Jump to content
AlMalalah

Esti penalizat de Google daca faci asa ?

Recommended Posts

Sa zicem ca am un site wordpress in care postez articole.

Daca vreau sa am o structura (sau mai bine zis un model) in felul urmator:

Meniu: [HOME] [ABOUT]

Pe pagina BLOG sa am articolele lista, unul dupa altul, cu "Read more" la fiecare in parte, nu tot articolul intreg.

Pe pagina HOME sa am articolele postate in BLOG tot asa cu "Read more" dar grupate sub forma de "patratele" cate 4-5 pe linii si pe cate 3-4 sau 5 coloane.

Esti penalizat de catre Google ca ai continut duplicat sau altceva de genul daca ai un blog facut in genul asta ?

Daca da, atunci cum pot evita sa nu fiu penalizat din cauza asta ?

Multumesc mult !

Edited by AlMalalah
Link to comment
Share on other sites

Ti-a raspuns ASTA DE MAI SUS, mura in gura. Acolo gasesti TOT ce ai nevoie. Nu mai invetanti teorii si solutii stil "ciorba de burta" a la Venezuela si Mititei Congo. M-am luat si eu, un pic, in ultimul timp la tranta cu SEO. Face bine la ten si aduce ceva aport de contientizare a unor structuri de marketing si vanzari... ALTFEL. Boii aia de la Goagal au facut niste reguli simple, inteligibile de catre oricine cu un singur scop: PROFIT(zic si io...).

Link to comment
Share on other sites

Treaba sta si in alte feluri... Google nu prea pune in aplicare politicile pt oricine. Spre exmplu scrie CLAR ca sunt INTERZISE tipurile de anunturi float. Daca va uitati pe site-uri din Romania si nu numai, o sa vedeti cate folosesc floating si incalca politicile. Iar aici nu ma refer la site-uri cu trafic mediu. Ma refer la site-uri mass-media.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce nu e considerat dupliacate content.

Sa va dau exemple concrete:

Cand dai click pe in meniu, iti apar postarile una sub alta, cateva cuvinte +/- o imagine daca este la fiecare si cu "read more"

ex.

2014_02_08_11_22_56.jpg

Iar la [HOME] in meniu, iti apare ceva de genul asta:

2014_02_08_11_35_02.jpg

Practic, si pe HOME apar tot articolele in cateva cuvinte +/- o imagine si cu "Read more".

Pagina HOME nu are acelasi continut ca si cea numita BLOG ? De ce nu ? Ca doar contin exact acelasi lucru si una si alta, doar aranjarea in pagina difera. Nu e normal sa fie considerate continut duplicat ?

Link to comment
Share on other sites

ma omule, tot continutul e in site-ul tau, name.co bine? totul continutul iti apartine ! google vede ca si continut duplicat articolele care se regasesc in mai multe site-uri, ca sa fii sigur ca nu ai continut duplicat verifici cu asta Copyscape Plagiarism Checker - Duplicate Content Detection Software

Bine, nu e considerat continut duplicat, se pare ca nu stiam eu exact la ce se refera chestia asta, dar e ok sa faci asa ? Practic nu e acelasi lucru sa ai un blog cu 3 postari si sa le copiezi pe fiecare de cateva zeci de ori sa para mai multe ? E ok asa ? E in regula daca faci asa ?

Link to comment
Share on other sites

asta este efect vizual, google tot 3 articole vede.. ideea e sa ai un design cat mai frumos, simplu + continut unic si de calitate...trebuie sa iti respecti vizitatorul si sa ii dai satisfactia de a sta pe blogul tau

Treaba cu designul nu are treaba cu motoarele de cautare, era doar un sfat pentru ca tuturor ne inspira incredere un site frumos decat unul cu "bling blinguri"

Link to comment
Share on other sites

asta este efect vizual, google tot 3 articole vede.. ideea e sa ai un design cat mai frumos, simplu + continut unic si de calitate...trebuie sa iti respecti vizitatorul si sa ii dai satisfactia de a sta pe blogul tau

Treaba cu designul nu are treaba cu motoarele de cautare, era doar un sfat pentru ca tuturor ne inspira incredere un site frumos decat unul cu "bling blinguri"

1. Vrei sa spui ca un astfel de design nu ar atrage sau ar nemultumi vizitatorii ?

2. Nu stiam ca Google "vede" tot 3 articole. Inca ceva: Structurarea asta de care zic eu, nu are nici un efect SEO ? Adica crawlerul de la Google nu este directionat catre articolul original o data in HOME (acolo unde este Read more) si inca o data in pagina BLOG unde are iar Read more si "merge dupa link" ? Asta practic era ideea mea, sa tin cat mai mult spiderul pe situl meu cu tot felul de linkuri catre articolele publicate pe site, o data in HOME si apoi inca o data in BLOG. Ce zici de asta ?

Multumesc !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...