Jump to content
florinul

Despre vremurile apuse ...

Recommended Posts

Salutare baieti .

Va mai aduceti aminte de vremurile cand exista Teso Team ? GHC.ru void.at rgod ,etc? Va mai aduceti aminte ce expoituri faceau ? Unde sunt acele vremuri . M-am uitat pe exploits-db.com acum totul e varza . Foarte rar apare ceva interesant . Mai exista Kingcope da si el posteaza foarte rar . In viitorul apropiat cred ca nu o sa mai fie nimic public doar private. ..

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce a spus Io.Kent si probabil si faptul ca nu mai sunt atat de multi cei care chiar se ocupa cu asa ceva. Ori majoritatea se rezuma la a isi scrie prorii torieni si alte chestii ceva mai simple ori cei care au cunostintele necesare descoperiri si scrieri unui exploit lucreaza pe undeva si nu mai au timp sa faca treaba in folosul comunitatii. De asemenea trebuie privit si din partea cealalta. Sistemele au devenit ceva mai greu de exploatat.

Link to comment
Share on other sites

nedo nu e vorba ca era scuritatea informatica mai praf pe atunci , pote era putin mai praf dar portite sunt tot timpul. Eu cred ca nu mai sunt oameni care sa isi dea prea mult interesul sa faca exploituri , ori cei care sunt fac doar pentru scripturi din astea NO NAME care nu le foloseste nimeni . Pai din cate imi aduc aminte de exemplu cei de la teso team stiau ceva programare . ca de exemplu uitati-va la expoit asta http://www.exploit-db.com/exploits/348/ , a fost nevoie de ceva gandire aici :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare baieti .

Va mai aduceti aminte de vremurile cand exista Teso Team ? GHC.ru void.at rgod ,etc? Va mai aduceti aminte ce expoituri faceau ? Unde sunt acele vremuri . M-am uitat pe exploits-db.com acum totul e varza . Foarte rar apare ceva interesant . Mai exista Kingcope da si el posteaza foarte rar . In viitorul apropiat cred ca nu o sa mai fie nimic public doar private. ..

Totul este privat in ziua de astazi , nu uita cum a fost securitatea pe vremea aceia si cum este acuma,atunci sa scris 5 randuri si gata era exploitul faceai un fuzzing si gaseai 10 metode de erori de al le exploata, acuma daca gasesti trebuie sa iti mearga mintea.

Daca la un simplu buffer overflow la un player de exemplu partea cu header si footer analizezi sa zicem formatul mp3 inainte iti pica programul cu header si footer standard acuma numai te miri ce trebuie sa bagi in header ca sa primesti o eroare pe desupra cam toti ce-i vechi in domeniu acesta muncesc au familie sau cum a zis "" io.kent (Dece sa ma arat?)""ce stiu pastrez pentru mine.

Pe vremea aceea erau toti rambo care mai de care sa se arate sa fie tare dar in general securitatea este mai complexa in ziua de azi, adevarul este ca sunt multe informati in net dar ce este mult strica nu se mai invata, lumea a devenit mai puturoasa inainte faceai pe dracu ca sa obtii o informatie buna acuma majoritatea vor repede ceva scurt si putin de invatat si se vede rezultatul.

Nu vreau sa incep de generatia lui peste, dar ca exemplu pe rst se posteaza si lucruri bune si .... dar nimic individual sau prea putin individual sunt luate de altundeva si postate aicia, fie care este egoist daca stie ceva pastreaza pentru el si asa este si cu exploiturile ce este bun sint private sau le vinde.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...