Jump to content

Recommended Posts

Nu am testat nimic pe Onapp si nu folosesc cPanel dar la el chestia e simpla:

- Apache vine cu:

* mod_php (dso)

* fastcgi sau altele

Daca e la fel arhitectura serverului web, poti migra totul.

Inca o chestie: banuiesc ca le migrezi in DC la tine (ip-urile le poti aloca/routa pe noul server)

Link to comment
Share on other sites

A instalat cineva cPanel pe Onapp?

Sau stie cineva daca se poate face migrare de pe doua servere cPanel intr-unul singur? Are probleme cu diferentele de uid etc la transfer sau alte probleme?

Salut,

Strict referitor la faza cu migrarea a doua servere:

Cel mai bine este sa instalezi nativ un al 3-lea server cu cPanel si apoi sa transferi cont-urile cu optiunea de Multi Account Transfer. In cazul in care nu ai un al 3-lea server, fa-ti un backup la cont-uri pe unul din cele doua, si apoi reinstaleaza cPanel clean.

Apoi, utilizand /scrips/restorepkg numecont.tar.gz isi pune singur backup cu tot ce era inainte*.

Este un procedeu curat si usor, nu stiu insa sa-ti raspund la intrebarea cu Onapp.

* Pentru a functiona, este nevoie ca fisierele sa fie localizate intr-un folder /homeX. Personal recomand sa creezi un folder /home2 si sa nu le plasezi direct in /home.

Daca ai nevoie de mai mult ajutor, nu ezita sa-mi dai un PM. cPanel se intampla sa fie unul din domeniile mele "forte" ca sa zic asa :)).

Stima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...