Jump to content
Fineas

Vicepreședintele Dumei de stat din Rusia:

Recommended Posts

ucraina-putin.jpg

Liderul forma?iunii na?ionaliste Partidul Liberal Democrat ?i vicepre?edinte al Dumei de stat din Rusia, controversatul Vladimir Jirinovski, a declarat zilele trecute la postul public de televiziune c? singura solu?ie pentru “lini?tirea” Ucrainei este cedarea teritoriilor ocupate din vest României, Poloniei ?i Ungariei.

“Aceste dou? p?r?i ale Ucrainei, de Est ?i de Vest, sunt total incompatibile. Nu poate niciun fel de interna?ionalism s? ajute în acest? situa?ie. Vestul Ucrainei, care face acum cea mai mare g?l?gie, am fost nevoi?i s?-l lu?m de la Polonia pentru ca armata hitlerist? s? r?mân? cât mai departe. Transcarpatia am luat-o de la unguri din acela?i motiv. Iar Bucovina ?i Basarabia am luat-o în 1939. Dac? nu era Hitler, nu atingeam aceste p?mânturi”, a spus politicianul de la Moscova.

Jirinovski crede c? prin cedarea acestor teritorii din vestul Ucrainei, centrul ??rii s-ar “cumin?i”. “Ce propun eu? S? ia Polonia regiunea care îi apar?ine, Ungaria s? ia Transcarpatia, mai ales c? majoritatea locuitorilor de acolo vorbesc limba maghiar?. În Basarabia ?i Bucovina majoritatea locuitorilor sunt vorbitori de român?. România viseaz? demult s? le ia înapoi. Sunt trei ??ri membre NATO. Transnistria – s? revin? la noi, e p?mânt rusesc. Doar atunci Ucraina se va lini?ti”, a ad?ugat acesta, f?când o aluzie clar? la alte teze vehiculate la Kremlin privind o posibil? unire între România ?i Republica Moldova, f?r? regiunea separatist? rusofon?.

Pe de alt? parte, Crimeea, o peninsul? la Marea Neagr?, a fost alipit? mar?i Rusiei, printr-un acord semnat la Moscova de Vladimir Putin ?i autorit??ile separatiste, în urma unui referendum popular prin care peste 95 la sut? dintre locuitorii regiunii au votat ruperea de Ucraina.

Tschernowitz_historical.png

Sursa: FrontPress.ro

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...