Jump to content
AK988

Partener site host

Recommended Posts

Caut partener pentru a deschide "firma" de host (ma gandesc la servicii precum gazduire web, domenii, metin2 si alte jocuri, vps-uri, servere dedicate).

Putem tine treaba 1-2 luni, daca nu gasim clienti inchidem, daca merge ok facem totul cu acte etc.

Avem nevoie de un VPS pentru inceput unde sa tinem clientii (gazduire web), un domeniu (pe care l-am cumparat eu deja) si alte firme mari ca parteneri, pe viitor daca e OK putem lua chiar un dedicat sa tinem VPS-uri/webhost etc..vorbesc deja cu cativa baieti pentru "parteneriate" si reduceri etc, ne putem permite sa dam domenii cu 6-7 euro pe care altii le vand la 10-11 daca e totul OK, cred ca vom avea succes..cine e interesat pm.

edit: am vorbit cu cineva si diseara fac rost de un VDS acceptabil, deci eu vin cu domeniu + VDS pentru gazduire web / reseller web si cunostintele bineinteles..mai vorbesc pentru parteneriate sa luam cat mai ieftin posibil diverse servicii (domenii, vps-uri pana facem rost de un dedicat sa le tinem la noi, etc)

Edited by AK988
Link to comment
Share on other sites

Caut partener pentru a deschide "firma" de host (ma gandesc la servicii precum gazduire web, domenii, metin2 si alte jocuri, vps-uri, servere dedicate).

Putem tine treaba 1-2 luni, daca nu gasim clienti inchidem, daca merge ok facem totul cu acte etc.

Avem nevoie de un VPS pentru inceput unde sa tinem clientii (gazduire web), un domeniu (pe care l-am cumparat eu deja) si alte firme mari ca parteneri, pe viitor daca e OK putem lua chiar un dedicat sa tinem VPS-uri/webhost etc..vorbesc deja cu cativa baieti pentru "parteneriate" si reduceri etc, ne putem permite sa dam domenii cu 6-7 euro pe care altii le vand la 10-11 daca e totul OK, cred ca vom avea succes..cine e interesat pm.

edit: am vorbit cu cineva si diseara fac rost de un VDS acceptabil, deci eu vin cu domeniu + VDS pentru gazduire web / reseller web si cunostintele bineinteles..mai vorbesc pentru parteneriate sa luam cat mai ieftin posibil diverse servicii (domenii, vps-uri pana facem rost de un dedicat sa le tinem la noi, etc)

Nu vreau sa fiu inteles gresit, n-am nimic cu voi, dar chiar nu inteleg la ce naiba va tot deschideti toti site-uri de hosting pe zi ce trece, in conditiile in care marea majoritate nu stiti nici macar sa compilati apache fara tutoriale de pe google.

Va place asa sa va loviti de n-spe mii de probleme si sa faceti topicuri pe forum "help pls, ajutor, pls pls pls".

Macar de-ati avea ceva cunostinte tehnice si sa reusiti sa rezistati macar un an de zile fara intreruperi de peste 1 saptamana.

In ritmul asta distrugeti economia tarii, iar aici nu ma refer la taxe si impozite catre stat & gov, ca nu dau 2 bani pe ei, dar vin oamenii la voi pe site, vad un webhost cu 0.000000000001 $, iar apoi cand intra pe un site al unei firme si vede 1$ webhost are impresia ca plateste miliarde, nestiind toate chestiile din culise.

Edited by AGSQ
Link to comment
Share on other sites

@AGSQ cred ca esti un pic ca rautacios...lasa lumea sa incerce. Ce vrei sa faca alte cacaturi...chiar daca nu stie asa invata,cu fiecare obstacol, invata ceva si acumuleaza cunostinte.

Nu ne-am nascut cu toate informatiile in capatana,alea le invatam pe parcurs.

Link to comment
Share on other sites

Am incercat si eu sa infiintez o firma de hosting . Dar dupa 7 luni am renuntat.

Daca vrei clienti trebuie sa faci campanie adwords find concurenta mare trebuie sa pui mult pe click .

Sa cumperi bannere pe forumurile de webmaster .

Trebuie sa inchei un parteneriat cu rotld.ro

Singura mea problema nu a fost pe partea tehnica ci lipsa de clienti .

Parerea mea ca o sa arunci bani pe fereastra . Mai ales daca esti optimist

Link to comment
Share on other sites

@carter2408 m-am mai ocupat cu gazduire web/gazduire servere jocuri si nu am avut nevoie de cine stie ce promovare..am promovat afacerea doar pe forum-uri de jocuri, forum-uri dedicate ptc-urilor ppc, forum-uri de webmasteri..in 3 luni am ajuns la un profit de aproape 200$/luna, am lasat treaba altcuiva care a pierdut si profitul si clientii deci mai conteaza si cine se ocupa si cat de serios esti nu doar promovare in prostie..mai trebuie sa gasesti si cativa clienti care nu se prea pricep, daca stii unde sa cauti gasesti oameni care platesc sute de lei sa le faci un site de prezentare (un WP modificat)

Link to comment
Share on other sites

@wtf; vorbeste cu el pt. preturi

Daca vrei sa faci hosting iti trebuie mai multe: whmcs, cpanel, un server dedicat sau un vps mai bun. Ce buget ai de start ?

AGSQ, scuze, dar ne pisem pe economia din tara asta de doi lei. V-ati batut in preturi pana ati ajuns la nivelul la care nu mai puteti oferi suport tehnic si toate cele. Din 2001 decand lucrez in industria de hosting, am invatat ca nu trebuie sa-i consideri concurenti pe ceilalti si sa-ti vezi de treaba ta.

Tinta ta, de om cu firma si toate cele sunt clienti persoane juridice nicidecum site-urile de 1 euro cu manele. Mai mult, trebuie sa-i spui din prima omului ce-i oferi (concret).

Uite exemplu: In semnatura ta ai la acel server in specs "NIC: 1Gbps Port". Pentru oamenii tehnici asta nu inseamna nimic. Serverul poate fi conectat la port gigabit intr-un switch in care mai sunt inca 22 de servere iar latimea de banda sa fie de 2-3 mbps. Oamenii vad aia iar cand le ceri 700 euro per gigabit garantat international au impresia ca e japca :))

Edited by aelius
Link to comment
Share on other sites

@aelius, n-am nimic cu ei, ma bucura concurenta, chiar ma bucura, pentru mine inseamna ca romanii incep sa miste cate ceva, iar asta e lucru bun. Insa pe principiul cu "lasa-i sa incerce si ei" am putea la fel de bine sa punem frizerii in spitale in salile de operatii (sau i-am pus deja ?!).

Referitor la "NIC", pe forumuri si chestii de gen imi place sa simplific cat de mult pot ofertele, fiind o firma flexibila si orientata catre client, vorbesc cu omu' pe mail/telefon si isi alege singur parametrii de configurare. Ideea e ca oricum in Metro ii dau trafic xxx Mbps garantat (cat cere el) up to Gbit, nu-l limitez la ceea ce cere el decat in cazuri extreme.

Eu merg pe ideea ca omu' tre sa fie multumit si sa-i oferi mai mult decat cere. In felul asta ai sanse mult mai mari sa te recomande si la altii (marketing tip for beginners).

Link to comment
Share on other sites

@AK988: Daca vrei, poti revinde vps-uri de la @wtf; vorbeste cu el pt. preturi

Daca vrei sa faci hosting iti trebuie mai multe: whmcs, cpanel, un server dedicat sau un vps mai bun. Ce buget ai de start ?

AGSQ, scuze, dar ne pisem pe economia din tara asta de doi lei. V-ati batut in preturi pana ati ajuns la nivelul la care nu mai puteti oferi suport tehnic si toate cele. Din 2001 decand lucrez in industria de hosting, am invatat ca nu trebuie sa-i consideri concurenti pe ceilalti si sa-ti vezi de treaba ta.

Tinta ta, de om cu firma si toate cele sunt clienti persoane juridice nicidecum site-urile de 1 euro cu manele. Mai mult, trebuie sa-i spui din prima omului ce-i oferi (concret).

Uite exemplu: In semnatura ta ai la acel server in specs "NIC: 1Gbps Port". Pentru oamenii tehnici asta nu inseamna nimic. Serverul poate fi conectat la port gigabit intr-un switch in care mai sunt inca 22 de servere iar latimea de banda sa fie de 2-3 mbps. Oamenii vad aia iar cand le ceri 700 euro per gigabit garantat international au impresia ca e japca :))

E japca sa oferi asa ieftin 1Gbit garantat in Romania avand in vedere ca 10Mbiti sunt 100Eur fara TVA.

Link to comment
Share on other sites

E japca sa oferi asa ieftin 1Gbit garantat in Romania avand in vedere ca 10Mbiti sunt 100Eur fara TVA.

Atat e pentru end user. Pentru ISP, in functie de volum si upstream, este in jur de 70 euro per 100 mbps. (vorbesc de latime de banda internationala, nu MAN de Romania :D)

Link to comment
Share on other sites

@MazaBoY , sa incerce dar nu pe timpul clientilor.

Dupa parerea mea valoarea unui pachet de gazduire este data de suport(chiar si pentru unmanaged). Nu stiu cum este cu hostingul metin2 sau counter strike, dar eu nu as accepta sa se joace cineva cu siteurile mele. La un profit de $200 nu stiu daca se merita sa deschizi o firma de hosting in Romania la ce birocratie si la ce taxe sunt.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am spus niciodata sa renunti, am spus ca nu se merita sa deschizi firma de hosting in Romania.

Pentru metin2 si ce jocuri mai jucati voi eu ti-as recomanda sa iei un server de la @aelius si sa revinzi vps-uri. Doar sa ai clienti care pun jocuri pe el si nu root-uri cu eth0 si alte prostii. Din ce am vazut are preturi foarte bune si ca bonus suport pro. Mai intreaba baietii care se ocupa cu vanzare de vps, poate iti mai dau cateva idei.

Link to comment
Share on other sites

O idee buna:

Daca vrei sa oferi ceva in plus pe langa restul firmelor de hosting RO iti sugerez sa implementezi un serviciu de pentesting (gratis pt abonarea pt 1 an sa zicem) astfel incat sa-i asiguri securitatea clientului si "client-side" (binenteles ca tu doar ii arati daca are vulnerabilitati, mai de parte el hotaraste daca apeleaza la programatorul initial sau la tine$$$ ).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...