Jump to content
Fineas

Iluzia unei șanse. România la obiect

Recommended Posts

Cam aceasta este situa?ia noastr?, cu ru?ii în coaste. Citeam zilele trecute un paragraf exaltat, scris de eminen?a cenu?ie media, Lucian Mândru??. Era încântat la gândul c? î?i va vizita unitatea din tinere?e, de unde î?i va lua Kala?nikovul ?i o s? le arate el ru?ilor. Partea dramatic? este c? sunt destui români, care gândesc la fel. C? vor pune mâna pe arme ?i vor vedea ru?ii, ce o sa pa?easc?…

Bun, p?i s? le lu?m pe rând: în primul rând, serviciul militar nu se mai face de vreo 15 ani. Asta înseamn? c? ultimii, care au mai fost instrui?i, cât de cât, trec de 35 de ani, iar cei care au f?cut armata în mod serios se apropie de vârsta pension?rii. Asta ca s? nu mai zic, c? nici unul nu a fost la aplica?ii, exerci?ii, etc. de ani de zile.

În al doilea rând, cam cât de eficient crede?i c? este Kala?nikovul împotriva rachetelor ?i a bombelor inteligente? Chiar nu înv???m nimic din modul în care se duc r?zboaiele acum? Chiar nu mai ?inem minte ce s-a întâmplat în Iugoslavia?

În al treilea rând, armata român? a fost destructurat? voit, nu a fost dotat?, nu a fost echipat? ?i este subfinan?at? cronic. Crede?i c? blindatele noastre, care nu fac fa?? bombelor artizanale din Afganistan, au vreo ?ans? împotriva unei armate moderne? ?i cred c? nimeni nu se îndoie?te c? ru?ii au o armat? foarte modern?. Cu ce crede?i c? i-am putea opri, cu cele câteva Humvee-uri ?i ni?te tancuri obosite, din secolul trecut?

Ast?zi ne d?dea domnul Geoan? asigur?ri, c? alia?ii no?tri ne sunt aproape, s? ne baz?m pe englezi, pe francezi, pe americani… A?a au f?cut-o ?i polonezii acum câteva decenii, tot în raport cu Rusia, ?i mult i-au mai ajutat.

O privire simpl? asupra situa?iei noastre ca ?ar? relev? faptul c? suntem o momeal? demilitarizat? între dou? imperii. Nu suntem parte nici dintr-unul, ?i nici din altul, ci suntem doar locul în care s-ar putea desf??ura ostilit??ile.

A?a c?, din punctul meu de vedere, ar trebui în caz de for?? major?, s? le oferim un dar celor, care ne-au dezarmat. Da, c?ci aici vorbesc chiar despre Vest. În loc s? ne sprijine, s? ne înt?reasc? armata, ne-au obligat s? o l?s?m la vatr? ?i s? o transform?m într-un fel de jandarmerie.

Eu a? zice s? le deschidem ru?ilor grani?ele ?i s? le oferim calea cea mai scurt? spre Vest. Putem s? le d?m ?i provizii, numai s? nu fac? pauze pe teritoriul nostru. Am în?eles c?, odat? intra?i în Ungaria, se afl? în spa?iul Schengen, ?i c? nu îi mai controleaz? nimeni pân? la Londra.

L?sa?i-i pe cei, care ne-au l?sat pe noi f?r? ap?rare s? se descurce cu aceast? amenin?are. Eu chiar nu în?eleg, de ce ar trebui s? curg? sânge de român, pentru politica lor. De Remus Radoiu – Agonia Natiunii

sursa: Iluzia unei sanse | FrontPress

Ce zice?i, are dreptate dl. R?doiu? Mie mi se pare total ”s?n?tos” s? proced?m astfel.

Link to comment
Share on other sites

  • Active Members

Eu zic sa nu va faceti probleme de actiunile Rusiei cat sa va ingrijorati de ceea ce are de gand sa faca America.

Au atacat in ultimii ani numai puncte strategice, bogate in resurse. Rusia este un astfel de punct, Romania la fel. Niciodata nu isi va risca Germania pielea pentru noi.

Link to comment
Share on other sites

invatati din istorie.vom merge la razboi cu cel care da mai mult.daca cumva la jumatatea razboiului vom mirosi ca e mai bine sa sarim in cealalta barca, o vom face negresit.va recomand sa nu va bateti capul cu razboiul.nu conteaza cine se va bate, romanul o sa iasa sigur invingator.

Edited by waingro
Link to comment
Share on other sites

Ma nu mai vb prosti voi nu vedeti ca pe noi nimeni nu ne baga in seama, astea sunt discuti la tv sau ziar ca sa mai treaca citeva luni ca doar politiceni le plac discuti de genul acesta ca sa nu faca alta treaba ce au de facut..

Orice tara saraca se baga acuma in discuti de genul acesta ca un fel de propaganda si atrage atentia pe conflict actual ca oameni sa uite de mizeria ce este in tara si problemele care sunt....

Rusi nu mai sunt ei asa tari cum ar dori, numai ca inca au un cuvint in EU dar voi nu uitati ca suntem parteneri Nato si EU si celante tari au si ei de zis un cuvint si ori cum daca iasa razboi intre SUA si Rusia se duce tot pe ripa clar ca distrug planeta .

Noi nu avem ce cistiga de pe urma Rusilor nu uitati cite fonduri am primit de la EU viza de plecat si multe ca la noi in tara se fura mult si nu se investesc bani cum trebuie nu este de vina EU noi suntem de vina.

Chiar daca SUA conduce si fura ne lasa si pe noi sa traim dar Rusi cu mentalitaeta lor omul de rand nu are cuvint numai cei bogati (catzul cu olympic games sochi a incercat si lea luat casele la oameni cum: a zis ca nu au avut dreptul sa construiasca acolo cu toate ca oameni de acolo au fost deportati pe vremea lui Stalin din generati au trait acolo a fost mlastina si in timplu anilor a ajuns pamintul roditor) binenceles ca inainte au incercat tot felul de santaje.

Deci eu nu vreau sa fiu condus de niste comunisti prosti si inapoiati ca mentalitate proasta, deci nu rusul de rand ca acela nu are nici o vina politica lor de 2 lei este de vina.

Edited by neox
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...