Jump to content
ombrados

HDD extern cu probleme????

Recommended Posts

Am un HDD extern WD 1T de vreo doua luni.L-am partitionat in 2 partitii (65o Gb si 350)Gb aproximativ..O partitie o folosesc la inregistrare de pe TV Samsung (partitia cu 350Gb),iar cealalta partitie la arhiva (filme,documentare,poze,muzica,tot felul...)

Intr-una din zile HDD-ul l-am verificat cu programul "CrystalDiskInfo" si m-a atentionat ca ceva nu este in regula..."Atentie C[5] numarul curent de sectoare instabile:4",o atentionare cu galben. Va rog sa-mi spuna cineva daca este vreo mare problema,ce sa fac,ce inseamna si la ce sa ma astept....??? HDD-ul,fireste este 3 ani in garantie.

PS: HDD-ul merge bine,inregistreaza,copieaza,reda,nu face zgomote ciudate in el....

Link to comment
Share on other sites

Programele astea mi se par inexacte. Am folosit si eu unul de curiozitate si imi dadea life 999+ days si dupa cateva zile a picat, asta pe un server. Un wd de prin 2007 care il am pe desktop caraie mai rau ca o cioara, iar pe 2 programe de genul nu are nici cea mai mica problema.

Daca merge ok nu vad de ce sa iti faci griji.

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt de parere ca benchmark-urile pe discuri pot dauna de cele mai multe ori. Cel mai ok, este sa conectati cumva discul pe o interfata standarda (SATA sau ce este el) si sa-l verificati cu smartmontools. (SMART report).

Pe USB din cate stiu, nu ai acces la informatii SMART.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...