Jump to content
tpad

Dai din tenesi? Ce tenesi?

Recommended Posts

Salut utilizatori RST,

Acest thread are ca scop final achizitionarea unei perechi de adidasi pentru alergat.

Asadar, ma adresez celor care alearga intr-o forma sau alta: cardio (gym), asfalt sau off-road.

Urmeaza cateva intrebari:

1. Ce fel de talpa ai (prona?ie)? Iata un ghid de tipuri:

jNjjmA_77432.jpg

*Cum determini ce fel de talpa ai?

Te duci la cada insotit de o foaie A4. Umezesti talpa piciorului (in special zonele de contact cu solul), scoti piciorul din cada si-l pui pe foaia asezata pe "taram uscat". Tii apasat bine vreo 5-10 secunde, apoi cu grija ridici piciorul, ridici foaia si o compari cu poza de mai sus.

BONUS VIDEO: http://www.runnersworld.com/running-shoes/pronation-explained?page=1 (fiecare pagina arata un tip de prona?ie)

2. Ce model de adidasi ai?

3. Pe ce suprafata alergi?

3. De unde i-ai cumparat?

Extra: Ideea este urmatoarea. Pana recent, n-aveam idee ce inseama prona?ie (eu avand prona?ie insuficienta), prin urmare tipul de adidasi pe care ii alegeam nu erau alesi prin prisma tipului de talpa pe care-l aveam, cel putin nu constient. Probabil analizam textura, cusaturile ("sa fie rezistenti mama, sa nu se rupa") s.a.m.d.

Sunt curios sa vad cum este in cazul vostru, si doresc sa vad daca cineva de aici cunoaste ideea topicului si daca alegerile facute de respectivul avand in vedere prona?ia lui s-au resimtit in confortul si utilizarea overall a adidasilor cumparati.

Edited by tpad
Link to comment
Share on other sites

Am pronatie normala si adidasi Nike Free run 2, sunt foarte multumit de ei, sunt moi si in acelasi timp au grip foarte bun fiindca au niste petice de cauciuc pozitionate in talpa unde trebuie.

Acum depinde si pe ce suprafata alergi....

Nike-free-run-2-Sort-59151.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ai mai alergat pana acum? Daca nu atunci nu conteaza...cumpara pantofi de alergat de la nike in genul celor pusi de gio33 si vezi cum te simti. Daca nu ai mai alergat si nu esti obisnuit cu un efort sustinut (sala e o frectie pe langa 10 km indiferent ce program faci) , atunci iti spun ca incaltarile or sa fie ultima ta problema. Atat timp cat nu ai niste japite de tenisi fara strop de talpa si calcai esti ok. Daca ai mai alergat atunci cat si ce probleme ai avut?

Eu am avut o pereche adidas (nu ii mai gasesti pe net) pe care ii am de 6 ani si se tin inca bine, de alergat am alergat in ei mai putin de 2 ani pentru ca materialul era putin desprins inauntru si aveam o batatura nasoala. Apoi mi-am luat o pereche de Air Icarus+ de la nike (au fost ~300 lei) cu care alerg de un an si ceva. Sunt ok, nimic extraordinar, dar isi fac treaba.

Alt sfat: poarta ciorapi grosi cum gasesti in magazinele de sport, protejezi si interiorul pantofului si piciorul.

Eu sunt claaaar egiptean ^_^ si cred ca am pronatie exagerata, cand eram mic ai mei imi spuneau ca am platfus, dar cand am mai slabit si talpa a luat o forma mai fireasca. Odata ce sistemul circulator ajunge sa faca fata efortului vei alerga bine infierent de talpa. Mie mi-a luat ~o luna sa ma obisnuiesc si sa imi faca cu adevarat placere sa alerg.

Legat de teren, sunt din Bucuresti nu sunt prea multe optiuni, alerg la Parlament (dau ture, deci pe trotuar), imi place sa alerg pe un traseu circular si variat (este si un deal destul de abrupt acolo). Am alergat si la sala pe timpul verii acum 2 ani intr-o atmosfera dinaia halucinanta intr-o camera mare unde mai erau vreo 12 oameni fiecare cu aroma lui. Alergatgul pe banda e o gluma.

M-am lungit cu postul scuze, scurt si la obiect, nu lua ceva mai scump de 350 de lei si du-te cat mai repede sa alergi, nu te mai gandi la detalii, o sa le observi pe parcurs, alege orice traseu unde nu sunt caini! Spor!

Edited by passfig
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...