Jump to content
OrIaX

intro sau sa facem cunostinta

Recommended Posts

Bine ai venit pe Romanian Security Forum (aici te poti prezenta)

nu stiu cat de utila e sectiunea aia si sa va spun de ce:

1.acolo de obicei se prezinta doar copii care au auzit si ei de hackeri si evident vor sa devina "l33t" dar defapt doar perie lumea pt ajutor... sau persoane care se prezinta ne impartasesc cunostintele lor vaste iar a doua zii deja vor cam ce vrea toata lumea de pe aici : "vreau sa il dau jos pe unu" sau cine "imi sparge si mie mailu..."

Am tot citi acea sectiune si in afara de cateva posturi mai cu capul pe umeri majoritatea ................

2. sunt persoane acolo care intampina pe toata lume "hostess" adica isi ridika numarul de posturi aiurea... iar la prima diskutzie in contradictoriu mai au si curaj sa spuna ca "ba tu nu vezi cate posturi am eu aici ? daca eram un fraier mai aveam attea posturi? " chestii de genu

deci din punctul meu de vedere nu mi se pare utila sectiunea

daca o persoana stie ceva poate ajuta pe cineva intr-un mod constructiv o va face si fara sa se prezinte acolo si sa spuna ce cunostinte are el in materie hacking/programing.. etc

cam asta ar fii..

din 2 posturi pe RST unul e la Sugestii .. acum sper sa nu iasa cu flame

Link to comment
Share on other sites

iar la prima diskutzie in contradictoriu mai au si curaj sa spuna ca "ba tu nu vezi cate posturi am eu aici ? daca eram un fraier mai aveam attea posturi? " chestii de genu

Arata-mi un astfel de post si ma-npusc.

deci din punctul meu de vedere nu mi se pare utila sectiunea

Pe orice forum e loc pentru o astfel de sctiune. De ce: de obicei, nu vrei doar sa ajuti lumea, ci sa si vezi ce stii tu fata de cailalti de varsta ta. Pe forum sunt destui tineri care, daca nu ai stii cati ani au cu adevarat, i-ai considera probabil deja parinti :).

daca o persoana stie ceva poate ajuta pe cineva intr-un mod constructiv o va face si fara sa se prezinte acolo si sa spuna ce cunostinte are el in materie hacking/programing.. etc

Dar atata timp cat o poate ajuta si daca se prezinta, unde e partea rea ?

acum sper sa nu iasa cu flame

Nu mai spera.

Ia uita-te cate posturi am eu. E clar ca am dreptate :|.

Link to comment
Share on other sites

mi-am expus parerea dar u vii si spui ca nu nu este parere mea si nu are cum sa fie asa. sa revenim asta este punctul meu de vedere daca e luat in considerare bine daca nu iarasi bine.. am incercat nu neaparat sa ajut ci mai mult sa trag un fel de mic semnal de alarma

si stiu ca pe orice forum e o astfel de sectiune.. eu spuneam ce se intampla in sectiunea de pe forumul asta

inainte de a mai fi asa de radical.. citeste posturile din sectiune si cauta useri care sunt tot timpul acolo..

ai si ultima ta remarca .. "nu mai spera" si "Ia uita-te cate posturi am eu. E clar ca am dreptate " mi-a intarit la maxim ceea ce am spus

Multzumesc

Link to comment
Share on other sites

bafta in continuare cu liceul ;)

hmm... si tu acum ai transformat din numar de posturi in varsta ?

sa fie clar: nu ma iau de tine.

eu cred ca este buna sectiunea aceea.

poate la un moment dat vrei sa intrebi pe cineva o chestie dintr-un anumit domeniu, si cum cultura cibernetica este foarte vasta, si in functie de cat de amanunt este intrebarea, poti sa gasesti destul de greu raspuns.

daca ai fi vazut in sectiunea aceea ca un tip ar putea sa te ajute, eu zic ca merita.

Link to comment
Share on other sites

am citit niste posturi de ale lui in care spunea "profu meu de info...."

profi de info sunt la scoala/liceu la fac deja sunt profi de "materia respectiva"

gen profu de Java (medii programare java) samd.. deci de aici am tras concluzia daca m-am inselat scuze

referitor la ce a spus moubik:

e normal ca nu potzi sa desfiintezi sectiunea dar potzi impune niste reguli ca sa o inbunatatzesti, sa scotzi post counterul din sectiunea aia. (am eu ce am cu nr de posturi ;) )

oricum eu pot sa scriu la intro ca stiu 1000 d lucruri si cand voi fii intrebat sa nu stiu nimik..

daca ma caracterizez asta nu inseamna ca sunt si obiectiv ;)

ex:

for k:=1 to n do .. stiu pascal dar se aseamana cu C deci stiu si C

rm -rf deja stiu si linux

<html> .. stiu html

caracterizarile sunt ff relative

oricum moubik a fost mai chill ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest Nemessis

OrIaX in primul rand bine ai venit pe la noi. Ma bucur cand vad sugestii, unele mai bune alte mai putin bune asa ca voi acorda atentia cuvenita si sugestiilor tale. Ca sa intelegi mai bine cum sta treaba pe RST mai intai trebuie sa ii cunosti si istoria, lucru usor de realizat daca o sa cauti vechile posturi. RST a trecut prin multe etape incepand cu acei script kiddies care vroiau doar sa pice site-uri si sa dea flood pe messenger, pana la descoperirea de vulnerabilitati ce apar pe toate siteurile de securitate. Problema cu numarul de posturi nu intereseaza pe nimeni aici, crede-ma si s-a renuntat la rangurile "hacker", "proffesional hacker" etc tocmai pentru ca nu reprezinta nimic. Un utilizator poate extrem de repede sa ajunga vip daca il duce capul, asa cum poate sa isi ia ban de la primele postari. Offtopicul este acceptat peste tot atata timp cat nu se face abuz. Ne cunoastem intre noi si suntem majoritatea de peste un an impreuna pe acest forum asa ca ne permitem mici glume ce uneori se abat de la subiectul discutat. In alta ordine de idei, acea rubrica se poate incadra foarte usor in categoria offtopic tocmai pentru ca nu ii intereseaza pe foarte multi cine este unul sau altul si nu se discuta despre securitate IT acolo. Exista si nu deranjeaza pe nimeni, dar uneori satisface curiozitatea unora cu privire la anumite persoane inregistrate pe forum. Din punctul nostru de vedere pot face si 100000 de posturi din care 800 sa fie offtopic atata timp cat acei useri ajuta in mod constructiv rstcenter.com.

Link to comment
Share on other sites

Sectiune care sa includa... ce anume? Coduri?

nu coduri.. ma refer mai mult la jocuri online:mmorpg-uri dar si celelalte sun binevenite

O sectiune ce contine exploituri... bots.. etc....

pt ca si prin chestiile astea minore invetzi unele lucruri... eu de exemplu m-am apucat de asm/dasm pt a rezolva o problema cu un sistem de securitate al jocului care nu permitea trimiterea de keystrokes si detecta automat orice tentativa de inject ...

Parearea mea este urmatoarea: inainte de a incepe a exploata vulnerabilitatzi mai intai intelege ce sunt alea cum se creeeaza .... si securitate nu inseamna doar networking... securitate tzine de tot ce inseamna a proteja o fila de o accesare neautorizata... doar ca aici am vazut ca toata (majoritatea) sunt pe networking .. cauta exploit ruleaza-l ia boxu.. samd dar asta este o alta discutzie...

:shock:

eventualele greseli de ortografie provin din lipsa mea acuta de somn

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...