti mai functioneze datele mobile, nu o sa mai ai semnal pe retea etc.) si daca ramai fara ea e foarte posibil sa il trimiti la Samsung avand in vedere ca aici sunt stocate informatii unice.

Link to comment
Share on other sites

Pot obtine acces root foarte simplu si rapid cu CF-Auto-Root (sau CF-Root daca vrei si custom recovery pentru a flashui ROM-uri custom) si Odin (o sa iti modifice statusul telefonului in Custom, dar dupa cum a zis si tromfil, poti folosi Triangle Away pentru a-l "face sa para" neatins). Ca si recomandare, mai ales ca urmeaza sa te joci cu ROM-urile, iti recomand sa faci un backup partitiei /efs pentru ca au fost multe cazuri in care fisierele au fost corupte/sterse la procesul de instalare a ROM-urilor. Aici se stocheaza tot ce tine de retea (IMEI, Radio etc. - adica nu o sa iti mai functioneze datele mobile, nu o sa mai ai semnal pe retea etc.) si daca ramai fara ea e foarte posibil sa il trimiti la Samsung avand in vedere ca aici sunt stocate informatii unice.

Oricum ii fac backup, nici nu se pune problema. Daca fac cum zice tipul asta aici, o sa imi faca backup si la EFS ?

In primul rand , iti recomand un bacup prin ADB.

Descarci si instalezi JAVA JDK de la link-ul urmator:

Java SE Development Kit 7 - Downloads | Oracle Technology Network | Oracle

dupa aceea descarci Android SDK de la link-ul urmator :

Android SDK | Android Developers

le instalezi, in telefonul tau intri la setings si activezi modul developer option si bifezi USB debuging.

Dupa ce-ai instalat Android SDK-ul intri in SDK manager si instalezi tool-urile SDK bifand casuta din dreptul primului element “Tools” iar in partea de jos a ferestrei lansezi instalarea.

Daca nu ai activat developer mode mergi in setari si pe build number

dai tap de multe ori pana apare un pop up in care se notifica

faptul ca trebuie dat tap de mai multe ori pentru a se activa developer

mode, dupa ce se mai executa de cateva ori tap pe build number si cand

se va da tap pe back o sa apara notificarea ” CONGRATULATIONS YOU ARE

NOW A DEVELOPER”.

Dupa ce este activat developer option se bifeaza optiunea USB Debuging.

Dupa aceea intri pe calculator deschizi SDK Manager iar in partea de

sus se urmaresti SDK Path . Exemplu: C\Users\DeepDig\AppData\Local\Android.android.sdk

in functie de sistemul de operare locatia difera.

Deschizi My Computer si navighezi la locatia specificata in Path iar acolo

deschizi Platform Tools locatie in care ti apasata tasta shift

si dai click dreapta si din meniul contextual selectezi “OPEN COMMAND WINDOW HERE”

acolo tiparesti :

adb devices

apasi ENTER (telefonul trebuie sa fie deja

conectat la calculator)

va aparea un sir de caractere si : “A142F281218A15AAA device” acest

raspuns iti indica faptul ca s-a detectat device-ul conectat daca nu apare

respectivul rezultat inseamna ca nu sunt instalate driver-ele dispozitivului

, dar de obicei windows-ul instaleaza

automat driver-ele. Iar acum pentru a putea realiza un backup complet tiparesti urmatoarea comanda:

“adb backup backup -apk -shared -all -f

(aici se scrie locatia

si numele exact al folderului in care doresti sa salvezi backup-ul

ex. C\backupDeepDig\backup.ab , folderul trebuie sa fie denumit

simplu

fara spatii sau semne speciale)” Si apesi tasta ENTER

va aparea rezultatul:

“Now unlock your device and confirm the backup…”

In acest ,moment deblochezi telefonul si vei vedea pe ecranul lui notificarea:

“Full Backup ,A Full Backup Data To A Connected Desktop Has Been Requested

Do You Want To Alow This To Hapen?”

Iar mai in jos va aparea o casuta unde

ti se va cere sa introduci o parola pentru a fi securizat backup-ul ,dupa

aceea mai jos dai tap pe optiunea

“backup my data”.

Trebuie lasat CMD-ul deschis

in timp ce telefonul face backup-ul si sa nu atingi nimic (Antivirusul pe pc trebuie

sa fie oprit in tot acest timp)operatiunea de backup va dura 5-10 minute. Iti vei da seama

ca backup-ul este terminat atunci cand in CMD iti apare PATH-ul in

care sunt tool-urile android adica cel in care ai deschis CMD-ul.

Pentru restaurarea backup-ului urmezi din nou pasii iar in CMD dai urmatoarea

comanda:

adb restore (aici introduci calea catre bacup-ul tau

ex. C\backupDeepDig\backup.ab” si apesi tasta ENTER si as-

teptisa se efectueze operatiunea.

Tutorial : http://videotutorial.ro/backup-de-pe-pc-pentru-dispozitivele-android-fara-root-si-fara-recovery-tutorial-video/

Edited by IMAGINARY
Link to comment
Share on other sites

Nu am folosit niciodata backup-ul prin ADB, poti incerca, teoretic ar trebui sa salveze tot. Ca alternativa, pentru a salva partitia efs poti folosi https://play.google.com/store/apps/details?id=net.hellcat.droiddev.ktool. Dai Backup EFS to /sdcard/efs.img si salvezi apoi fisierul si in alta locatie (Dropbox, Drive, PC). Daca vrei un backup "profi" poti face unul din recovery. Se numeste nandroid backup si este ca un screenshot al sistemului (aplicatii, setari, fisiere, tot). Dupa ce iti crapi telefonul, dai restore si o sa fie exact ca inainte (in cazul in care ai in continuare acces la recovery).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...